شمانیوز
کد خبر : 912070

کم نشنیده ایم و نشنیده اید که زمان آغاز جنگ تحمیلی، ما سِلاح خاصی نداشتیم که بتوانیم مقابل دشمن بعثی بایستیم.

*مهدی آراد

به گزارش شمانیوز: کم نشنیده ایم و نشنیده اید که زمان آغاز جنگ تحمیلی، ما سِلاح خاصی نداشتیم که بتوانیم مقابل دشمن بعثی بایستیم. در خاطرات مسئولین جنگ گفته شده که در ابتدای حمله‌ی صدام؛ لشکر ۹۲ زرهی خوزستان فقط دو تانک آماده به خدمت داشت!

ماجرای جالب خرید سیم خاردار را هم کمابیش همه ما شنیده ایم.

آن زمان ایران از یوگسلاوی سابق سه کامیون سیم خاردار خرید و پس از گذراندن از مرز اتحاد جماهیر شوروی، توانست آن را به پشت مرز با جمهوری آذربایجان برساند؛ اما این جا بود که کرملین دستور توقف داد!

اگرچه این روزها زیاد حرف از تحریم زده می شود؛ اما ایران سال ها است که تحریم است و کشوری که می‌خواهد سَری در سرها داشته باشد، باید خودش به فکر خودش باشد.

شبیه این ماجرا، باز هم تکرار شده است.

سال ۲۰۰۷ میلادی، قراردادی ۸۰۰ میلیون دلاری بین ایران و روسیه برای فروش ۵ سیستم اس-۳۰۰ منعقد شد که روس‌ها بدون تحویل هیچ موشکی این قرارداد را فسخ کردند!

index

 

دیمیتری مدودف رئیس‌جمهور روسیه در سال ۲۰۱۰ دستوری را در راستای اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت صادر کرد که به موجب آن فروش هرگونه موشک و جنگ‌افزارهای دیگری چون تانک‌های جنگی، خودروهای زرهی، ادوات توپخانه‌ای کالیبر بالا، کشتی‌ها، هواپیما و هلیکوپترهای نظامی به ایران ممنوع شده‌ بود.

کار به شکایت کشید و ایران پرونده را به دیوان بین المللی داوری فرستاد و غرامت ۴ میلیارد دلاریِ این قرارداد را درخواست کرد.

اما کار مهمتری که ایران انجام داد، این بود که منفعل نماند؛ آستین‌ها را بالا زد و روی پای خودش ایستاد.

با توجه به این نکته که سامانه‌های پدافند هوایی، نقش چشمگیر و پر اهمیتی در امنیت یک کشور دارد؛ در همان ایام، وزیر دفاع، خبر تولید موشکی به نام "باور ۳۷۳" را اعلام کرد.

اگرچه بعدها و پس از دردسرهای فراوان؛ تعداد محدودی اس-۳۰۰ به دست ایران رسید؛ اما این مطلب با تولید "باور ۳۷۳" دیگر اهمیت چندانی نداشت.

 

arga-mag-12-7

 

سامانه باور ۳۷۳ از هر جهت پیشرفته‌تر از سامانه‌هایی همچون اس ۳۰۰ است؛ اما وجه تمایز آن، توانایی حمل و شلیک انواع موشک‌ها در بردهای مختلف است.

باور ۳۷۳، با توجه به تهدیدات خاص پیشِ روی ایران ساخته شده است و امکانات متنوعی از نظر مأموریتی در آن تعبیه شده که قابلیت درگیری با اهداف متنوعی را دارد.

وزارت دفاع در خصوص موشک‌های آن نیز پیش‌بینی کرده که این سامانه با دو یا سه نوع موشک در لایه‌های مختلف بتواند وارد عمل شود.

در طراحی این سلاح دفاعی، ویژگی‌های برتر سامانه‌های مشابه ساخته شده در دنیا مورد مطالعه دقیق قرار گرفته است و نتیجه آن شده است که "باور ۳۷۳" در زمره‌ی یکی از چهارسامانه‌ی برتر دفاع پدافندی جهان قرار گیرد.

باور۳۷۳ یک سامانه موشکی سطح‌به‌هوای دوربرد و خودکششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست که توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا ساخته شده است.

این سامانه‌ی موشکی، توانایی شلیک ۳ نوع موشک در بُردهای مختلف برای شکار اهداف در فاصله‌ها و ارتفاع‌های متفاوت را دارد و می‌تواند در لایه‌های مختلف دفاعی وارد عمل شود.

خوب است بدانیم که «سامانه‌ی پدافند موشکی»، به مجموعه‌ ای از موشک‌های هماهنگ شده و هدایت‌شونده‌ای گفته می شود که در سیستم دفاعی یک کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین لازم است بدانیم که موشک سطح‌به‌هوا یا "موشک سام" موشکی است که از روی زمین یا عرشه کشتی‌ها برای نابود کردن انواع وسائل پرنده شلیک می‌شود و جزئی از یک سامانه پدافند هوایی است.

سام (SAM) سرواژه‌ای انگلیسی و مخفف عبارت Surface to Air Missile است که به صورت SA نیز نوشته می‌شود.

 

fun263

 

حالا این روزها که صحبت رونمایی از سامانه‌ی جدید پدافندی جمهوری اسلامی ایران می شود؛ احساس غرور خاصی به آدم دست می دهد. شاید شبیه احساس سربلندی که بعد از سرنگونی پهباد آمریکایی داشتیم.

در عصری که برخی کشورهای منطقه با ادعای پادشاهی‌شان، به عنوان یک گاو شیرده در جهان شناخته می‌شوند و به ازای دوشیده شدن از سوی آمریکا؛ از هواپیما تا خلبانِ هواپیما را وارد می کنند؛ این اقتدار ایرانی، واقعاً حس خوبی به آدم می دهد.

این که عده ای از مردم همین سرزمین به منظور حفاظت از آسمان کشور در فکر و تلاش شبانه روزی هستند؛ جای تقدیر و ستایش دارد.

حالا دیگر وقت آن رسیده که دوست و دشمن، قدرت دفاعی ایران را باور کنند.

 

index

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه