`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

ارز فی

شیشه سکوریت چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

اگر قصد خرید پروفیل در و پنجره را داشتید یا به دنبال مطالبی درباره در و پنجره شیشه‌ای گشته‌اید حتماً اسم شیشه سکوریت را بارها دیده‌اید. اما شیشه سکوریت چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

اگر قصد خرید پروفیل در و پنجره را داشتید یا به دنبال مطالبی درباره در و پنجره شیشه‌ای گشته‌اید حتماً اسم شیشه سکوریت را بارها دیده‌اید. اما شیشه سکوریت چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ تفاوت آن با شیشه معمولی چیست و چه مزیت‌هایی نسبت به آنها دارد؟ اگر شما هم در این زمینه کنجکاو هستید و می‌خواهید پاسخ این سؤال‌ها را بدانید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شیشه سکوریت چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

فرایند ساخت شیشه سکوریت برای اولین‌بار توسط Francois Barthelemy Alfred Royer de la Bastie کشف شد. برای این کار او شیشه تقریباً مذاب را در روغن و یا گریس گرم قرار می‌داد. آقای باستی این فرایند را در سال 1874 در انگلستان به نام خود ثبت کرد. شیشه سکوریتی که در این فرایند ساخته شود شیشه باستی نامیده می‌شود. پس از او فردریش زیمنس آلمانی با روشی متفاوت شیشه سکوریتی با استحکام بیشتر از شیشه سکوریت باستی به دست آورد. اولین فردی که توانست فرایند ساخت شیشه سکوریت را به شکل امروزی کشف کند رودولف سیدن اتریشی بود. البته فرایندهای مشابه قرن‌ها بود که وجود داشت اما هیچ‌کدام به اندازه روش آقای سیدن مؤثر و بهینه نبودند.

با انجام فرایندی بر روی شیشه معمولی، شیشه‌ای به دست می‌آید که استحکام بالاتری داشته و خواص متفاوتی از شیشه معمولی دارد. به این شیشه، شیشه سکوریت می‌گویند. اما این فرایند چیست؟ در این فرایند دمای شیشه را به بیش از 700 درجه سانتیگراد می‌رسانند. سپس به هر دو سمت شیشه هوای سرد وزیده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا دو طرف شیشه سریع‌تر از لایه‌های داخلی آن خنک شده و شیشه سکوریت به دست آید.

 

ویژگی‌های شیشه سکوریت

شیشه سکوریت چهار برابر محکم‌تر از شیشه حرارت دیده معمولی است. به دلیل فشردگی بیشتر لایه‌های داخلی، فشار سطحی در لایه خارجی شیشه ایجاد شده که توسط فشار کششی لایه‌های داخلی شیشه خنثی می‌شود. هنگامی که یک شیشه معمولی می‌شکند، به تکه‌های تیز تقسیم می‌شود اما شیشه سکوریت به تکه‌های کوچک‌تر و گردتری می‌شکند که همین مساله باعث ایمنی بیشتر در صورت استفاده از شیشه سکوریت می‌شود.

کاربردهای شیشه سکوریت

ساخت شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی هزینه بالاتری دارد. به همین دلیل فقط در جایی که لازم باشد از شیشه سکوریت استفاده می‌شود. اما در چه مواقعی از شیشه سکوریت استفاده می‌شود؟ هنگامی که استحکام، مقاومت در برابر تغییرات دمایی و حرارت و همچنین ایمنی اهمیت بسیاری داشته باشد، از شیشه سکوریت به جای شیشه‌های معمولی استفاده می‌شود. یکی از نمونه‌های بارز استفاده از شیشه سکوریت وسایل نقلیه هستند. شیشه وسایل نقلیه مثل خودرو باید در برابر ضربه‌های کوچک و بزرگ مثل برخورد سنگ در جاده یا در تصادف استحکام داشته و در برابر شکستگی مقاومت کند. همچنین وسایل نقلیه در محیط باز قرار دارند و در معرض هوای گرم و سرد هستند. در آخر هنگام تصادف و شکسته شدن شیشه، تکه‌های درشت و تیز آن می‌توانند برای سرنشینان بسیار خطرناک باشند. استفاده از شیشه سکوریت هر سه مشکل را حل می‌کند. در برابر تغییرات دمایی مقاوم هستند، از استحکام مناسبی برخوردارند و به تکه‌های ریز و بدون گوشه می‌شکنند.

در ادامه به دیگر کاربردهای شیشه سکوریت اشاره می‌کنیم. انتخاب شیشه‌های سکوریت برای استفاده در مکان‌ها یا وسایلی مانند مکان‌ها و وسایل زیر مناسب و کاربردی است:

·  استخرها

·  نما و پنجره ساختمان

·  درب بالکن‌ها

·  پارتیشن‌بندی

·  تراس یا بالکن شیشه‌ای

برای ساخت در و پنجره‌های بدون فریم نیز از شیشه سکوریت استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها قوانین ساخت‌وساز در کشورهای پیشرفته پیمانکاران را موظف می‌کند تا شیشه‌های به کار رفته در محیط داخلی ساختمان مثل نورگیرها، درهای داخلی و آسانسورها حتماً از نوع سکوریت باشند. استفاده از شیشه سکوریت در پنجره‌های دوجداره رایج نیست، زیرا قیمت پنجره دو جداره  را بالا می‌برد اما از انواع مختلف آن برای و ویژگی‌های شیشه سکوریت مزیت چندانی به این پنجره‌ها اضافه نمی‌کند.

85ec5734-97ca-4fc4-a16e-a9224df45d76

مشکلات شیشه‌های سکوریت

قبل از حرارت دادن شیشه و تبدیل کردن آن به شیشه سکوریت، تمام تغییرات لازم در اندازه و شکل آن باید صورت گیرد. زیرا به هیچ عنوان اندازه و شکل شیشه سکوریت را نمی‌توان تغییر داد و شیشه را قبل از حرارت دادن باید در اندازه مناسب برش زد. همین مشکل باعث می‌شود در صورت اشتباه برش خوردن شیشه و تبدیل آن به شیشه سکوریت، شیشه سکوریت به دست آمده تقریباً بلااستفاده شود و هزینه‌های تولید بالا برود.

شیشه‌های سکوریت در صورت وارد شدن ضربه تمایل به شکسته شدن دارند و گوشه‌ها و لبه‌های آنها باید محافظت شود درحالی‌که اگر به شیشه معمولی ضربه وارد شود معمولاً فقط محل اصابت ضربه شکسته و بقیه شیشه سالم می‌ماند.

هافمن یکی از برترین تولیدکنندگان پنجره یو پی وی سی  در کشور است که با بهره بردن از متخصصان کارآزموده و تکنولوژی روز دنیا نزدیک به چهارده سال است که با تولید پروفیل در و پنجره دوجداره با کیفیت رضایت و اعتماد مشتریان را به دست آورده است. واحد کنترل کیفیت هافمن به طور مداوم کیفیت مواد اولیه و محصولات نهایی را بررسی کرده و اطمینان حاصل می‌کند کالایی با کیفیت مطلوب به دست مشتریان می‌رسد. اگر قصد خرید در و پنجره دوجداره داشتید حتماً به وبسایت هافمن سر بزنید و با مشورت گرفتن از متخصصان هافمن در و پنجره مورد نظر خود را سفارش دهید. همچنین می‌توانید با شماره ۱۶۴۴ تماس گرفته و با کارشناسان هافمن مشورت کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied