شمانیوز
شما نیوز

شمانیوز گزارش می‌دهد؛

برنامه‌های اقتصادی 7 نامزد انتخاباتی چیست؟

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم تا به این جای کار بیشتر روی مشکلات اقتصادی مانور داده‌اند و هر یک از آنها تلاش می‌کنند با سر دادن شعارهایی، خود را منجی حل مشکلات اقتصادی به نمایش بگذارند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، تا به این جای کار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، شعارها و وعده‌های بسیار داده‌اند. از سیاست خارجی گرفته تا مسائل فرهنگی و اقتصادی جزء مباحثی بوده‌اند که از زبان هر یک از این هفت نامزد انتخاباتی بیان شده است، اما ظاهراً در این بین شعارها و وعده‌های اقتصادی برجسته‌تر و پررنگ‌تر بوده و تلاش همه نامزدها این است که بتوانند با مانور بر روی برنامه‌های اقتصادی، کسب آرا کنند. حتی برخی از کاندیداها مشکلات اقتصادی را به بعضی از عواملی مانند سیاست خارجی، سیاست داخلی و غیره گره زده‌اند و به نوعی درصدد هستند با یک تیر چندین هدف را نشانه روند.

در این گزارش تلاش شده به صورت چکیده و خلاصه‌وار به محورهای مهم برنامه‌های اقتصادی کاندیداها تا به این لحظه اشاره شود که در ادامه این محورها را می‌خوانید.

جلیلی: بجای «لقمه بخور و نمیر» طرح غذای سالم جایگزین می‌شود

سعید جلیلی در گفتگویی اظهار کرد: روزی ۲ هزار میلیارد تومان در کشور خلق پول می‌شود، آیا به همین میزان تولید کالا داریم؟ طبیعی است وقتی این میزان خلق پول داشته باشید نمی‌توانید به همان میزان جلوی تورم را بگیرید زیرا این پول وارد بازار می‌شود و کسانی که این پول را دارند، امکان خریداری هم دارند و کسانی که این پول را ندارند، مدام فاصله شدیدتر می‌شود. برای همین باید به صورت اساسی با تورم برخورد کنیم نه اینکه به شکل مُسَکن، یکروزه، یک‌ماهه و حتی یکساله برخورد کرد.

وی گفت: عقیده ما این است که در کنار طرح های درازمدت، برخی طرح‌های کوتاه مدت را هم باید داشت. ما در این چند سال روی چند طرح اساسی مطالعه کردیم؛ یکی طرح «وان» تحت عنوان واحد انرژی که مردم بتوانند خودشان سهمی که در انرژی کشور چه در برق، چه در بنزین دارند را به جای دولت اداره کنند. توضیح مفصل این طرح در فضای مجازی قرار دارد.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در کنار این طرح، طرحی را مبنی بر اینکه هر شهروند ایرانی فقط «لقمه بخور و نمیر» نداشته باشد و بتواند غذای مورد نیاز بدن خود که معادل روزی ۲۵۰۰ کالری با تنوعی از غذاها است را استفاده کند، تامین کنیم. این طرح تحت عنوان سند غذایی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

محسن رضایی: یارانه ۴۵۰ هزار تومانی شدنی است

محسن رضایی درباره برنامه‌های خود برای کاهش تورم گفت: اگر وضعیت کنونی کشور ادامه پیدا کند ما در ۶ ماهه دوم امسال با تورم ۵۰ درصدی مواجه خواهیم بود و در سال‌های آینده با فوق تورم مواجه می‌شویم.

او افزود: اولویت اول دولت من این است که مهار قیمت‌ها را در دست بگیرد و گرانی‌ها را کنترل کند. من اقتصاددان هستم و حرف‌های بدون مبنا نزده و نخواهم زد و بنابراین برنامه‌های جامعی برای کنترل نقدینگی و هدایت آن به سوی تولید ملی داریم، به طوری که جاذبه تولید را از هر کار دلالی بالاتر می‌بریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه خود برای افزایش یارانه‌ها به ۴۵۰ هزار تومان عنوان داشت: برای برخی سوال شده بود که چگونه این یارانه را به این میزان افزایش می‌دهیم. یارانه ۴۵۰ هزار تومانی کاملاً مبنای دقیق علمی و عملیاتی شدن دارد. من چهار میلیارد دلار را صرفه جویی می‌کنم که محصول آن این می‌شود که به ۴۰ میلیون فرد ایرانی، ماهانه ۴۵۰ هزار تومان یارانه تعلق می‌گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی: تورم را به زیر ۵ درصد می‌رسانیم

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در گفتگویی با بیان اینکه خیلی از کشورها مسئله تورم را حل کردند، گفت: ما یک برنامه‌ریزی ویژه کردیم که کمتر از ۴ سال نرخ تورم را نه‌تنها تک رقمی کنیم بلکه به زیر ۵ درصد برسانیم و آن را ثابت نگه داریم.

وی خاطرنشان کرد: اقدام دوم که باید به آن توجه کرد، تأمین مسکن برای مردم است. ما ۴.۵ میلیون مسکن کمبود داریم و ما یک برنامه‌ریزی ضربتی برای تأمین این میزان مسکن انجام دادیم.

رئیسی: ۵۰ درصد هزینه درمان را کاهش می‌دهیم

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در بازدید از بیمارستان میلاد، در جمع مسئولان و کادر درمان، نظام سلامت توانمند و کارآمد که کادر درمان آن دغدغه حقوق و معیشت نداشته باشند را از شاخص‌های توسعه‌یافتگی و تولید قدرت در کشور دانست. توجه به معیشت و حقوق پزشکان و پرستاران از برنامه‌های اصلی دولت او خواهد بود.

وی با اشاره به امکانات، نیروی انسانی کارامد و اعتبارات موجود در کشور گفت: برای دولت امکان‌پذیر است ۵۰ درصد هزینه درمان را از سبد خانوار کاهش دهد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به امکانات، نیروی انسانی کارآمد و اعتبارات موجود در کشور اظهار داشت: برای دولت امکان‌پذیر است ۵۰ درصد هزینه درمان را از سبد خانوار کاهش دهد.

مهرعلیزاده: راه را برای اقتصاد رقابتی هموار می‌کنم

محسن مهرعلیزاده با بیان اینکه اقتصاد باید مثل آکواریوم، شفاف باشد و مردم ببینند کسی که ادعای کار اقتصادی می‌کند، واقعا کار اقتصادی انجام می‌دهد یا اینکه به نام کار اقتصادی، فساد می‌کند، گفت: تا زمانی‌که اقتصاد ما داخل گاوصندوق باشد، در اقتصاد هم فساد و هم نابسامانی خواهیم داشت و نتیجه آن بیکاری فزاینده و همین‌طور ازهم‌گسیختگی تولید و ازهم‌پاشیدگی سامان‌های تولیدو فشار به مردم خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما باید راه را برای فعالیت‌های اقتصادی رقابتی باز کنیم، عنوان داشت: ذباید بتوانیم سهم بیش از ۶۰ درصدی اقتصاد که در دست دولت است را به رقم‌های پائین‌تر با طی یک روند طبیعی حداکثر ۲۰ الی ۲۵ درصد در طی ۴ سال برسانیم. اگر این روش را پیش ببریم می‌توانیم اقتصاد رقابتی را حاکم کنیم و اگر اقتصاد رقابتی حاکم شود، تولید رشد کرده و با رشد تولید، تورم کنترل می‌شود.

همتی: توسعه با انفعال ممکن نیست

عبد الرضا همتی در این توئیت نوشت: چند دهه مساله حل نکرده‌ایم. در سایه انفعال سیاست‌گذاری اقتصادی مسائل کشور به بحران و بحران‌ها به اَبَربحران تبدیل شده‌اند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: فرصت کوتاه است و ایران تشنه توسعه اقتصادی است، توسعه با انفعال ممکن نیست.

زاکانی: تیغ بانک را از گردن تولید برمی‌دارم

علیرضا زاکانی با تأکید بر اینکه نمی‌گذاریم تیغ بانک بر گردن تولید باشد، اظهار داشت: با نظارت قوی اجازه این کار را نخواهیم داد، کاری که آقای همتی انجام نداد. الان هم می‌گوید صدای خاموش مردم هستم!

وی با بیان اینکه مفاسد اقتصادی و بوروکراسی اداری دو مانع تولید هستند، گفت: ۹ پیشران تولید را برنامه ریزی کردیم تا بنگاه‌های کوچک و متوسط را به پیشران‌های تولید متصل کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر لزوم تحول در حوزه تعلیم و تربیت گفت: ضدیت ما با فقر، تبعیض و تحقیر است.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied