شمانیوز
شما نیوز

ابراهیم رئیسی

دلیل نرفتن رئیسی به سازمان ملل و نیویورک

سخنگوی وزارت خارجه ایران علت نرفتن ابراهیم رئیسی به نیویورک را "محدودیت‌های کرونا" عنوان کرده است.

به گزارش شما نیوز: سخنگوی وزارت خارجه ایران علت نرفتن ابراهیم رئیسی به نیویورک را "محدودیت‌های کرونا" عنوان کرده است. ابراهیم رئیسی با وجود اینکه امکان حضور او در نشست سازمان ملل وجود داشت اما به نیویورک سفر نمی‌کند و وزیر امور خارجه به همراه یک هیات در نشست سازمان ملل حضور پیدا می کند. با این حال رئیسی به صورت مجازی در سازمان ملل سخنرانی می‌کند. ابراهیم رئیسی، به دلیل "نقض حقوق بشر" در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. 

سعید خطیب‌زاده ابراز داشت: که آقای رئیسی به دلیل "برخی محدودیت‌های کرونایی و پروتکل‎هایی" که باید قبل، بعد و در حین سفر انجام می‌شد، " مانند بسیاری از سران دیگر تصمیم گرفت" که به صورت آنلاین در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. 

آقای خطیب‌زاده گفت که رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه به صورت مجازی در مجمع سخنرانی خواهد کرد. 

او گفت که وزیر خارجه به همراه هیاتی فردا صبح به نیویورک خواهند رفت. 

ابراهیم رئیسی، به دلیل "نقض حقوق بشر" در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. 

بیش از ۱۰۰ نفر از رهبران دنیا از جمله ۳۱ نفر از سران دولت‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل حضور خواهند داشت.  

روسای جمهور فرانسه، مصر، اندونزی، آفرقای جنوبی و زیمبابوه از جمله کسانی هستند که به صورت مجازی در مجمع حضور خواهند داشت. 

 

ابراهیم رئیسی

 

سید ابراهیم رئیسی

سید ابراهیم رئیسی به دلیل مواضع خود توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفته است.

در ماه مارس ۲۰۱۱ نام ابراهیم رئیسی در فهرست ۸۰ مقام ایرانی تحریم شده توسط اتحادیه اروپا قرار گرفت. دلیل این تحریم بیشتر مسائل حقوق بشری بوده است.

در ۱۳ آبان ۱۳۹۸، تحریم وزارت خزانه‌داری ایالت متحده آمریکا ۹ تن از چهره‌های برجسته کشور را تحریم کرد: از جمله سید ابراهیم رئیسی. بهانه آمریکا، اعتراضات آبان بود و برخی پرونده‌های دیگر تاریخی. 

رستم قاسمی

در سال ۲۰۱۳ نام «رستم قاسمی» به عنوان وزیر نفت ایران، در فهرست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که هر ساله از سوی نشریه «فارن پالیسی» منتشر می‌شود، قرار داشت. شاید همین قدرت، باعث واکنش ایالات متحده شد و نام رستم قاسمی به عنوان فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل دولت فدرال ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار داشت که بعد از وزیر شدن، از فهرست تحریم‌های بین‌المللی خارج شد.

حسین دهقان

حسین دهقان مشاور رهبر انقلاب در حوزه صنایع دفاعی به همراه ۹ نفر دیگر در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۸ در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند. این افراد بنا بر اعلام دولت آمریکا در حملات لبنان و آرژانتین دست داشتند. حسین دهقان ، این اتهام را رد کرد.

 ابوالحسن فیروزآبادی

در ۹ خرداد ۱۳۹۷، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا ابوالحسن فیروزآبادی را به بهانه آنچه نقض حقوق بشر از طریق مشارکت در سانسور اینترنت می‌خواند، مورد تحریم قرار داد. بر پایه این تحریم از ورود ابوالحسن فیروزآبادی به ایالات متحده آمریکا جلوگیری و دارایی‌های وی نیز در این کشور توقیف می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق انجام هرگونه معامله‌ای را با او نخواهند داشت.

 دلیل اصلی تحریم او که دبیر شورای عالی فضای مجازی است، فیلتر تلگرام بوده است.

فریدون عباسی

در ۲۴ آذر ۱۳۹۱، آمریکا تحریم های اعمال شده علیه ایران را با افزودن نام پنج فرد و هفت شرکت مرتبط با برنامه هسته ای این کشور گسترش داد.

 ادعا شد، این موسسه ها و افراد به خاطر ارائه کالا، فناوری و خدماتی که توانایی ایران را برای غنی سازی اورانیوم یا احداث نیروگاه آب سنگین تحقیقاتی افزایش می دهد، تحریم شده اند. یکی از افراد تحریم شده، فریدون عباسی ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است. یک مقام آمریکایی آن زمان گفت: علت تحریم شدن آقای عباسی، نقش او در افزایش فعالیت های مربوط به استخراج اورانیوم و تولید کیک زرد در ایران است.

البته این نخستین بار نبود که آمریکا فریدون عباسی را تحریم می کند. او به وسیله اتحادیه اروپا نیز تحریم شده است. نام آقای این نامزد انتخابات در فهرست افراد تحریم شده به وسیله قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به چشم می خورد. این قطعنامه در سال ۲۰۰۷ تصویب شد.

عزت الله ضرغامی

آمریکا عزت‌الله ضرغامی و صدا و سیمای ایران را هم تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمان ریاست ضرغامی بر رسانه ملی، اعلام کرد با هدف کند کردن تلاش‌های ایران در ادامه توسعه برنامه هسته‌ای خود، این تحریم‌ را اعمال کرده است.

منبع: ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied