`
شمانیوز
شما نیوز

سخنان رئیس جمهور در نشست خبری:

گشت ارشاد مدیران تا گفتگو با بایدن

رئیس جمهور در نشست خبری بمناسبت هفته دولت به سوالات خبرنگاران درخصوص وعده‌های اشتغال و مسکن، اینترنت، گشت ارشاد مدیران، توافق هسته‌ای و مذاکرات رفع تحریم‌ها پاسخ داد و در پاسخ به اینکه حاضر هستید با رئیس جمهور آمریکا دیدار کنید، «خیر» خود را تکرار و مولفه‌های چهارگانه توافق را اعلام کرد.

به گزارش شمانیوز: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران ظهر امروز(7شهریور1401) در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و به مناسبت هفته دولت برگزار شد، اظهار داشت: خداوند را شاکرم که توفیق عنایت کرد که به عنوان انتخاب مردم، بنده و همکارانم بتوانیم خدمتگزار مردم باشیم و در این یکسال با وجود مشکلات همواره امداد الهی را شاهد بودیم و شکرگزار خداوند هستیم و قدردان مردم صبورمان هستیم که با دولت همراهی کردند و از مقام معظم رهبری تقدیر و تشکر میکنم که هواره با رهنمودهایشان به دولت کمک کردند.

وی افزود: از تمام دستگاه هایی که کمک رسانی دولت بودند تشکر می‌کنیم و همچنین از خبرگزاری‌ها که همواره یار دولت بوده‌اند تشکر می‌کنم.

رئیسی ادامه داد: با توجه به وعده های انتخاباتی و نکاتی که در آن زمان مطرح کردم به نکاتی اشاره میکنم و به تغییر رویکردهایی که در این مدت با تلاش در سال گذشته محقق شد؛ اولین تغییر رویکرد دولت مردمی و توجه به مردم و خواست مردم و با مردم را تجربه کردن بود؛ تاکید بنده و همه همکارانم در دولت این بوده که همواره با مردم باشیم و حضور در ۳۱ استان کشور و حضور در بیش از ۵۰ استان و شهر در راستای همین نگاه انجام شده است.

وی افزود: حضور در مجامع کارگری و کشاورزی در حوزه های تعلیم و تربیت در دانشگاه‌ها در همه مجامع در همین راستا است و برخی که ملامت می‌کردند حضور در استان و در بین مردم بودن برای چیست، اینها تجربه حضور در بین مردم بودند را ندارند و یا لذت این حضور را نچشیده‌اند.

 مدیریت میدانی با "مدیریت کارتابلی" تفاوت دارد

رئیس جمهور تاکید کرد: این مدیریت پشت میز نشستن و کارتابلی با مدیریت در بین مردم بودن و مشکلات مردم در اقصی نقاط کشور باهم تفاوت دارند و کسانی که حضور در بین مردم را درست نمی‌دانند لذت حضور بین مردم را نچشیده اند.

رئیسی ادامه داد: مدیری که وضعیت مردم را ببیند و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شود، با مدیری که پشت میز بنشیند متفاوت است.

وی افزود: رویکرد دوم عدالت محور بودن است. در جذب نیروی انسانی و در به کارگیری افراد تاکید شده است که باید پیوست عدالت در نظر گرفته شود و باید مساله عدالت تمام اقدامات گرایش داشته باشد و اگر نکاتی دارد باید با گوشزد کردن اصلاح شود.

 مبارزه با فساد یکی از تصمیمات جدی دولت بود

رئیسی گفت: نکته سوم مبارزه با فساد یکی از تصمیمات جدی دولت بود که بازرسی ریاست جمهوری در این زمینه چه در درون و چه در برون سازمان فعال شده است، هیچ مدیریتی در کشور بدون نظارت و کنترل تعریف نمی‌شود؛ لذا باید مدعی فساد  و برخورد با تخلفات فساد خود دولتمردان باشند.

رئیس جمهور بیان داشت: ساختارهای فسادزا که موجب ترویج بی عدالتی است باید اصلاح شود طوری که ما شاهد تولید پرونده در کشور نباشیم.

وی با اشاره به اینکه رویکرد سوم مساله همگرایی دستگاه‌های مختلف است، این هم افزایی و جلوی حاشیه‌ها را گرفتن از نکات مهم بوده است، خاطرنشان کرد: رویکرد بعدی حرکت و مدیریت جهادی است و اینکه ما می‌توانیم و به دنبال رفع مانع  باشیم.

رئیسی ادامه داد: زمانی که من به استانها می‌روم به دنبال راهکارها می‌روم و انتظار مردم از دولت حل مشکل است.

 بیگانگان برای کسی تا به حال مشکل را حل نکرده‌اند 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه رویکرد بعدی نگاه به درون برای حل مشکلات کشور است و بیگانگان برای کسی تا به حال مشکلی را حل نکرده‌اند و برای ما هم کاری نمی کنند این نگاه ما را معطل می‌کند، تصریح کرد: نگاه و اتکا به درون در کشور و استفاده از ظرفیت‌ها مشکلات را حل می‌کند.

وی به جذب مدیران جوان به عنوان رویکرد بعدی دولت اشاره کرده و تصریح کرد: رویکرد بعدی مسئولیت پذیری دولت است و اگر قرار باشد با روحیه مسئولیت پذیری و شجاعت کار همراه نباشد، و به دنبال ملاحظاتی باشد که با عدالت مغایر نباشد کار انجام نمی‌شود.

رئیسی با بیان اینکه در خیلی از حوزه‌ها بدون پشتوانه مالی کارهای بزرگی انجام شد، بیان داشت: دولت در زمان آغاز با مشکلاتی روبرو بود که اگر به آنها رسیدگی نمی‌شد چالش بوجود می‌آورد.

وی افزود: برخی از سر دلسوزی در خصوص کرونا و یا کسری بودجه می‌گفتند چه می‌خواهی بکنی؟ در موضوع کرونا روزانه ۷۰۰ حانواده داغدار می‌شدند اما با کمک خدا و زحمت‌های کادر درمان اکنون وضعیت متفاوت شد و حتی در روزهایی آمار فوتی به صفر رسید.

 دولت پایه پولی را بالا نبرد

رئیس جمهور ادامه داد: مسئله کسری بودجه آثار تورمی بسیار زیادی می‌توانست به همراه داشته باشد اما در سال ۱۴۰۰ بدون استقراض از بانک مرکزی مشکل حل شد.

رئیسی تاکید کرد: مساله تورمی که در شهریور ۱۴۰۰ نزدیک به ۶۰درصد بود باید کاری می کردیم که دولت به آن اضافه نکند؛ خلق پول نشود، دولت پایه پولی را بالا نبرد که با اینها تورم به ۳۵درصد رسید  و مردم با همراهی در جراحی اقتصادی دشمن را ناکام گذاشتند.

وی افزود: در اردیبهشت به دلیل جراحی اقتصادی تورم‌۱۲درصد بود که به ۲ درصد رسید.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز برای کالاهای اساسی هیچ نگرانی وجود ندارد، تصریح کرد: در مساله برق دچار قطعی خانگی بودیم و به این دلیل بسیاری از دستگاههای مردم سوخت اما امسال هیچ مساله‌ای نداشتیم

وی افزود: نسبت به مساله گاز در استانهایی دچار قطعی گاز بودیم و با ارتباط باکشورهای دیگر و سوآپ گاز این مشکل حل شد

رئیسی ادامه داد: من اولین سفر خود را به خوزستان رفتم و گفتند در یک برنامه چندساله مشکل حل میشود، من تاکید کردم که امکان ندارد و باید در سال جاری حل شود که این امر محقق شد و مساله تنش آبی در استانها بررسی و پیگیری شد

وی با تاکید بر اینکه ماهی متوسط ۱۳۰۰۰ میلیارد دلار از بدهی‌های دولت قبل را پرداخت می‌کنیم‌، بیان داشت: در استانها با بررسی پروژه‌های نیمه تمام و اولویت بندی آنها را حل کردیم

رئیس جمهور با بیان اینکه ۲۰۲ هزار میلیارد کار عمرانی د ر کشور انجام شده است، خاظرنشان کرد: سال‌های گذشته دولت از صندوق توسعه ۲۰ درصد درآمد داشته که ما امسال آن را نداریم.

آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سوال خبرنگار جام جم درخصوص مهمترین چالش دولت پس از یکسال گفت:  ساعتی بر من نمی‌گذرد مگر اینکه معیشت مردم دغدغه ما بوده است مبالغه نکرده‌ام. 

وی افزود: مساله معیشت مردم که از ابتدای دولت مردم موردبحث بوده است که چه کنیم تورم کاهشی شود همواره مورد توجه بوده است

رئیسی با بیان اینکه ما ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری اقتصادی داشتیم بعد از سال ۹۵ این عدد سابقه نداشته است، تاکید کرد: یک سرمایه گذاری دو افزایش بهره‌وری سه افزایش دستمزد در شرایط معیشتی مردم قطعا تاثیر گذار خواهد بود.

 گشت مدیران فعالتر از همیشه حضور دارد

رئیس جمهور در پاسخ به سال خبرنگاری درمورد گشت ارشاد مدیران که از وعده‌های رئیس جمهور در دوران انتخابات بود گفت: گشت ارشاد زیر نظر بازرسی ریاست جمهوری تشکیل شد و گشت مدیران فعالتر از همیشه حضور دارد.

رئیسی تاکید کرد: این گشت فقط برای مدیران نیست بلکه پیگیری اجرای قانون و جلوگیری از فساد است و هیچ کس حق کار سلیقه‌ای و فراقانونی را ندارد.

رئیسی در پاسخ به سوال خبرگزاری شینهوا درخصوص فرآیند عضویت ایران در سازمان شانگهای، گفت: همکاری با کشورهای عضو شانگهای بسیار اهمیت دارد و حضور ما در منطقه امنیت ساز است اما نقش اقتصادی ما به آن میزان نیست و بسیار مصمم هستیم ارتباط با کشور چین را متاثر از فضاهای دیگر نکنیم و دو کشور ایران و چین برای توسعه مناسبات مصمم هستند.

وی با بیان اینکه در اجلاسی در ازبکستان این عضویت به صورت رسمی تر از گذشته اعلام خواهد شد، خاطرنشان کرد: از نظر ما عضویت ما در اکو و در شانگهای و به ویژه ارتباط همسایگی اهمیت دارد.

 دولت هوشمند در فرجه قانونی شکل خواهد گرفت

رئیس جمهور در پاسخ به سوال شبکه خبر درمورد پنجره واحد خدمات هوشمند دولت و پایان مهلت قانونی در این زمینه گفت: همه دستگاهها باید از پنجره واحد استفاده کنند و ارتباط تسهیل شود

وی با تاکید بر اینکه ۳۰ دستگاه متصل شدند و بقیه دستگاهها هم شهریور ماه متصل خواهند شد، تصریح کرد: حتما دولت هوشمند در فرجه قانونی شکل خواهد گرفت.

 دسترسی ایران به توانایی‌های هسته ای حق مسلم ماست

رئیسی در  پاسخ به سوال تسنیم درخصوص اقدامات رژیم صهیونیستی و پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این تهدیدات گفت: داشتن صنعت هسته ای حق  جمهوری اسلامی ایران است و بارها اعلام کردیم سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ایران جایی ندارد اما دسترسی ایران به توانایی‌های هسته ای که در بسیاری از صنایع کارساز است حق مسلم ماست.

رئیسی با بیان اینکه بر خلاف خواسته رژیم صهیونیستی دانش هسته‌ای در ایران بومی شده است، تصریح کرد: با وجود بسیاری از خرابکاری‌ها و فتنه‌ها راه به جایی نبرده‌اند.

وی با بیان اینکه رژیم‌صهیونیستی ببیند ایا با این تهدیدات حریف سنگ‌های دیروز و موشک‌های نقطه‌زن امروز فلسطین می‌شود؟، گفت: اگر رژیم صهیونیستی می‌توانست حریف شود چرا از سردار سلیمانی وحشت داشتند و دست به ترور زد.

رئیس جمهور بیان داشت: در فاصله تصمیم تا اقدام علیه ایران رژیم صهیونیستی ببیند چیزی از او می‌ماند یا نمی‌ماند.

 بیش از ۱ میلیون ۲۵۰ هزار زمین شناسایی شده است

رئیسی در پاسخ به سوال روزنامه خراسان درمورد تحقق وعده های رئیس جمهور و میزان تحقق آنها، گفت: نیاز کشور به ایجاد شغل و مسکن سالی ۱ میلیون نیاز اصلی کشور است و ۲۰۰ هزار مسکن روستایی و ۸۰۰ هزار مسکن شهری نیاز کشور است

وی تاکید کرد: در حاشیه شهرها زمین داریم و تمام تجهیزات و مصالح ساخت مسکن را در داخل کشور داریم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه از ظرفیت بخش خصوصی باید برای ساخت مسکن استفاده شود، تصریح کرد: بیش از ۱ میلیون ۲۵۰ هزار زمین شناسایی شده است.

رئیسی بیان داشت: لازم است در خیلی از موارد زمینه را ایجاد و موانع تولید را رفع کنیم تا این اشتغال ایجاد شود.

هم خنثی‌سازی و هم رفع تحریم‌ها را دنبال می‌کنیم

رئیس جمهور در پاسخ خبرگزاری AFPفرانسه درمورد وعده ها در خصوص خنثی سازی و رفع تحریم ها گفت:: هم خنثی سازی تحریم را دنبال می‌کنیم و قرارگاهی برای این مسئله به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل داده ایم و رفع تحریم ها را در وزارت خارجه دنبال می کنیم.

وی با بیان اینکه خیلی از تحریمهایی که می‌خواستند ما را محدود کنند را به رسمیت نشناختیم، گفت: سطح تجارت خارجی ما با کشورهای منطقه ۴ الی ۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

رئیسی افزود: صادرات نفتی و غیرنفتی ما در وضعیتی است که انچه در توان داریم را بگذاریم و ادامه دهیم

وی با بیان اینکه ما میز مذاکره را ترک نکردیم و تاکید ما تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است، گفت: ما بر توافقی پایدار، راستی آزمایی و تضمین‌های اطمینان‌بخش تاکید داریم.

بدون حل مسایل پادمانی توافق معنا ندارد

رئیس جمهور تاکید کرد: مسایل پادمانی باید حل و فصل شود و بدون حل مسایل پادمانی توافق معنا ندارد. نسبت به منافع ملت ایران نه در خنثی سازی و نه در رفع تحریم‌ها کوتاه نخواهیم آمد.

رئیسی با بیان اینکه به مردم یمن درود می‌فرستم که با فقر و گرسنگی از وطن و ناموس خود دفاع می‌کنند، اظهار داشت: ما با هرگونه آتش بسی که شکستن محاصره یمن و صیانت از مردم یمن را به همراه داشته باشد موافق هستیم.

وی با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی فکر می‌کند با عادی سازی روابط می‌تواند برای خود امنیت ایجاد کند، تصریح کرد: تاریخ نشان داده است ظلم پایدار نیست و حق مردم فلسطین و یمن نمی‌تواند ضایع شود.

با افزایش فیبر نوری سرعت اینترنت تا 10 برابر افزایش می‌یابد

رئیسی در پاسخ به سوال آفتاب یزد در خصوص سرعت اینترنت اظهار داشت: وزیر ارتباطات باید ماهی دو بار گزارش به جلسه شورای عالی فضای مجازی بدهد. تا پایان دولت ۲۰ میلیون خانوار و کسب و کار به فیبر نوری دسترسی پیدا خواهند کرد که این امر سرعت را ۱۰ برابر خواهد کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: کارهایی باید در تکمیل زیرساخت‌ها در سنوات گذشته انجام می‌شد که نشده است و ما باید این عقب ماندگی‌های حوزه ارتباطات را جبران کنیم

وی تاکید کرد: دسترسی رایگان دهک‌های پایین به اینترنت که وعده داده شده بود محقق شد.

رئیسی در پاسخ به پرسشی درمورد رابطه بات کشور روسیه گفت: در حوزه‌های مختلفی با روسیه همکاری داریم و در نشست تهران با آقای پوتین به ادامه این همکاری‌ها تایید شده است.

رئیس جمهور بیان داشت: همکاری‌های نفت و گاز ایران و روسیه ادامه دارد و برنامه جامع همکاری‌ها میان دو کشور رد و بدل شده است.

وی در خصوص برنامه مشخص برای گفتگوهای منطقه‌ای تصریح کرد: در سال اول دولت سیاست همسایگی دنبال و تثبیت شد و در سال دوم از دوجانبه به چندجانبه و بین المللی تغییر پیدا خواهد کرد.

رئیسی با بیان اینکه گفت‌وگوهای منطقه‌ای درون منطقه انجام خواهد شد حضور بیگانگان در منطقه را امنیت ساز نمیدانیم بلکه مشکل‌ساز می‌دانیم، تصریح کرد: نسبت به عربستان با میزبانی کشور دوست و برادر عراق ۵ دوره مذاکرات انجام شده است ، تعهداتی کشور عربستان دارد که باید انجام شود

رئیس جمهور در پاسخ سوال روزنامه اطلاعات درمورد اطلاع رسانی جزئیات مذاکرات با بیان اینکه اطلاع رسانی مذاکرات باید در زمان درست از سخنگوی وزارت خارجه و دبیرخانه شورای امنیت ملی انجام شود، اظهار داشت: موافق حبس خبری نیستیم  واطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی باید انجام شود و ارتقا علم و دانش‌ سرمایه گذاری برای کشور است.

 بخش اصلی رتبه‌بندی معلمان حفظ شان و عزت معلم است

وی در پاسخ به سوال پانا درمورد رتبه بندی معلمان تصریح کرد: بخش اصلی رتبه بندی معلمان حفظ شان و عزت معلم و بالا رفتن کیفیت تعلیم و تربیت است.

رئیس جمهور افزود: سند بنیادین اموزش و پرورش باید اجرایی شود و انچه که در سند دولت مردمی است باید مورد توجه قرار بگیرد یعنی مسایل حقوقی، مالی. در دولت جایگاه تعلیم و تربیت جایگاه بالایی دارد.

"نه"رئیسی به دیدار با بایدن

وی درپاسخ به سوالی درمورد احتمال دیدار رئیسی با بایدن رئیس جمهور آمریکا در جریان مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: یکبار دیگر خیر را در رابطه با مذاکره با مستقیم با بایدن تکرار می‌کنم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها