شمانیوز
شما نیوز

پخش زنده رای اعتماد به وزرای رئیسی

اخبار لحظه به لحظه از رای اعتماد به وزرای جدید در مجلس

امروز شنبه 30 مرداد آقای ایراهیم رئیسی ساعت 08:00 در مجلس شورای اسلامی حضور می یابد و از وزرای پیشنهادی خود دفاع خواهد کرد.

به گزارش شمانیوز، امروز شنبه 30 مرداد آقای ایراهیم رئیسی ساعت 08:00 در مجلس شورای اسلامی حضور می یابد و از وزرای پیشنهادی خود دفاع خواهد کرد. ابراهیم رئیسی به مدت دو ساعت و نیم وقت خواهد داشت که از وزرای خود در مجلس دفاع کند. گزارش لحظه به لحظه از زمان حضور رئیسی در مجلس تا پایان رای اعتماد در این خبر به روزرسانی خواهد شد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پس از دفاع آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور از وزرای پیشنهادی خود، اظهار داشت: در بحث کلیات برنامه و معرفی وزیران پیشنهادی رئیس جمهور طبق ماده ۲۰۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی۱۵۰ دقیقه فرصت دارند، که از این فرصت به مدت یک ساعت استفاده کرده‌اند.

 

 این خبر به روز رسانی می شود با ما همراه باشید

تکمیلی// ساعت 10:30

حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه  30مرداد) در جلسه علنی مجلس و در مخالفت با کلیات برنامه‌های وزرای پیشنهادی کابینه آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: برنامه آیت‌الله رئیسی برای دولتش کیفی و توصیفی بود و من برنامه کمی در این باره ندیدم.

وی افزود: در انتخاب وزرا سابقه ایثارگری و رزم‌آوری در برنامه وزرا ندیدم، هر چند که ایثارگری وزیر دفاع و کشور را قبول دارم.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس اظهار داشت: موضوع جانبازی، آزادگی و ایثارگری وزرا اهمیت بالایی دارد؛ اما من چیزی در این باره ندیدم.

نوروزی با تاکید بر مبارزه با فساد در 4 سال آینده و ایجاد سامانه شفافیت و ثبت اموال مسئولان گفت: ساخت مسکن و ایجاد شغل و کاهش تورم و اصلاح نظام پولی و بانکی در هر سال بسیار ضروری است اما من در این باره در برنامه وزرا چیزی ندیم.

وی ادامه داد: دولت آیت‌الله رئیسی باید پاسخ دهد که آیا بنا دارد بانک اسلامی و بانکداری بدون ربا و نظارت بر بازار به صورت جدی پیگیری کند؟

نماینده مردم رباط کریم در مجلس با بیان اینکه ایران خودرو و سایپا باید به صاحبان اصلی آن یعنی بخش خصوصی واقعی واگذار شود، از سهم 6 درصدی دولت در سهام ایران خودرو گلایه کرد و گفت: چرا دولت با وجود سهم 6 درصدی برای ایران خودرو مدیرعامل تعیین می‌کند؟

نوروزی افزود: ایران خودرو 35 هزار میلیارد تومان بدهی دارد اما بخش خصوصی می‌گوید اگر سهام این شرکت به بخش خصوصی واقعی واگذار شود از زیانده خارج می‌شود و آن را سودده خواهیم کرد.

وی افزود: حل معضل فاصله طبقاتی و ایجاد سامانه شفافیت در دولت آیت‌الله رئیسی بسیار ضروری است و این دولت باید پاسخ دهد آیا بنای اجرای این موضوعات را دارد یا خیر.

تکمیلی// ساعت 09:48

ولی اسماعیلی سخنگوی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی، درباره روند برنامه‌ دولت سیزدهم و صلاحیت وزرای پیشنهادی در این فراکسیون، اظهار کرد: پس از ارائه برنامه‌های دولت که قرار است روز (شنبه 30 مردادماه) به مجلس ارائه شود فراکسیون در اولین فرصت تشکیل جلسه داده و برنامه‌های دولت سیزدهم را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد داد.

وی در همین‌باره افزود: پس از واکاوی برنامه‌های دولت سیزدهم، نظر و جمع‌بندی کلی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب درباره برنامه‌های دولت از سوی هیئت رئیسه فراکسیون انقلاب احتمالا در قالب بیانیه‌ای اعلام خواهد شد.

سخنگوی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب در پاسخ به این پرسش که آیا فراکسیون درباره صلاحیت و و برنامه‌های وزرای پیشنهادی نیز اعلام نظر خواهد کرد، بیان کرد: برنامه‌های تک‌تک وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در جلسات مجمع عمومی فراکسیون در هفته گذشته مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

اسماعیلی با بیان اینکه فراکسیون درباره صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی اعلام نظر نخواهد کرد، تصریح کرد: تصمیم‌گیری و رأی اعتماد به هر یک از وزرا بر عهده اعضا و در زمان بررسی صلاحیت‌ها در جلسه علنی خواهد بود.

تکمیلی// ساعت 09:15

اسامی غائبین و متأخرین آغاز جلسه علنی امروز (شنبه 30 مرداد) مجلس شورای اسلامی از سوی هیأت رئیسه قرائت شد که این اسامی عبارت است از:

حسین حاتمی

مهدی روشنفکر

سید جلیل میرمحمدی میبدی

تکمیلی// ساعت 09:00

رئیسی: سعی کردیم افراد شایسته را معرفی کنیم/ اولویت اول دولت؛ مهار کرونا

رئیسی با اشاره به برنامه‌های کلان دولت سیزدهم ادامه داد: می دانیم فرصت خدمت کوتاه و رنج‌ها و مشکلات مردم بسیار است. کاهش نقش های تصدی گرایانه و افزایش نقش میدان ساز دولت برای بسیج ظرفیت مردمی به خصوص جوانان از دیگر حوزه های مورد تاکید در برنامه دولت است. 

رئیس جمهور با تاکید بر عدالت و پیشرفت گفت: تمامی برنامه‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که موجب عدالت و پیشرفت شود. عدالت محوری در شایسته سالاری و شکستن باندهای بسته قدرت است. 

وی در مورد مشکلات کشور بیان داشت: ما یک برنامه فوری با محوریت مشکلات کشور تدوین کرده‌ایم و یک برنامه میان مدت نیز تدوین خواهد شد. اولویت اول ما در دولت مهار کرونا و ارتقا وضعیت بهداشتی در کشور است. تسریع در واکسیناسیون عمومی و ارتقا سطح درمان را دولت دنبال می‌کنیم.اولویت بعدی تقویت معیشت مردم و تقویت فضای کسب و کار است.

رئیس جمهور بیان داشت: در کابینه تلاش شده ترکیبی از تجربه و جوان‌گرایی باشد. روش انتخابات همکاران به این شکل بوده که یک فراخوانی در سایت کردیم و مردم و نخبگان افراد بسیاری را معرفی کردند و این مشارکت مردم در معرفی نیروهای کارآمد برای دولت موثر بود.

وی ادامه داد: وزرای پیشنهادی غیر از دو وزیری که در این اواخر معرفی شدند بقیه ده‌ها بار نامشان در سایت آمده بود و بعد اسامی به ۹ کارگروه ارسال شد. بعد هم این افراد مصاحبه شدند و سپس خودم هم با عزیزان دیدار داشتم و از مراجعی مانند قوه قضائیه نیز استعلام شدند.

رئیسی اضافه کرد : ما سراغ بسیاری از افراد که نامشان در ذهن شما است رفتیم. برخی از دوستان ترجیحشان در مجلس بود مانند آقای نیکزاد و آقای امیرآبادی. مطلقا در انتخاب افراد سفارش فامیلی و نسب نبوده است. سعی کردیم افراد شایسته را معرفی کنیم. شاخص‌های رهبری برای انتخاب افراد برای شنیدن نیست و ما هم برای انتخابا به آن‌ها توجه کردیم. 

وی در مورد وزیر آموزش و پرورش گفت: مساله فرهنگ، آینده سازان ومعلمان مساله محوری ما است و طرح رتبه‌بندی مورد تاکید ما است. توجه به مساله شورای عالی آموزش و پرورش مهم است، بررسی کنید روسای جمهور قبلی چقدر در این جلسات حضور داشته‌اند، من خودم در این جلسات حداقل در مسائل مهم حضور خواهم داشت. 

رئیسی در مورد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: من در آستان قدس از دانشگاه فردوسی خواستم تعدادی از اساتید را در آستان جذب کنیم. آقای باغ گلی جوان تحول‌گرایی است اما برای ایشان خیلی نامه می‌نوشتند و ما بررسی کردیم دیدیم ایشان به درستی دارند کار می‌کنند. حتی تولیت فعلی از تهران گروهی را برای ارزیابی بردند که می‌بینیم تا الان هم دارند کار می‌کنند.

وی در دفاع از آقای باغ‌گلی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ایشان تجربه مدیریت بیش از هفت هزار دانش‌آموز و هزار معلم را دارند. در هر حال تصمیم با مجلس شورای اسلامی است.

رئیس جمهور در مورد تجربه وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: آقای زارع پور توانایی اجرای برنامه‌ةای دولت را دارد.

وی در مورد آقای خطیب گفت: ایشان هم دانش امنیتی دارند و تجربه سال‌ها حضور در وزارت اطلاعات را دارند. نسبت به جریان مدیریتی در وزارت اطلاعات هم نگاه تحولی داشته باشند و پیشگیری از فساد و جلوگیری از نفوذ و صیانت از مردم را دنبال کنند.

تکمیلی// 08:50

قالیباف: نمایندگان شناخت کاملی از وزرای پیشنهادی دارند​

محمدباقر قالیباف در آغاز جلسه علنی امروز (شنبه 30مرداد) مجلس، گفت: طبق برنامه‌ریزی که از قبل انجام شده بود با شکل‌گیری یک سامانه و برای اولین بار این فرصت فراهم شد که یکایک وزرای پیشنهادی در تمام کمیسیون‌ها حضور پیدا کنند و همه نمایندگان چهره به چهره با همه وزرای پیشنهادی صحبت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بیش از ۲۷۰ جلسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس به صورت فشرده برگزار شد و در این جلسات شناخت بسیار خوبی هم نمایندگان از وزرای پیشنهادی پیدا کردند و هم وزرای پیشنهادی شناخت خوبی نسبت به مجلس و نگاه‌ها و انتظارات در حوزه‌های تخصصی به دست آوردند.

وی ادامه داد: این کار از جمله کارهای ماندنی بود که برای اولین بار در مجلس یازدهم تجربه شد و انشاءالله در آینده نیز این گونه خواهد بود و همین کار باعث شد تا حواشی کمترین تأثیر را بر نظر نمایندگان داشته باشد و بیشتر در نشست‌های تخصصی چهره به چهره کار انجام شد.

قالیباف خاطرنشان کرد: امیدوارم که در این روزهایی که جلسات صحن را داریم در صحن مجلس هم انشاءالله این فرصت فراهم شود که هم مردم عزیزمان و هم نمایندگان محترم و هم وزرای پیشنهادی و هم رئیس محترم جمهور در رأس نظرات‌شان گفت و شنود شود تا به یک نتیجه نهایی برسیم.

رئیس مجلس در آغاز صحبت‌های خود ضمن تسلیت سالروز شهادت امام سجاد(ع) گفت: امیدوارم عزاداری‌های مردم در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان مورد قبول درگاه حق قرار گرفته باشد.

تکمیلی// 08:30

جلسات مجلس برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی ۲ شیفته شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(شنبه 30 مرداد) قوه مقننه و در جریان بررسی برنامه های وزرای پیشنهادی با 248 رای موافق، 13 رای مخالف، 5 رای ممتنع از مجموع 275 نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان با برگزاری جلسات علنی قوه مقننه تا پایان جلسات رای اعتماد به صورت صبح و بعداز ظهر موافقت کردند.

تکمیلی// 08:22

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران طی حکمی سید محمد حسینی را به سمت معاون امور مجلس رئیس جمهور منصوب کرد.

سید محمد حسینی متولد 1340 در شهر رفسنجان و دانش آموخته دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی است .

حسینی مسئولیت هایی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم، قائم مقامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در دولت نهم و نمایندگی دوره پنجم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد.

مجلس

تکمیلی// 08:10

حسین امامی راد نماینده مردم چناران در مجلس گفت: درباره کلیت کابینه پیشنهادی به مجلس اظهار داشت: کلیت وزرای پیشنهادی آیت الله رئیسی به مجلس به جز چند نفر دارای کارنامه قابل قبولی هستند. 

وی با بیان اینکه معیشت مردم باید در اولویت کاری وزرای کابینه سیزدهم باشد، گفت: انتظار از مجلس سیزدهم این است که از هماهنگی و انسجام کامل برخوردار باشد. 

امامی راد تاکید کرد: مجلس بر اساس برنامه ها و کارنامه  وزرای پیشنهادی به آنان رای خواهد داد و از انان کابینه انتظار این را دارد که با جدیت و بدون فوت وقت و ذره ای درنگ برای حل مشکلات مردم تلاش کنند. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: ما معتقدیم که وضعیت معیشتی مردم باید در دو مرحله کوتاه مدت و بلند مدت بهبود یابد و برای این امر همه کابینه باید اولویت نخست خود را به این امر اختصاص دهد. 

تکمیلی// 08:00

سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با اشاره به جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم گفت: جلسات رأی اعتماد وزیران از روز شنبه (30 مرداد) آغاز خواهد شد و تا سه شنبه ادامه خواهد داشت. همه 19 وزیر پیشنهادی دولت به تمامی کمیسیون های مجلس دعوت شدند و مجموعا 270 جلسه در کمیسیون های مجلس داشتیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه فشرده کاری منظمی تدوین شد که با استقبال نمایندگان مجلس و وزرای پیشنهادی روبرو شد، عنوان کرد: همزمان با برگزاری جلسات در کمیسیون ها، بسیاری از فراکسیون های مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با موضوعات خاص فراکسیون های خود با وزرای پیشنهادی مربوطه جلسه داشتند.

وی در ادامه درباره روند برگزاری جلسات علنی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی، اظهار داشت: از ساعت 8 صبح روز شنبه (30 مردادماه) جلسه علنی مجلس برگزار و نمایندگان وارد بررسی خط مشی دولت و صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی خواهند بود.

موسوی در ادامه تصریح کرد: جلسات رأی اعتماد به صورت دو شیفت خواهد بود و نطق میان دستور نیز نخواهیم داشت ضمن اینکه پیش بینی ما این است که بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی تا روز سه شنبه ادامه یابد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با اشاره به ماده 204 آیین نامه داخلی مجلس درباره روند بررسی صلاحیت وزرا، یادآور شد: شروع جلسه با تشریح برنامه و خط مشی دولت و دفاع رئیس جمهور از ترکیب کلی هیأت وزیران پیشنهادی خواهد بود که از وی برای حضور در این جلسه دعوت به عمل آمده است همچنین وی به همراه نمایندگانی که تعیین کرده است می تواند به مدت دو ساعت و نیم از دولت خود دفاع کند.

وی ادامه داد: بعد از نطق اولیه رئیس مجلس، رئیس جمهور برنامه کلی دولت و خط مشی آن را تشریح کرده و از کابینه پیشنهادی خود دفاع می کند.

موسوی اضافه کرد: سپس 5 نفر نماینده موافق و 5 نفر نماینده مخالف، هر کدام به مدت 15 دقیقه راجع به این ترکیب صحبت خواهند کرد و در ادامه رئیس جمهور و یا نماینده تعیین شده از سوی وی می تواند به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

وی افزود: بعد از آن نیز، مجلس وارد دستور بررسی برنامه های وزرای پیشنهادی به ترتیب حروف الفبا خواهد شد که البته در وهله اول سخنگوی کمیسیون های گزارشی از برنامه های مطرح شده از سوی وزرای پیشنهادی مربوط به کمیسیون خود ارائه می کنند و بعد از آن نیز دو نماینده مخالف و دو نماینده موافق برای هر وزیر صحبت خواهند کرد که هر کدام 15 دقیقه فرصت دارند و در نهایت نیز وزیر پیشنهادی مربوطه یا رئیس جمهور فرصت دارد تا از برنامه ها و صلاحیت وزیر دفاع کنند.

این نماینده مجلس درباره نحوه دریافت رأی اعتماد نمایندگان خاطرنشان کرد: در پایان روز سه شنبه رأی گیری وزرا به صورت کلی انجام خواهد شد و تا هم اکنون تصمیم بر برگزاری این رأی گیری به صورت الکترونیکی بوده است مگر اینکه نظر هیأت رئیسه تغییر کند.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان درباره برخی گمانه زنی ها درباره انصراف وزرای پیشنهادی، تصریح کرد: انصراف هر وزیر پیشنهادی پیش از برگزاری جلسات رأی اعتماد صرفا از سوی دولت مطرح خواهد شد و مجلس در این باره صحبتی نخواهد کرد.

*تردد یک هفته‌ای وزرای پیشنهادی در مجلس

 بر اساس ماده ۲۰۳ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی یک هفته پس از معرفى دولت، براى بحث و بررسى خط‌مشى و اصول کلى برنامه دولت و أخذ رأى اعتماد براى هیأت وزیران جلسات مجلس به‌طور متوالى تشکیل می‌شود. با پیشنهاد رئیس و تصویب مجلس، جلسات به‌ صورت صبح و بعدازظهر برگزار خواهد شد. مجلس در این جلسات نطق نخواهد داشت.

همچنین بر اساس ماده ۲۰۴ همین آئین نامه قبل از تشکیل اولین جلسه بررسى برنامه‌‌هاى دولت و أخذ رأى اعتماد هیأت وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط مشى و اصول کلى و ترکیب هیأت وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق هریک از وزیران به تفکیک برنامه و هر وزیر در برگه‌‌هاى جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت نام م‌ی‌‌کنند.

مجلس

* مهلت دوساعت و نیمی رئیسی برای دفاع از کابینه پیشنهادی

هریک از نمایندگان حق دارند تمام یا قسمتى از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر قرار دهد. در شروع بحث در مورد هیأت وزیران، رئیس‌جمهور برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفى وزیران از ترکیب هیأت وزیران دفاع خواهد نمود. پس از آن مجلس، بررسى برنامه دولت و ترکیب هیأت وزیران را با اظهارات پنج نفر از نمایندگان مخالف و پنج نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک ‌نفر مخالف و یک ‌نفر موافق و هر کدام براى مدت پانزده دقیقه انجام خواهد داد.

رئیس‌جمهور یا کسانى که او تعیین خواهد کرد به سؤالات و اظهارات مخالفان پاسخ می‌‌دهند. مجموع مدت نطق اولیه رئیس‌جمهور و دفاعیات اخیر دو و نیم ساعت خواهد بود. در پى اظهارات و دفاعیات رئیس‌جمهور، مجلس شور در مورد برنامه‌‌ها و صلاحیت هر‌یک از وزیران را به صورت جداگانه آغاز خواهد کرد.

در مورد هر وزیر دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک ‌نفر مخالف و موافق هرکدام براى مدت پانزده دقیقه فرصت خواهند داشت. پس از آن وزیر و در صورت صلاحدید رئیس‌جمهور به مدت سى دقیقه براى دفاع از برنامه و صلاحیت وزیر مطروحه وقت خواهند داشت.

* حروف الفبا معیار شروع بررسی وزرای پیشنهادی در صحن

بحث و بررسى براى تک‌تک وزیران به‌ترتیب حروف الفباى وزارتخانه به همین شیوه انجام می‌گیرد، رئیس‌جمهور می‌‌تواند با استفاده از وقت وزیران در پایان و به‌طور یکجا از آنان دفاع نماید. پس از آن رأى‌‌گیرى به‌عمل مى‌‌آید و شمارش و اعلام نتیجه آراء پس از رأى‌‌گیرى براى همه وزرا صورت خواهد گرفت. سؤالات کتبى نمایندگان در طول مدتى که برنامه دولت مطرح است از طریق رئیس‌ مجلس به رئیس‌جمهور یا وزیر مربوط داده خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied