کد خبر : 886914

در حال بروز رسانی ...

مخالفان مادورو به خیابان ریخته و در کاراکاس پایتخت ونزوئلا تظاهرات کرده اند. شنیده‌ها حکایت از مرگ چهار نفر از تظاهر کننده‌ها دارد.

*روز چهارشنبه خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در جمع هوادارانش در کاراکاس حاضر شد و اعلام کرد که رییس جمهور موقت کشور است.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا
*ترامپ اعلام کرد که گوایدو را به عنوان رییس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسد. او گفت درباره ونزوئلا تمام گزینه ها روی میز است.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا
*پس از آمریکا، کانادا، برزیل، آرژانتین، پرو و چند کشور دیگر نیز گوایدو را به عنوان رییس جمهور به رسمیت شناختند.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا *مکزیک می گوید فعلا مادورو را به عنوان رییس جمهور به رسمیت می شناسد.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا *پس از این تحولات مادورو اعلام کرد که روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع می کند و سفیر این کشور باید کاراکاس را ترک کند. سفرای کشورهای دیگر حامی گوایدو نیز اخراج شدند.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا *اردوغان با مادورو تماس تلفنی گرفت و حمایت ترکیه را به او اعلام کرد.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا *خیابان های پایتخت ونزوئلا در تسخیر مخالفان قرار دارد اما حامیان مادورو نیز به خیابان آمده اند. تاکنون چند تن از مخالفان مادورو در درگیری ها کشته شده اند.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا *اتحادیه اروپا در واکنش به تحولات ونزوئلا خواستار روندی فوری برای برگزاری «انتخابات آزاد و معتبر» منطبق با مفاد قانون اساسی این کشور شد.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا *سازمان ملل اعلام کرده که اوضاع را رصد می کند.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا
ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از مداخله‌جویی‌های آمریکا و اقدام رهبر مخالفان این کشور در معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده گفت که تسلیم نخواهد شد.
«نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از اقدام رهبر مخالفان این کشور در معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده در جمع هوادارانش گفت که تسلیم نخواهد شد. مادورو اعلام کرد او روابط آمریکا را قطع کرده و به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده خاک این کشور را ترک کنند. او گفت: آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است. نیکلاس مادورو در این سخنرانی گفت: «هدف آن‌ها این است که از واشنگتن به ونزوئلا حکومت کنند. آیا شما دولتی دست‌نشانده می‌خواهید که از دستورات واشنگتن پیروی کند؟» وی ادامه داد: «این یک بی‌مسئولیتی فاحش از جانب دولت آمریکا و تندرو‌های قدرت‌گرفته در آمریکا است که می‌خواهند ونزوئلا را به سمت جنگ داخلی ببرند.» رئیس‌جمهور ونزوئلا در ادامه از نیرو‌های ارتش خواست وحدت خود را حفظ کرده و از وی حمایت کنند. بعد از سخنان او، وزیر دفاع ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد ارتش این کشور «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان این کشور را به عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت نمی‌شناسد. «خوان گوایدو»، رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور معرفی و سپس سوگند یاد کرد. گوایدو بعد از آنکه مادورو اعلام کرد به دیپلمات‌های آمریکا ۷۲ساعت برای ترک این کشور مهلت داده گفت: به سفارتخانه‌های خارجی گفته که بمانند و دستور‌های دیگر را نادیده بگیرند. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه از این تصمیم استقبال کرد و گویدا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت. او گفت: همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا
*چین هم از دولت مادورو حمایت کرد
وزارت امور خارجه چین امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا به عنوان دولت مشروع این کشور حمایت کرد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» در بیانیه وزارت خارجه چین با حمایت از اقدامات دولت ونزوئلا برای پایان دادن به بحران این کشور، از دخالت‌های یک‌جانبه در امور داخلی ونزوئلا شدیدا انتقاد شده است. این بیانیه بعد از آن منتشر می‌شود که طی ۴۸ ساعت گذشته تحولات سیاسی مهمی در ونزوئلا رخ داد. ماجرا از آنجا شروع شد که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیامی ویدئویی خطاب به مخالفان دولت ونزوئلا، ضمن «دیکتاتور» خواندن مادورو، صراحتا اعلام کرد که از هر آشوب و اغتشاشی برای سرنگون کردن دولت مادورو حمایت می‌کند. بعد از آن مادورو اظهارات پنس را «مداخله بی‌شرمانه» واشنگتن در امور داخلی ونزوئلا خوانده و دستور داد که روابط دیپلماتیک با آمریکا یک بازنگری کامل انجام شود. شامگاه چهارشنبه، اما «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور با حمایت آمریکا و برخی کشور‌ها شامل برزیل، آرژانتین و کانادا، طی سخنرانی در جمع معترضان مادورو، خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا خوانده و سوگند نیز یاد کرد. به فاصله نیم ساعت از این اقدام، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه از این تصمیم استقبال کرده و گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند. از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا بین اپوزیسیون و رئیس‌جمهور این کشور، اختلافات بین مادورو و مجمع ملی (کنگره) که اکثریت آن در دست مخالفان است، بالا گرفته و تشدید این اختلافات سبب اقدام دولت در برگزاری انتخابات برای تشکیل «مجلس موسسان قانون اساسی» در سال ۲۰۱۷ شد.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا
*اعتراض مسکو به مداخله غرب در امور ونزوئلا سخنگوی وزارت خارجه روسیه: تحولات ونزوئلا به خوبی نشان می‌دهد که چگونه جامعه غربی پیشرفته در واقعیت با قوانین بین‌المللی، حاکمیت ملی و عدم مداخله در امور سایر کشور‌ها برخورد می‌کند؛ از طریق برداشتن دولت ونزوئلا
روز چهارشنبه رئیس‌جمهوری آمریکا خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت شناخت و موجب شد تا تنش‌ها میان واشنگتن و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا به بالاترین سطح برسد
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا
*حمایت ایران از دولت و ملت ونزوئلا «قاسمی»، سخنگوی وزارت امور خارجه: ایران در مقابل هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیر قانونی هم، چون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می‌کند.
ما امیدواریم هر گونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکار‌های قانونی و مسالمت آمیز هر چه سریع‌تر حل و فصل شود
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + قیام مردم ونزوئلا
*گوترش گفتگو میان طرف‌های درگیر در ونزوئلا را خواستار شد دبیر کل سازمان ملل متحد از طرف‌های مختلف در ونزوئلا خواست به «گفت‌وگوی معتبر و فراگیر» برای پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور متعهد شوند.
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه ضمن ابراز نگرانی از بحران به وجود آمده در ونزوئلا، به طرفین توصیه کرد برای حل این بحران با یکدیگر گفتگو کنند. به نوشته پایگاه خبری «اسپوتنیک»، گوترش در بیانیه‌ای بر «ضرورت فوری» تعهد طرف‌های درگیر به «گفت‌وگوی معتبر و فراگیر» برای پایان دادن به بحران در ونزوئلا تأکید کرده است. وی به گزارش‌های منتشر شده در مورد کشته شدن چند نفر در جریان ناآرامی‌های ونزوئلا هم اشاره کرده و گفته است که باید در این مورد تحقیقاتی شفاف صورت گیرد. مردم ونزوئلا سال گذشته در انتخابات ریاست‌جمهوری با اکثریتی قاطع «نیکلاس مادورو» را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور انتخاب کردند. از زمان مسجل شدن پیروزی مادورو در آن انتخابات، آمریکا مشروعیت مادورو را زیر سوال برده و انتخابات را «تقلبی» توصیف کرد. نهایتا روز گذشته دولت آمریکا و متحدان این کشور در آمریکای لاتین به صورت دسته جمعی «خوان گوایدو» رئیس مجلس سلب صلاحیت‌شده ملی ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناختند. همزمان با این اقدام، چند هزار نفر از حامیان گوایدو به خیابان آمده و برکناری دولت قانونی این کشور را خواستار شدند. مکزیک، اروگوئه، روسیه، چین، ایران، ترکیه و چند کشور دیگر درباره تبعات دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا و تلاش برای کودتا یا اقدام نظامی در این کشور هشدار داده‌اند.
اخبار لحظه به لحظه از ونزوئلا + تصاویر قیام مردم ونزوئلا
*"خوان گوایدو" رهبر مخالفان ونزوئلا کیست؟
در ۱۳ ژانویه، پس از اینکه قصدش برای برکناری مادورو را اعلام کرد، گوایدو به مدت دو روز توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت شد. دولت اعلام کرد عناصر خودسر گوایدو را بازداشت کرده‌اند.
اوضاع سیاسی ونزوئلا به شدت بحرانی شده به طوری که نیرو‌های اپوزیسیون، تحت رهبری جوانی ۳۵ ساله به نام خوان گوایدو، فرصت جدیدی برای کنار زدن نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، پیدا کرده‌اند. روز چهار شنبه در چند شهر ونزوئلا تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای برگزار شد که در جریان آن چند تن کشته و زخمی شده‌اند. گروهی از سربازان به حکومت پشت کردند و به اپوزیسیون پیوستند. در این میان، خوان گوایدو، رئیس مجلس، که به عنوان رهبر اپوزیسیون ظاهر شده است، در میان جمعیت معترضان خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد. اقدامی که به سرعت مورد تایید چندین کشور، از جمله ایالات متحده آمریکا، قرار گرفت. گوایدو تا قبل از دیروز، در سطح جهان چهره شناخته شده‌ای نبود. اما زمانی که در اقدامی قابل‌توجه، مادورو را یک حاکم غیرمشروع اعلام کرد و خود را مسئول دولت انتقالی نامید، به سرعت توجه جهان را به خود جلب کرد. گوایدو در یک گفتگو خاطرنشان کرد: «رابطه بین ونزوئولا و وضعیت امروزش، یک رابطه مبتنی بر وحشت است. وقتی این اتفاق می‌افتد، صدا‌ها و امید‌های جهان و پیام‌هایشان، مایه دلگرمی برای مقاومت روزانه، برای آرزو کردن دمکراسی و برای یک کشور بهتر است.» روز چهارشنبه، بزرگترین اقدام رهبر جوان اتخاذ شد. او از مردم ونزوئلا درخواست کرد برای اعتراض به دولت به خیابان‌ها بریزند. این درخواست گوایدو و اعلام دولت انتقالی در ونزوئلا به سرعت مورد تایید آمریکا قرار گرفت. مقامات آمریکا، از رئیس جمهور گرفته تا سناتورها، حمایت نیرومندانه‌ای از گوایدو به عمل آورده‌اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با صدور بیانیه‌ای، گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت. برخی کشور‌های دیگر نیز از آمریکا تبعیت کردند. برخی اعضای ارتش ونزوئلا با پذیرش درخواست گوایدو در یک پایگاه نظامی در کاراکاس شوروش کردند، اما پس از سرکوب این شورش، اعتراضات خشونت‌آمیز دیگری در ونزوئولا برگزار شد. مادورو، اعضای اپوزیسیون، را یک مشت «پسر بچه» توصیف کرد که نوچه‌های دولت ترامپ هستند. ماریا ایریس رانجل، سیاستمدار برجسته حزب مادورو، در توئیتر نوشت: «گوایدو، من سلول زندان و لباس مناسب را برای تو آماده کرده‎ام و امیدوارم تو سریعا کابینه‌ات را هم معرفی کنی تا بدانیم چه کسی تو را همراهی خواهد کرد. بچه احمق.» چالش گوایدو در برهه حساسی مطرح شده است. حدود دو هفته پیش، مراسم تحلیف مادورو برای یک دوره ریاست جمهوری شش ساله دیگر برگزار شد. این مراسم در حالی برگزار شد که بسیاری از کشور‌ها مشروعیت انتخابات چند ماه پیش ونزوئلا را زیر سوال برده بودند. مضاف بر این، دولت چپگرای مادورو، اکنون علاوه بر مواجهه با تحریم‌های خارجی، خصوصا تحریم‌های آمریکا، توسط رهبران راستگرا در کلمبیا و برزیل محاصره شده است. ابرتورم داخلی هم باعث شد که رئیس جمهور ارز جدیدی را معرفی کند که آن هم ارزش خود را از دست داد. به خاطر فقدان غذا و دارو، بیش از سه میلیون شهروند ونزوئلا از کشور فرار کرده‌اند. در انتخابات سال گذشته، اپوزیسیون در خصوص اینکه چگونه باید با مادورو مقابله کرد، دچار تفرقه و اختلاف شد. برخی اعضای اپوزیسیون انتخابات را تحریم و برخی دیگر در انتخابات شرکت کردند. این اختلاف در اپوزیسیون، بسیاری از مردم را خسته کرده است. به گزارش نیویورک‌تایمز، مارگاریتا لوپز مایا، دانشمند علوم سیاسی بازنشسته در کاراکاس که در دانشگاه مرکزی ونزوئلا تدریس کرده است، گفت: «مردم از اپوزیسیون ناامید شده و از همان چهره‌های قدیمی سیاستمداران و سیستم کهنه که شکست خورده است، خسته شده‌اند.». اما بسیاری معتقدند که صعود گوایدو آخرین و بهترین فرصت اپوزیسیون ونزوئلا برای احیای محبوبیتش است. لیلیان تینتوری، که شوهر، لئوپولدو لوپز، معروفترین زندانی سیاسی ونزوئلا و مربی گوایدو است، گفت: «او (گوایدو) یک سختکوش است. او متواضع است و می‌تواند ما را متحد کند. اما مخاطرات او عظیم است. آن‌ها ممکن است مانند لئوپولدو با گوایدو رفتار کنند یعنی او را به زندان بیافکنند.» در ۱۳ ژانویه، پس از اینکه قصدش برای برکناری مادورو را اعلام کرد، گوایدو به مدت دو روز توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت شد. دولت اعلام کرد عناصر خودسر گوایدو را بازداشت کرده‌اند. مقامات آمریکایی، ضمن به رسمیت شناختن گوایدو، مادورو را «دیکتاتور» نامیدند و از یک دولت انتقالی در ونزوئلا حمایت کردند. سال گذشته، مقامات دولت ترامپ، با برخی از اعضای شوروشی ارتش ونزوئلا دیدار کردند تا برنامه آن‌ها برای برکناری مادورو را بررسی کنند. مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، طی ویدئویی به طور مستقیم با مردم ونزوئلا صحبت کرد و مادورو را دیکتاتوری توصیف کرد که هیچ مشروعیتی ندارد. علاوه بر این، او طی یادداشتی در روزنامه وال ستریت ژورنال مردم ونزوئلا را به تظاهرات علیه مادورو ترغیب کرد. مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «چه کسی رئیس جمهور ونزوئلا را انتخاب می‌کند؟ مایک پنس؟» پس از اوجگیری حمایت آمریکا از اپوزیسیون، مادورو روابط با آمریکا را قطع کرد و خواستار خروج دیپلمات‌های آمریکایی از کشورش شد. اما آمریکا با بیان اینکه مادورو مشروعیت ندارد، از خروج از ونزوئلا خودداری کرد. گوایدو از زمانی که در کاراکاس دانشجو بود، درگیر فعالیت‌های سیاسی بود. او پس از مسدود شدن یک شبکه تلویزیونی قدیمی ونزوئلا در دوره هوگو چاوز، رهبری اعتراضات علیه چاوز را برعهده گرفت. گوایدو که در رشته مهندسی تحصیل کرده بود، پس از فارغ التحصیلی، در یک شرکت خصوصی فرصت شغلی پیدا کرد، اما، چون محل کار در مکزیک بود، از پذیرش این شغل امتناع ورزید. صعود گوایدو به عنوان چهره اپوزیسیون ممکن است سرآغاز یک دوران تقابلی‌تر میان دولت و معارضان باشد. امری که، نورکا دل واله مارکویز، مادر گوایدو، را نگران کرده است. پس از بازداشت کوتاه مدت گوایدو، مادرش درباره سلامتی او ابراز نگرانی کرده است. مادر گوایدو با بیان اینکه پسرش به سختی برای این لحظه تلاش کرده بود، گفت: «آیا از من می‌پرسید که من نگران هستم؟ البته (که نگران هستم).» او افزود: خوان سال‌ها تلاش کرده است. او هرگز نخواست کشورش را ترک کند. او در این سرزمین ریشه دارد.
*****
*مسکو: دخالت نظامی در ونزوئلا، فاجعه به بار می‌آوردمسکو: دخالت نظامی در ونزوئلا، فاجعه به بار می‌آوردوزارت امور خارجه روسیه هشدار داد هرگونه تلاش برای دخالت نظامی در ونزوئلا، در این کشور فاجعه به بار می‌آورد.
*ماکرون بی‌توجه به اعتراضات فرانسوی‌ها، از اعتراضات در ونزوئلا حمایت کردرئیس‌جمهور فرانسه با وجود ادامه اعتراضات مردمی در این کشور، امروز به تمجید ونزوئلایی‌هایی پرداخت که دیروز علیه دولت مادورو تظاهرات کردند.
*کوبا از دولت قانونی ونزوئلا حمایت کردوزارت خارجه کوبا با محکوم کردن تلاش برای راه‌اندازی کودتا در ونزوئلا، تأکید کرده است هاوانا به طور کامل از دولت و رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا حمایت می‌کند.
***
آمریکا دیپلمات‌های خود را از ونزوئلا خارج می‌کند یک روز پس از آنکه مقامات واشنگتن «خوآن گوایدو» رهبر ۳۵ ساله مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور این کشور به رسمیت شناختند، وزارت امور خارجه آمریکا به برخی از کارکنان دولتی شاغل در سفارتخانه این کشور در ونزوئلا دستور داد تا خاک این کشور را ترک کرده و از شهروندان آمریکایی ساکن در ونزوئلا خواست که همین کار را انجام دهند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما این اقدام را بر مبنای ارزیابی کنونی خود از وضعیت امنیتی در ونزوئلا انجام می‌دهیم». گفتنی است که «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا روز پنجشنبه با اعلام قطع روابط دیپلماتیک خود با واشنگتن، به کارکنان سفارت آمریکا در ونزوئلا ۷۲ ساعت مهلت داد تا خاک این کشور را ترک نمایند. این در حالی است که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اعلام قطع روابط دیپلماتیک کاراکاس- واشنگتن از سوی دولت «مادورو» با خروج دیپلمات‌های آمریکایی از ونزوئلا مخالفت کرد. وی با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که دیپلمات‌های آمریکایی در ونزوئلا خواهند ماند؛ زیرا کسی که از قطع روابط دیپلماتیک سخن گفته، مشروعیت قانونی ندارد!
*****
قیمت نفت جهش کرد/ تهدید آمریکا به تحریم نفت ونزوئلا
روز جمعه، با آشفتگی‌های سیاسی ونزوئلا، نگرانی از اختلال در صادرات نفت این کشور و تحریم‌های آمریکا، باعث شد قیمت هر بشکه نفت خام بیش از یک درصد جهش کند. پنج‌شنبه شب درحالی که بحران سیاسی کارآکاس درحال بدتر شدن بود، واشنگتن اعلام کرد که می‌تواند صادرات نفتی ونزوئلا را تحریم کند. امروز تا ساعت ۱۰:۰۵ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۷۳ سنت یا ۱.۱۹ درصد جهش کرد و به ۶۱.۸۲ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۷۱ سنت یا ۱.۳۴ درصد جهش کرد و به ۵۳.۸۴ دلار رسید. پس از اعتراضات خشونت‌آمیز خیابانی، رهبر مخالفان ونزوئلا، خوآن گوآیدائو، خود را رییس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد و مورد حمایت آمریکا قرار گرفت. رئیس جمهور قانونی ونزوئلا، نیکولاس مادورو هم اعلام کرد روابط کشورش با آمریکا را قطع می‌کند. گفته می‌شود بازار‌های نفت به دلیل افزایش تولید آمریکا، با کمبود عرضه روبرو نخواهند شد. تولید نفت آمریکا به رکورد ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان ذخایر نفت این کشور در هفته اخیر ۸ میلیون بشکه افزایش یافت. میزان ذخایر بنزین هم برای هشتمین هفته متوالی بالا رفت و با ۴.۱ میلیون بشکه افزایش به ۲۵۹.۶ میلیون بشکه رسید.
******
پمپئو: مردم ونزوئلا باید مادورو را سرنگون کنند «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد شنبه طی اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره وضعیت ونزوئلا، از مردم این کشور خواست تا علیه دولت مشروع و منتخب ونزوئلا شورش کرده و آن را سرنگون کنند. پامپئو طی نشست خبری درباره وضعیت ونزوئلا در مقر وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن، ضمن «ستمگر و دیکتاتور» خواندن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا، گفت: «ایالات متحده، "خوان گوایدو" رئیس شورای ملی ونزوئلا را رئیس‌جمهور موقت این کشور می‌داند». وی با ادعای اینکه واشنگتن هرکاری انجام می‌دهد تا دموکراسی دوباره به ونزوئلا بازگردد، اظهار داشت: «مردم ونزوئلا باید اقداماتی را برای خلاص شدن از شر رژیم دیکتاتوری فعلی انجام دهند... امیدواریم بتوانیم نهایتا انتخابات آزاد در این کشور داشته باشیم». وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که واشنگتن چه واکنشی به کشور‌هایی که هنوز مادورو را به‌عنوان رئیس‌جمهور مشروع ونزوئلا می‌دانند نشان خواهد داد، گفت: «هر کشوری باید گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور به رسمیت بشناسد، زیرا این خواسته مردم ونزوئلا است». پامپئو درباره اخراج دیپلمات‌های آمریکایی از ونزوئلا توسط رئیس‌جمهور این کشور نیز توضیح داد: «به آن‌ها دستور خروج دادیم و تعدادی از دیپلمات‌های ما در حال ترک ونزوئلا هستند... به صورت دائم وضعیت را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم همه آن‌ها در امان خواهند بود». وی البته توضیح داد آمریکایی‌هایی که ونزوئلا را ترک کرده‌اند، دیپلمات‌های مهم در این کشور نبوده و مسئولان اصلی سفارتخانه در ونزوئلا باقی می‌مانند. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین ضمن اشاره به جلسه روز آینده شورای امنیت درباره وضعیت ونزوئلا، ادعا کرد: «وظیفه ماست که دموکراسی را در ونزوئلا احیا کنیم و تمام کشور‌ها نیز باید برای رسیدن به این هدف کمک کنند». پامپئو سپس در این نشست خبری از انتخاب «الیوت آبرامز» به‌عنوان فرستاده ویژه کاخ سفید در امور ونزوئلا خبر داد و گفت: «او مسئول تمام اقدامات برای بازگرداندن دموکراسی به ونزوئلا خواهد بود». آبرامز نیز در اولین نطق خود درباره ونزوئلا، به‌صورت کوتاه مدعی شد: «بحران ونزوئلا عمیق، دشوار و خطرناک است». طی ۴۸ ساعت گذشته تحولات سیاسی مهمی در ونزوئلا رخ داد. ماجرا از آنجا شروع شد که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیامی ویدئویی خطاب به مخالفان دولت ونزوئلا، ضمن «دیکتاتور» خواندن مادورو، صراحتا اعلام کرد که از هر آشوب و اغتشاشی برای سرنگون کردن دولت مادورو حمایت می‌کند. بعد از آن مادورو اظهارات پنس را «مداخله بی‌شرمانه» واشنگتن در امور داخلی ونزوئلا خواند و دستور داد که روابط دیپلماتیک با آمریکا بازنگری شود. شامگاه چهارشنبه، اما «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور با حمایت آمریکا و برخی کشور‌ها شامل برزیل، آرژانتین و کانادا، طی سخنرانی در جمع معترضان مادورو، خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا خواند و سوگند یاد کرد. به فاصله نیم ساعت از این اقدام، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای از این تصمیم استقبال کرد و گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختد. مادورو نیز طی سخنرانی در جمع هواداران خود، گوایدو را دست‌نشانده آمریکا دانست و ضمن قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن، ۷۲ ساعت به تمام دیپلمات‌های آمریکایی فرصت داد که از این کشور خارج شوند. از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا بین اپوزیسیون و رئیس‌جمهور این کشور، اختلافات بین مادورو و مجمع ملی (کنگره) که اکثریت آن در دست مخالفان است، بالا گرفته و تشدید این اختلافات سبب اقدام دولت در برگزاری انتخابات برای تشکیل «مجلس موسسان قانون اساسی» در سال ۲۰۱۷ شد.
*************
روسیه و چین مانع صدور بیانیه شورای امنیت درباره ونزوئلا شدند روسیه و چین روز شنبه و در جریان جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد، مانع از صدور بیانیه درباره بحران سیاسی این کشور شدند. ایالات متحده خواستار به رسمیت شناخته شدن مجلس ملی ونزوئلا به‌عنوان تنها نهاد دموکراتیک این کشور شده بود. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست روز شنبه شورای امنیت از جامعه بین الملل خواست تا ارتباط مالی خود با دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را قطع کنند. آقای پمپئو، در این نشست نیکولاس مادورو را مسبب اصلی بروز ناآرامی و بحران انسانی در کشور ونزوئلا خواند و خواستار حمایت کشور‌ها از خوان گوآیدو، رئیس جمهوری خودخوانده این کشور شد. مایک پمپئو در حاشیه نشست شورای امنیت به خبرنگاران حاضر گفت: «امیدوارم تک تک کشور‌ها در به رسمیت شناختن خوان گوآیدو، رئیس جمهور موقت به ما بپیوندند.» چهار کشور مطرح و قدرتمند اروپا؛ اسپانیا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و اسپانیا به نیکولاس مادورو، اولتیماتوم هشت روزه داده‌اند تا در ونزوئلا انتخابات جدید برگزار کند یا همچون آمریکا منتظر به رسمیت شناخته شدن خوان گوآیدو، رهبر مخالفان به عنوان رئیس جمهور جدید باشد. نماینده روسیه در نشست روز شنبه شورای امنیت، آمریکا را متهم کرد که علیه رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا کودتاه به راه انداخته است. ونزوئلا تحت رهبری آقای مادورو شاهد کمبود مایحتاج اولیه زندگی، مهاجرت ۳ میلیون نفر از شهروندان و همزمان تظاهرات روزانه و توروم ۱۰ میلیون درصدی در سال جدید میلادی بوده است. آنچه شرایط بد اقتصادی و سیاسی در این کشور را بحرانی‌تر کرد انتخابات ماه مه سال گذشته (۲۰۱۸ میلادی) بود، انتخاباتی که مخالفان دولت آقای مادورو را به تخلف در آن و خرید آراء متهم کردند. تنش و بحران سیاسی و داخلی در ونزوئلا زمانی به اوج خود و عرصه بین الملل کشید که خوان گوآیدو، رهبر پارلمان و مخالفان، دولت مادورو را «غاصب» و ژانویه سال جاری در بزرگترین راهپیمایی حامیانش خود را رئیس‌جمهور موقت خواند.
************
دولت ونزوئلا برای مذاکره با دولت ترامپ اعلام آمادگی کرد
خورخه آریزا، وزیر خارجه ونزوئلا در جلسه شورای امنیت اظهار کرد: هیچ کس نمی‌تواند برای ما مهلت تعیین کند و به ما بگوید باید درخواست انتخابات جدید را بدهیم یا نه. شما چه کسی هستید که به دولت ما که دارای حاکمیت است، هشدار می‌دهید؟ پیشتر آلمان، فرانسه و اسپانیا ضرب‌الاجل هشت روزه‌ای را برای برگزاری انتخابات در ونزوئلا تعیین کرده و هشدار داده بودند در غیر این صورت رهبر مخالفان را به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور به رسمیت خواهند شناخت. وی خاطرنشان کرد، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه باید به جای مداخله در امور داخلی ونزوئلا بحران جلیقه زرد‌های کشورش را حل کند. وزیر خارجه ونزوئلا همچنین تاکید کرد، دولت کاراکاس همچنان برای مذاکره با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا آماده بوده و هست. آریزا گفت: ما از زمان انتخاب هوگو چاوز رئیس‌جمهوری فقید ونزوئلا در فوریه ۱۹۹۹ و از همان ابتدای ریاست‌جمهوری نیکولاس مادورو تلاش به برقراری ارتباطاتی با آمریکا کرده‌ایم، اما تمام تلاش‌های ما از سوی طرف آمریکایی به در بسته خورد. آریزا خاطرنشان کرد، واشنگتن تنها پشت کودتا در ونزوئلا نایستاده بلکه در راس آن است. وی خطاب به دولت آمریکا گفت، قدرت خود را علیه مشروعیت یک دولت به کار می‌گیرد، اما باید اکنون همین‌جا دست از این کار بردارید. وزیر خارجه ونزوئلا تصریح کرد: اینکه خوآن گوآیدو رهبر مخالفان خود را رئیس‌جمهوری موقت کشور خوانده و برخی کشور‌ها نیز او را به رسمیت شناخته‌اند برخلاف قانون اساسی کشور ما است یک نفر بندی در منشور رسازمان ملل را به من نشان دهد که در آن اجازه داده شده هر فردی خود ش. را رئیس‌جمهوری بخواند؟ آریزا در ادامه اظهار کرد، دولت کاراکاس از طرح‌هایی در جهت حمایت از انجام مذاکرات داخلی و دستیابی به توافق سیاسی بین مادورو و مخالفانش حمایت می‌کند. وی اضافه کرد، ونزوئلایی‌ها چه در جبهه مخالفان یا دولت از طریق نشستن دور یک میز تصمیم خواهند گرفت.
*********
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید