شمانیوز
کد خبر : 909445

وزارت امور خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای رسمی از تمدید معافیت تحریم‌های هسته‌ای ایران خبر داد.

به گزارش شمانیوز به نقل از  تسنیم: وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد معافیت تحریم‌های هسته‌ای ایران به مدت 90 روز دیگر تمدید شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه خود درباره معافیت کشورها از اجرای برخی تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران اظهار داشته است: «این اقدام به حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران کمک می‌کند، خطر اشاعه [سلاح هسته‌ای] را کاهش می‌دهد، توانایی ایران برای کاهش زمان گریز به سمت سلاح هسته‌ای را محدود می‌کند و ایران را از احیای مراکز حساس هسته‌ای خود بازمی‌دارد.»

 

ساعاتی پیش جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز اعلام کرده بود که واشنگتن تصمیم گرفته است تا معافیت‌های مربوط به تحریم‌های برنامه هسته‌ای ایران را به مدت سه ماه دیگر تمدید کند. وی دلیل اتخاذ این تصمیم از سوی دولت آمریکا را «زیر نظر گرفتن فعالیت‌های هسته‌ای ایران عنوان کرد.

یکی از مفاد توافقنامه هسته‌ای 2015 میلادی بین ایران و 1+5 شامل همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای تهران است. بر اساس این بند از برجام، دولت وقت آمریکا معافیت‌هایی را برای تحریم‌های یکجانبه صادرات کالاهای قابل استفاده در برنامه هسته‌ای ایران صادر کرده است.

دولت ترامپ سه ماه قبل برخی از این معافیت‌ها شامل معافیت از تحریم خرید آب سنگین و اورانیوم غنی شده با درجه خلوص پایین را لغو کرده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید