شمانیوز
کد خبر : 832171

مقام های روس در هفته های اخیر در سطوح مختلف به لزوم پایبندی همه طرف های 1+5 به ویژه آمریکا به برجام اشاره کرده اند.

به گزارش شمانیوز: مقام های روس در هفته های اخیر در سطوح مختلف به لزوم پایبندی همه طرف های 1+5 به ویژه آمریکا به برجام اشاره کرده اند.

موضوع برجام با توجه به اهمیت آن در عرصه بین المللی، در دستور کار دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در روز 22 شهریور در شهر سوچی قرار داشت که تاکید شد این توافق بین المللی غیرقابل مذاکره است و همه باید متعهد به آن باشند.
ایران پیشتر هشدار داده بود، اقدامات و سرپیچی های آمریکا از تعهدات خود در برجام مغایر توافق است. واشنگتن 23 شهریور 18 فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران و حملات سایبری علیه آمریکا در فهرست تحریمی وزارت خزانه داری این کشور قرار داد.
این اقدام همزمان با تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران برای یک بازه 120 روزه توسط ترامپ صورت گرفت.
در پی این اقدام، مقام های آمریکایی بر انتقاد از برجام افزوده و ترامپ در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل درمورد توافق هسته ای گفت: این بدترین و یکی از یک طرفه ترین توافقی بوده که واشنگتن تاکنون در آن حضور داشته است.
اما در واکنش به این سخنان، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه برجام «پیمانی موفق» است، از رویکرد ترامپ ابراز تاسف کرد.
وی افزود: از جمله مذاکرات بین المللی سودمند انجام شده می توان به گفت وگوها در باره برنامه هسته ای ایران اشاره کرد که متاسفانه شرکای آمریکایی این پیمان را زیر پرسش می برند.
وی بر نگرانی مقامات روسیه از اظهارات ترامپ در مورد عدم‌سازش در برخورد با ایران تأکید کرد.
وزیر خارجه روسیه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: نگرانی زیادی در این مورد داریم که اظهارات ترامپ در مورد ایران تأییدکننده مواضع غیرسازش‌پذیر و سرسختانه دولت آمریکا در برخورد با تهران و انتقاد شدید وی از برجام است.
لاوروف ادامه داد: این توافق بین المللی امکان واقعی را به‌وجود آورد تا مساله برنامه هسته‌ای ایران از دستورکار بین المللی برچیده شود.
نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل نیز در سخنانی هشدار آمیز اعلام کرد: خروج آمریکا از معامله هسته ای با ایران پیام صحیحی برای کره شمالی نیست.
واسیلی نبنزیا در نشست شورای امنیت گفت: برجام نماد پیروزی دیپلماسی چندین جانبه است و این توافق بین المللی به جامعه جهانی امکان حل هر گونه و حتی سخت ترین مشکلات بواسطه اراده سیاسی را نشان داد.
وی افزود: اخیرا تلاش ها در راستای شکستن پیوند همکاری های جمعی زیاد شده و این اقدامی غیرمسئولانه است و امیدوار به حاکمیت عقل سلیم هستم.
نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: برجام باید در نهایت توان بالقوه بی نظیر خود را به نمایش بگذارد و بطور کامل توسط همه طرف ها اجرا شود.
لاوروف روز جمعه نیز با تاکید بر موضع این کشور در حمایت از برجام، گفت: با بازنگری پیمان بین المللی با ایران مخالفیم و چین، آلمان، فرانسه و انگلیس نیز مخالف چنین اقدامی هستند.
لاوروف در جمع خبرنگاران افزود: همان طور که پیش تر اعلام کردم با بازنگری و کاوش در برجام مخالفیم.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه به نقل از سخنان وی در جمع خبرنگاران در نیویورک، نوشت: آنچه مربوط به تاثیر وضعیت پیرامون توافق ها در باره (موضوع برنامه هسته ای) ایران بر اوضاع شبه جزیره کره می شود، زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان در این باره به صراحت و قانع کننده بیان کرد.
لاوروف به نقل از گابریل افزود: اگر در این شرایط، آمریکا از برجام خارج شود و تحریم های یکجانبه علیه ایران را که در چارچوب این توافق دو سال پیش لغو کرده بود دوباره وضع کند، اقدام واشنگتن پیام بسیار نادرستی برای کره شمالی خواهد بود.
وزیر خارجه روسیه ادامه داد: اکنون تلاش می شود، کره شمالی را متقاعد کنند از سلاح هسته ای صرف نظر کرده و در آن صورت تحریم ها علیه این کشور لغو خواهد شد.
وی هشدار داد: اما اگر توافق در مورد مساله هسته ای ایران (توسط آمریکا) لغو شود، کره شمالی خواهد گفت چرا باید با شما که توانایی اجرای توافق خود را ندارید، توافق کنیم. نه فقط وعده خود بلکه کار انجام شده را نیز عقب می کشید.
لاوروف در پایان گفت: این موضوع آشکار است و امیدوارم چنین رویکردی الگویی برای انجام اقدامات نشود.
چند مقام آمریکایی در روزهای اخیر علیه برجام سخن گفته اند و دونالد ترامپ در این رابطه در مجمع عمومی سازمان ملل انتقاد کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه موضع گیری رییس جمهوری آمریکا و اظهارات وی در باره برجام در نشست مجمع عمومی سازمان ملل را غیرقابل قبول و نگران کننده خواند.
لاوروف در جمع خبرنگاران پس از دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکایی در نیویورک گفت: اظهارات ترامپ در باره تهران و تاکید بر موضع غیرقابل پذیرش و انتقاد شدید از برجام توافق حل کننده برنامه هسته ای ایران، جای نگرانی خاص دارد.
وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه سخنان لاوروف در نیویورک را منتشر کرد که در آن به برنامه نشست وزیران خارجه گروه 1+5 نیز اشاره شده است.
وی افزود: وزیران خارجه شش کشور عضو گروه 1+5 و وزیر خارجه ایران نشستی را برگزار می کنند که در آن روند اجرای برجام بررسی خواهد شد.
وزیر خارجه روسیه گفت: ارزیابی های حرفه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی و یوکیا آمانو مدیرکل این آژانس را که بارها تاکید کرده، ایران منصفانه تمامی تعهدات خود را اجرا می کند، مبنا قرار می دهیم.
لاوروف افزود: از برجام و توافق طرف ها (برای حل مساله هسته ای ایران) که با خرسندی از طرف جامعه جهانی پذیرفته شد و ثبات منطقه ای و در سطح گسترده تر امنیت بین المللی را تحکیم بخشید، دفاع خواهیم کرد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه