شمانیوز
شما نیوز

انتخابات ریاست جمهوری

نامزدهای نهایی انتخابات چه زمانی مشخص می‌شوند؟| جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

نامزدهای نهایی انتخابات چه زمانی مشخص می‌شوند؟| جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

سه‌شنبه ۲۲ خرداد نیز اسامی نامزدهای انتخاباتی توسط وزارت کشور منتشر خواهد شد.

به گزارش شمانیوز، اولین مرحله از انتخابات زودهنگامِ ریاست جمهوری دوره چهاردهم که به‌علت شهادت آیت‌الله رئیسی در 8 تیرماه سال جاری برگزار می‌شود، از 10 الی 14 خرداد با ثبت‌نام از داوطلبان به پایان رسید.

در مجموعِ این پنج‌روزِ نام‌نویسی‌ها 80 نفر که دارای شرایط «1- سن 40 الی 75 سال تمام، 2- داشتن حداقل چهار سال سابقه مدیریت عالی از جمله وزارت، نمایندگی مجلس، استانداری و امثال آن که در قانون انتخابات تصریح شده، 3- عدم سوءپیشینیه کیفری و 4- حداقل مدرک کارشناسی‌ارشد و یا معادل آن» بودند با مراجعه به وزارت کشور، ثبت‌نام خود را قطعی و برای ریاست و تشکیل دولت چهاردهم اعلام آمادگی کردند.

مرحله‌ی بعدی، بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان است؛ این شورا از امروز 15 خرداد تا 21 خرداد به‌مدت هفت‌روز صلاحیت‌های ثبت‌نام‌کنندگان را مورد بررسی قرار می‌دهد. سه‌شنبه 22 خرداد نیز اسامی نامزدهای انتخاباتی توسط وزارت کشور منتشر خواهد شد.

مهلت تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری از تاریخ 23 خرداد الی 6 تیرماه به‌مدت 15 روز برنامه‌ریزی شده و هفتم تیرماه نیز منع تبلیغات انتخاباتی است. روز جمعه 8 تیر 1403 رأی‌گیری انجام خواهد گرفت.

با هماهنگی ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان، اگر انتخابات به دور دوم برود، مرحله‌ی دوم جمعه 15 تیرماه برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، آیت‌الله رئیسی و همراهانش 30 اردیبهشت 1403 در سانحه بالگرد به شهادت رسیدند و طبق اصول 131 و 132 قانون اساسی، معاون اول رئیس‌جمهور (محمد مخبر) با حکم رهبر معظم انقلاب به‌عنوان سرپرست ریاست جمهوری و مدیر قوه مجریه منصوب و مأمور شد تا با همراهی سران قوای مقننه و قضاییه انتخابات را نهایتاً ظرف مدت 50 روز برگزار کنند.

با این حساب، می‌بایست انتخاباتِ دولت چهاردهم تا قبل از 19 تیرماه به سرانجام برسد که طبق جدول زمان‌بندی که به تأیید شورای نگهبان رسیده است، همین امر صورت خواهد پذیرفت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی