شمانیوز
شما نیوز

رئیس‌جمهور در افتتاح طرح‌های وزارت راه و شهرسازی:

دولت موظف نیست خانه بسازد/بیشتر برج‌های تهران در گسل ساخته شده است

روحانی گفت:سرمایه دولت، فقط زمین است اگر بتوانیم زمین مجانی در اختیار مردم قرار دهیم بخشی از مشکلات مسکن حل می‌شود.

به گزارش شمانیوز: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(دوشنبه) در مراسم بهره برداری از طرح‌های بزرگ وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن پس از استماع گزارشی از سوی محمودزاده معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: کار ارزشمندی است که امروز ۱۶ هزار و ۸۸۵ واحد مسکونی در شهر پرند افتتاح می‌شود.

روحانی گفت: زمان، زمان مناسبی بوده است که در طول یک سال و نیم واحدها تکمیل شده است، مخصوصا اگر محاسبه کنیم کارهای خدماتی هم در کنار واگذاری زمین انجام شده است و قیمت هم طبق شرایط امروز برای کسانی که می‌خواهند صاحب مسکن شوند، قیمت مناسبی است.

وی عنوان کرد: بسیار مهم است که ما شهرک‌ها را به معنای واقعی مسکونی کنیم، یعنی مردم با خدماتی که به آنها ارائه می‌شود، احساس سکونت و آرامش کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه این مراسم گفت: به نظر من بخش بسیار مهمی از مسکن و شهرسازی این است که شرایط فعلی و شرایط آینده مسکن در شهرهای جدید، کلانشهرها، باغ‌ها و مناطقی که باید برای حفظ محیط زیست باقی بمانند را ساماندهی کنیم. برای مثال خیابانی که مجموعا ۶ یا ۸ متر است اطرافش برج های حدودا ۲۰ طبقه ساخته شده است که با هیچ معیاری نمی‌خواند.

رئیس جمهور بیان کرد: معماری ایران نظیر ندارد همه اثری که در اصفهان می بینیم در سایه معماری خوب است اگر طراحی و شهر سازی خوب نبود چنین اثری را شاهد نبودیم، این نشان دهنده اهمیت معماری و شهر سازی است.

روحانی ادامه داد:دولت سرمایه ای که در اختیار دارد زمین است و باید زمین مناسب در جای مناسب را با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد و خدمات لازم در اختیار انها قرار گیرد.

او افزود:نباید بگذاریم مراتع و جنگل ها و باغات تصرف شود، باید از زمینی استفاده شود که مناسب مسکن است مکان یابی و معماری دو اصل مهم برای ساختمان است و همچنین بانک ها باید در این زمینه کمک کنند و به یاری جوانان بیایند.

رئیس‌جمهور در افتتاح طرح‌های وزارت راه و شهرسازی ادامه داد:وزرات مسکن باید تلاش کند تا این واحد های مسکونی به قیمت مناسب و ارزان در اختیار نسل جوان قرار گیرد. تسهیلات مسکن به عهده دولت است.

روحانی گفت:در این دولت در زمینه واحد های روستایی تلاش های زیادی انجام گرفت و ساختمان ها مقاوم سازی شد. در سیل و زلزله تقریبا تمام واحد های تخریب شده تکمیل شده است و در اختیار مردم قرار گرفته شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: تلاش مضاعفی برای مسکن به وجود آمد و اهمیت مسکن به این خاطر است که مردم ما و تمام مردم جهان برای اینکه بتوانند زندگی آرامی داشته باشند پس از اشتغال، بحث مسکن برایشان حائز اهمیت است. در این زمینه دولت یک مسئولیت سنگینی بر دوش دارد تا تسهیلات لازم را برای مسکن فراهم کند.

وی ادامه داد: در آغاز به کار دولت یازدهم ناچار به عمل به تعهد دولت قبل که یک سوم آن انجام گرفته و دو سوم آن باقی مانده بود، بودیم. در این میان حدود ۷۷۰ هزار واحد تکمیل شد که در خدمات فضای سبز و مدرسه ناقص مانده بود. دو سوم کار بر روی دوش دولت قرار گرفت و تکمیل این محله‌های مسکونی و رساندن خدمات راه و جاده و آب و… به این محل‌ها سخت بود.

وی اضافه کرد: در کنار این برنامه یکی از تاکیدات دولت احیای بافت فرسوده و بازآفرینی شهری بود و مجموعا ۳۷۵ هزار و ۲۳۲ واحد بافت فرسوده با همراهی دولت و کمک خود مردم تکمیل شده است. ۵۳۴ هزار واحد هم تحت عنوان اقدام ملی مسکن انجام گرفته است که برخی زمین‌ها واگذار شده و برخی خدماتش در حال تکمیل بوده و ۴۰ هزار واحد آن تکمیل و در حال بهره برداری است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اقدامات زیادی برای ساخت مسکن لازم است. اولین اقدام، اقدام معاونت راه و شهرسازی است و لازم است طرح بسیار خوبی برای ساخت واحدهای مسکونی، شهرها و شهرک‌های مسکونی داشته باشیم. هرچه طرح‌ها دقیق‌تر باشد معماری و مصارف واحدها درست‌تر پیش‌بینی خواهد شد.

روحانی عنوان کرد: به دو هزار سال پیش که بر می‌گردیم می‌بینیم، با ملتی آشنا می‌شویم که بسیار خلاق و دارای محاسبات دقیق ساختمان‌سازی بودند. ساخت تخت جمشید از این دست است. کار بسیار دقیق و زیبایی در بیش از دو هزار سال پیش انجام شده است. معماری اصفهان دقیق است و هنوز هم شاید نتوان به زیبایی آن جایی را یافت. همه زیبایی شهر اصفهان در سایه معماری خوب است.

وی با اشاره به اهمیت معماری و نحوه استفاده از فضا و تابش خورشید و اینکه چه مصالحی برای ساخت مسکن استفاده شود، ادامه داد: در گذشته، ساختمان‌های عظیم به نحوی ساخته شده که مکان‌یابی آن به قدری دقیق بوده که در معرض باد و باران و زلزله سالم مانده است. در ایران همیشه زلزله و سیل بوده است اما برای ساخت و ساز به تمام این موارد دقت شده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه انتخاب پایتخت با محاسبه سیل و زلزله در گذشته صورت گرفته است، گفت: معماری و شهرسازی بسیار اهمیت دارد. سرمایه‌ای که دولت در اختیار دارد زمین است و اگر دولت بتواند زمین مناسب با قیمت مناسب و در جای مناسب را در اختیار مردم قرار دهد و اجازه ندهد مزارع و زمین‌های کشاورزی مورد تعرض قرار گیرد، اقدام مثبتی است.

روحانی اضافه کرد: مسأله دیگر کمک مالی بانک‌ها است. وزارت مسکن باید کمک کند واحدهای مسکونی ارزان در اختیار مردم قرار گیرد. مهندس اسلامی اعلام کرد ما باید سالانه ۵۰۰ هزار واحد مسکونی بسازیم و این میزان خیلی زیاد است و معنای آن این است که در یک دولت دو میلیون و در دولت چهار میلیون واحد مسکونی در اختیار مردم قرار دهد.

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied