شمانیوز

وزیر امور خارجه آلمان گفت: تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند باشد، ما نیز به تلاش‌هایمان برای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور ادامه می‌دهیم.

به گزارش شما نیوز ،به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در نشست Global Solutions در برلین، تاکید کرد: کشورش آماده است به ایران برای بازگرداندن روابط تجاری و بهبود وضعیت اقتصادی‌اش کمک کند.

وی تصریح کرد: تا زمانی که ایران آماده باشد و بتواند ثابت کند که به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای پایبند است، ما نیز به تلاش‌هایمان برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران و برخورداری این کشور از روابط تجاری خوب ادامه خواهیم داد.

ماس هفته گذشته نیز پس از دیدار مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که برلین و مسکو در خصوص توافق هسته‌ای با ایران دو مسیر کاملا جداگانه را طی می‌کنند.

بنابراین این گزارش، پس از آنکه دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که از توافق هسته‌ای خارج می‌شود و تحریم‌ها علیه تهران را باز می‌گرداند، دیگر طرف‌های توافق یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان به علاوه روسیه و چین تاکید کرده‌اند که همچنان به این توافق پایبند هستند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در این باره گفت که اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، در روابطش با واشنگتن یک عقب‌نشینی را تجربه کرده است.

اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر ادامه اجرای توافق هسته‌ای، اعلام کرده است که به دنبال راه‌های عملیاتی و فوری برای حفظ توافق و تضمین بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی مورد انتظار از این توافق است.

در همین راستا کمیسیون اروپا برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا، فرآیند اجرای یکسری اقدامات موسوم به مقررات مسدودکننده را آغاز کرده است که مانع از همکاری این شرکت‌ها با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied