شمانیوز
شما نیوز

آیت الله رئیسی

پیام سران کشورهای مختلف جهان در پی شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان

پیام سران کشورهای مختلف جهان در پی شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان

در پی شهادت ریاست جمهوری ایران و مراهان ایشان در سانحه سقوط بالگرد ،سران کشورهای جهان پیام تسلیت منتشر کرده اند.

به گزارش شمانیوز :در پی حادثه تلخ سقوط بالگرد حامل آیت الله رئیسی و همراهان ایشان ، و شهادت این افراد سران و روسای کشورهای مختلف برای همبستگی و هم دردی مردم ایران پیام تسلیت منتشر کردند. 

نخست وزیر مالزی: رئیس جمهور فقید ایران الگوی تعهد بود

انور ابراهیم، نخست وزیر مالزی در پیامی در فیسبوک نوشت: نوامبر پارسال افتخار ملاقات با رئیسی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل داشتم. او الگوی تعهد قلبی به رفاه و عزت مردم کشورش بود؛ کشوری که مظهر غرور و تمدن غنی ریشه‌دار در اصول اسلام است.

از خودگذشتگی او برای عدالت، صلح و تعالی امت حقیقتا الهام‌بخش بود. به تقویت روابط مالزی و ایران متعهد بودیم و برای ترقی مردم‌مان و جهان اسلام همکاری می‌کردیم. تعهد ما همچنان پابرجاست و محقق خواهد شد. 

تسلیت رهبر انصارالله یمن به مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی 

سید عبدالملک بدر الدین الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن در پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را به امام خامنه‌ای و ملت ایران تسلیت گفت. 

رهبر انصار الله در این پیام‌ برای درگذشتگان اجر جزیل و برای بازماندگان از خداوند صبر مسئلت کرد.

یک دقیقه سکوت در کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای در وین

حاضران در کنفرانس بین المللی امنیت هسته‌ای امروز به احترام درگذشت رئیس‌جمهور فقید ایران و هیات همراه وی، در ابتدای این نشست وی یک دقیقه سکوت کردند.

۳ روز عزای عمومی در سوریه اعلام شد

المیادین: کشور سوریه در پی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و هیات همراه وی در جریان یک سانحه هوایی سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

پیش از این نیز پاکستان و لبنان در پی شهادت رئیس جمهور کشورمان عزای عمومی اعلام کرده بودند.

پیام تسلیت جنبش جهاد اسلامی فلسطین به مناسبت شهادت آیت الله رئیسی

جنبش جهاد اسلامی فلسطین شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه و همراهان ایشان را در حادثه سقوط بالگرد تسلیت گفت.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پیامی ضایعه درگذشت رئیس جمهور و وزیر امور خارجه را به مردم و رهبر ایران تسلیت گفت و با ملت ایران اعلام همدردی کرد.

محمود عباس: تسلیت و همدردی صمیمانه خودم را به مردم برادر ایران عرض می‌کنم و از خداوند منان خواستاریم که رئیس جمهور فقید ایران و آن مرحوم را مورد رحمت خود قرار دهد و به خانواده محترمشان صبر و شکیبایی عنایت فرماید.

وزیر خارجه اردن برای رئیس جمهور فقید ایران و هیات همراه طلب رحمت کرد

«ایمن الصفدی» وزیرخارجه اردن: رحمت خدا بر رئیس جمهور ایران ابراهیم رئیسی و برادر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و همراهانشان. عمیق ترین تسلیت ما به ملت برادر ایران، رهبری و دولت آنها و ما با آنها در این فاجعه سخت اعلام همدردی می‌کنیم.

پیام مقام حکومت سرپرست طالبان در پی شهادت رئیس جمهور کشورمان

رویترز به نقل از معاون نخست وزیر حکومت سرپرست طالبان: افغانستان و تمام شهروندان این کشور نسبت به شنیدن خبر فوت رئیس جمهور ایران احساس اندوه شدید می کنند.

شی جین پینگ: مردم چین یک دوست خوب را از دست دادند

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به نیابت از دولت و مردم این کشور، شهادت سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران را در سانحه سقوط بالگرد تسلیت گفت.

وانگ وِن‌بین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: شی جین‌پینگ درگذشت (سیدابراهیم) رئیسی، رئیس جمهور ایران را به محمد مخبر، معاون اول وی تسلیت می‌گوید و به نیابت از دولت و مردم چین، مراتب تسلیت خود را ابراز می‌دارد.

وی افزود: شی جین‌پینگ تاکید کرد که درگذشت دلخراش رئیس جمهور ایران، ضایعه‌ای بزرگ برای مردم ایران است و مردم چین نیز یک دوست خوب را از دست دادند.

ادای احترام مردم روسیه به شهدای سقوط بالگرد رئیس‌جمهور

تصاویر نیمه برافراشته شدن پرچم سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه و ادای احترام تعدادی از مردم روسیه به شهدای سقوط بالگرد رئیس جمهور.

تسلیت جبهه خلق برای آزادی فلسطین به مناسبات شهادت آیت‌الله رئیسی

جبهه خلق برای آزادی فلسطین در پیامی همبستگی و حضور خود در کنار ملت و رهبری ایران را اعلام و تاکید کرد که اطمینان دارد ایران این مصیبت را پشت سر خواهد گذاشت.

اردوغان: در این شرایط غم‌بار در کنار ایران هستیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شهادت رئیس جمهور ایران و وزیر خارجه کشورمان را تسلیت گفت.

وی در پیام خود تاکید کرد: ترکیه در این شرایط سخت و غم بار در کنار همسایه خود می ایستد.

پوتین شهادت آیت الله رئیسی را تسلیت گفت

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پیامی ضمن تسلیت درگذشت آیت الله رئیسی و هیات همراه ایشان تاکید کرد: رئیس جمهوری فقید ایران نقشی غیر قابل توصیف در تقویت روابط تهران و مسکو داشت.

اتحادیه اروپا: درگذشت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران را صمیمانه تسلیت می‌گوییم

«شارل میشل» رئیس شورای اروپا با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: اتحادیه اروپا تسلیت صمیمانه خود را بابت درگذشت رئیس‌جمهور رئیسی و امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و دیگر اعضای هیات آنها را در سانحه سقوط بالگرد ابراز می‌دارد.

شارل میشل همچنین با خانواده شهدا ابراز همدردی کرد.

پادشاه اردن: در کنار ایران هستیم

پادشاه اردن در واکنش به شهادت آیت الله رئیسی: در این شرایط سخت در کنار برادرانمان در ایران هستیم.

وزیر خارجه ترکیه شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه شهادت آیت الله رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان و هیأت همراه ایشان را تسلیت گفته و تصریح کرد که آنکارا هماهنگی کاملی با مقامات ایرانی بعد از این حادثه داشته است.

الهام علی‌اف: ایران یک سیاستمدار برجسته را از دست داد

الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در واکنش به شهادت رئیس جمهور ایران: ایران یک سیاستمدار برجسته را از دست داد که عمر خود را در مسیر خدمت به کشورش صرف کرد.

اعلام سه روز عزای عمومی در لبنان در پی شهادت آیت‌الله رئیسی

دولت لبنان در پی شهادت آیت الله رئیسی و هیات همراه ایشان سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

آیت الله رئیسی

پیام تسلیت عمار حکیم به رهبر و ملت ایران در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش

سید عمار حکیم، رییس جریان حکمت ملی عراق در پیامی نوشت: با تأسف و تأثر خبر شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و شخصیت برجسته سیاسی اسلامی، و همچنین شماری از همراهان ایشان به خصوص آقای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، و امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی بر اثر سقوط بالگرد حامل آنان در شمال غرب ایران را دریافت کردیم.

نقش پررنگ آن فقید در حیات انقلابی و سیاسی و فرهنگی ایران و منطقه و جهان را گرامی می‌داریم و این سانحه را به رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای صمیمانه تعزیت می‌گوییم و با ملت و دولت ایران هم‌دردی می‌کنیم و به خانواده و بستگان آن فقید تسلیت می‌گوییم و از خداوند متعال می‌خواهیم که آن فقید عزیز را مشمول رحمت واسعه خویش قرار دهد و در بهشت برین جای دهد.

پیام تسلیت رئیس جمهور مصر

ریاست جمهوری مصر در پی وقوع سانحه هوایی در ایران و شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه کشورمان به همراه جمعی از یارانشان یک بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر صمیمانه فوت رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران را به ملت این کشور تسلیت می‌گوید.

گردان‌های سیدالشهداء عراق شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

ابوآلاء الولائی دبیرکل گردان‌های سیدالشهداء عراق شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و هیئت همراه وی را تسلیت گفته و تاکید کرد که این عزا، برای امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و کشورهای عضو محور مقاومت و ملت ایران، روز عزا است.

واکنش حزب الله

حزب الله لبنان به مناسبت شهادت رئیس جمهور ایران و جمعی از یاران ایشان با صدور بیانیه ای تاکید کرد: این ضایعه دردناک را به مولانا صاحب الزمان، مقام معظم رهبری، مراجع عظام و ملت عزیز ایران و تمام مسلمانان و آزادگان جهان تسلیت می‌گوئیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: شهید سید ابراهیم رئیسی را از دیرباز می‌شناسیم. ایشان برادر بزرگ، حامی قدرتمند و مدافع سرسخت مسائل مهم امت اسلامی به ویژه آرمان فلسطین و حامی جنبش‌های مقاومت در تمامی پست‌های مسئولیت خود بود.

حزب الله لبنان تاکید کرد: شهید ابراهیم رئیسی خادم مخلص و صادق برای ملت ایران و یار وفادار مقام معظم رهبری و امید بزرگ تمام مظلومان بود. برادر عزیزمان شهید حسین امیر عبداللهیان نیز در تمام مناصب و پست‌های خود از جمله پست وزارت خارجه به عنوان یک مسئول فعال، فداکار و دوستدار جنبش‌های مقاومت و حامی آنها در تمام محافل سیاسی و دیپلماتیک ظاهر شد.

در این بیانیه آمده است: از خداوند متعال برای این شهدای بزرگ رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر جمیل مسالت داریم. امیدواریم ملت ایران با عزم راسخ در ادامه مسیر امام راحل و تمام شهدا گام بردارد.

وزیر خارجه نیوزیلند: در غم مردم ایران شریکیم

وینستون پترس، وزیر خارجه نیوزیلند با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، شهادت سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و همراهان‌شان را در سانحه سقوط بالگرد تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: «در غم مردم ایران شریک هستیم. به خانواده رئیس جمهور، وزیر خارجه و هیات همراه‌شان تسلیت می‌گوییم.»

رئیس اقلیم کردستان عراق: درگذشت ایراهیم رئیسی و هیات همراه، ما را عمیقاً ناراحت کرد

نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق ضمن ابراز «عمیق‌ترین تسلیت‌ها به دولت و مردم ایران» بابت شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان و هیات همراه، اعلام کرد که «مرگ آنها ما را عمیقاً ناراحت کرد.»

جوزف بورل: درگذشت آیت‌الله رئیسی را خالصانه تسلیت می‌گویم

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی در پیامی شهادت آیت الله رئیسی رئیس جمهوری ایران و هیات همراه ایشان را خالصانه تسلیت گفت.

تسلیت حشد شعبی

حشد شعبی عراق با انتشار تصویری مشترک از شهید سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و شهید سردار قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، شهادت رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن: شهید سید ابراهیم رئیسی نمونه بارز یک رهبر مسلمان، شجاع و وفادار به مسائل مهم امت اسلامی بود

«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن در واکنش به وقوع سانحه هوایی در ایران تاکید کرد: شهید سید ابراهیم رئیسی نمونه بارز یک رهبر مسلمان، شجاع و وفادار به مسائل مهم امت اسلامی بود. مواضع ایشان در قبال امت اسلامی به ویژه آرمان فلسطین قدرتمندانه و جسورانه بود.

وی در ادامه افزود: شهادت سید ابراهیم رئیسی ضایعه بزرگی برای تمام ملت‌های مسلمان به شمار می‌رود. این ضایعه را به مقام معظم رهبری و ملت ایران تسلیت می‌گوئیم.

المشاط تصریح کرد: ما در کنار جمهوری اسلامی ایران ایستاده ایم و مطمئن هستیم که این کشور می‌تواند با قدرت بر این ضایعه صبر کرده و از آن عبور کند.

واکنش امیر قطر

«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر با انتشار یک پست در شبکه ایکس تاکید کرد: صمیمانه به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران فوت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه و هیأت همراه ایشان را در سانحه هوایی دردناک تسلیت می گویم.

وی در ادامه افزود: از خداوند متعال برای درگذشتگان رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر جمیل مسالت دارم. إنا لله وإنا إلیه راجعون.

الحوثی: به ملت ایران و رهبری این کشور صمیمانه تسلیت می‌گوئیم

«محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد: به ملت ایران و رهبری این کشور صمیمانه تسلیت می‌گوئیم. برای خانواده‌های این عزیزان از خداوند متعال صبر مسالت دارم.

وی در ادامه افزود: ملت ایران همچنان پیوند خود را رهبران مخلص خود حفظ خواهد کرد.

وزیر خارجه هند: عمیقاً بهت‌زده شدم / در این حادثه غمبار در کنار مردم ایرانیم

«سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند در پیامی به زبان فارسی در شبکه اجتماعی «ایکس» شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است: «از شنیدن خبر درگذشت دکتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه در سقوط هلیکوپتر عمیقاً بهت زده شدم. جلسات متعدد خود با آنها را به یاد می آورم که آخرین بار در ژانویه ۲۰۲۴ بود به خانواده‌هایشان تسلیت می‌گوئیم. ما در این حادثه غمبار در کنار مردم ایرانیم.»

وزارت خارجه بلاروس: بلاروس دوستان واقعی خود را از دست داد

وزارت خارجه بلاروس در پی سقوط بالگرد شهید آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و هیئت همراه ابراز داشت که این فاجعه، تنها خسارتی برای ملت ایران نیست، بلکه بلاروس نیز دوستان واقعی خود را از دست داده است.

پاکستان عزای عمومی اعلام کرد / شهبار شریف: به نشانه احترام به رئیس‌جمهور ایران، پرچم پاکستان نیم‌افراشته می‌شود

شهباز شریفت، نخست‌وزیر پاکستان نیز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: کمتر از یک ماه پیش در سفری تاریخی میزبان رئیس‌جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه بودم؛ آن‌ها دوستان خوب پاکستان بودند. پاکستان به‌نشانه احترام به رئیس‌جمهور و همراهانش و همبستگی با کشور برادر، یک روز عزای عمومی اعلام خواهد کرد و پرچم کشور نیمه‌برافراشته خواهد بود.

نیکلاس مادورو: شوکه شدم / برادرم رئیسی شخصی خاص و رهبری فوق‌العاده بود

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا با انتشار پیامی، شهادت رئیس‌جمهور کشورمان و هیأت همراه را تسلیت گفت.

در پیام رئیس‌جمهور ونزوئلا آمده است که «از اخبار سخت در مورد فقدان فیزیکی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران شوکه شدم. کیلیا که دوست همسرش است و من از خداحافظی با یک فرد نمونه بسیار متأسفیم، برادر ما ابراهیم، یک رهبر فوق‌العاده جهانی بود، یک انسان عالی، مدافع حاکمیت مردمش و دوست بی قید و شرط کشور ما».

مادورو همچنین به نمایندگی از مردم ونزوئلا ضمن ابراز تسلیت عمیق با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت که «امیدواریم چنین ضایعه حساسی مورد مغفرت الهی قرار گیرد».

رئیس‌جمهور ونزولا در پایان پیام تسلیت خود، ایران را «نمونه عزت و اخلاق و مقاومت» خواند.

مودی: از درگذشت دکتر رئیسی عمیقاً متأسفم / هند در کنار ایران است

«نارندا مودی» نخست‌وزیر با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس ضمن تسلیت شهادت رئیس‌جمهور کشورمان ا علام کرد که «هند در زمان اندوه کنار ایران است.» از درگذشت غم‌انگیز دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران، عمیقاً متأسف و متأثر شدم. سهم وی در تحکیم روابط دوجانبه هند و ایران همیشه در یادها خواهد ماند. از صمیم قلب به خانواده وی و مردم ایران تسلیت می‌گویم. هند در این زمان غم و اندوه در کنار ایران ایستاده است.

نخست وزیر عراق: ما حمایت خود را از ملت دوست و برادر، ایران به دنبال رقم خوردن این فاجعه دردناک اعلام می‌نمائیم

«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق با انتشار یک پست در شبکه ایکس تاکید کرد: با غم فراوان، خبر فوت رئیس جمهور ایران، وزیر خارجه این کشور و جمعی از همراهان ایشان را در پی سقوط بالگرد حامل آنها دریافت کردیم.

السودانی اضافه کرد: تسلیت عمیق خود را به مقام معظم رهبری، دولت و ملت ایران در پی حادثه به وقوع پیوسته برای رئیس جمهور این کشور تقدیم می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: ما حمایت خود را از ملت دوست و برادر، ایران و مسئولان دیگر این کشور به دنبال رقم خوردن این فاجعه دردناک اعلام می‌نمائیم.

کمیته‌های مقاومت فلسطین: ما مطمئن هستیم که ملت بزرگ ایران و رهبری این کشور می‌تواند از این غم بزرگ عبور کنند

کمیته‌های مقاومت فلسطین در واکنش به شهادت رئیس جمهور کشورمان در یک حادثه هوایی تاکید کردند: ما مطمئن هستیم که ملت بزرگ ایران و رهبری این کشور می‌تواند از این غم بزرگ عبور کنند؛ همانطور که در تمام گذرگاه‌های سخت این کار را انجام داده اند.

این کمیته‌ها اضافه کردند: فلسطین، مردم و مقاومت آن هرگز خدمات این شهیدان مبارز به ملت و آرمان فلسطین را فراموش نخواهند کرد.

حماس: ملت ایران ما را در غم خود شریک بدانند

شبکه المیادین به نقل از جنبش حماس گزارش داد: تسلیت صمیمانه خود را به مقام معظم رهبری و دولت و ملت دوست، ایران تقدیم می‌کنیم. ملت ایران ما را در غم خود شریک بدانند. جنبش حماس در کنار ملت برادر خود ایستاده است.

شهدای این حادثه از برجسته‌ترین مقامات ایران بودند که در حمایت از آرمان فلسطین و مبارزات ملت ما مواضع شرافتمندانه ای اتخاذ کردند.

جنبش حماس در ادامه تاکید کرد: ما مطمئن هستیم که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از پیامدهای این فقدان بزرگ عبور کند.

خبر شهادت رئیس جمهور کشورمان و وزیر خارجه و جمعی از همراهان ایشان به صورت گسترده به سرخط اخبار رسانه‌های مطرح جهان تبدیل شده است.

واکنش دولت نجات ملی یمن به شهادت رئیس جمهور کشورمان

سخنگوی دولت نجات ملی یمن درباره شهادت رئیس جمهور ایران تاکید کرد: این مصیبت وارده را به رهبری، دولت و ملت ایران و تمام مستضعفین جهان تسلیت می‌گوئیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی