`
شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز | بررسی ۸ ماهه از فعالیت‌های فولاد خراسان نشان داد

عملکرد موفق در تمام حلقه‌های زنجیره تولید، مالی و فروش

مجتمع فولاد خراسان با تلاش و پشتکار کارکنان و برنامه های مدیریتی در راستای دستیابی به اقدامات سودآور و افزایش تولید برای توسعه اقتصادملی طی ۸ ماه سال جاری توانست به عملکردی موفق و مثبت در تمام حلقه‌های زنجیره تولید، عملکرد مالی و افزایش فروش دست پیدا کند.

عملکرد موفق در تمام حلقه‌های زنجیره تولید، مالی و فروش

به گزارش اختصاصی خبرنگار پایگاه خبری شمانیوز، شرکت مجتمع فولاد خراسان شناخته شده به عنوان قطب تولید فولاد شرق کشور با وجود مشکلات مرسوم در بخش صنایع و خصوصا دیگر فعالان صنعت فولاد کشور که عمدتا با محدودیت‌ها و قطعی‌های انرژی تولید و به تبع آن درآمدشان کاهش می‌یابد، توانست در هشت ماه سال جاری یک عملکرد موفق در تمام مراحل تولید و کسب درآمد به افزایش نسبی و رشد تناژ دست یابد. شرکت مجتمع فولاد خراسان تاکنون ۹۹ درصد برنامه فروش داخلی میلگرد و ۸۴ درصد برنامه فروش شمش خود را محقق کرده است. 

 

جمع درآمدها (فروش محصولات) شرکت فولاد خراسان از ابتدای سال مالی تا پایان تاریخ 30 آبان ماه 1401، مبلغ 8,119.7 میلیارد تومان است و این در حالیست که جمع درآمد در دوره مشابه سال قبل برابر با 6,913.7 میلیارد تومان بوده که (17.44%) درصد افزایش یافته است. همچنین شرکت در این دوره 7,171.3 میلیارد تومان فروش داخلی داشته که در مدت مشابه سال قبل این مقدار برابر با 5,194.9 میلیارد تومان بوده که (38.04%) درصد افزایش یافته است.  

 

براساس گزارش منتشره از فعالیت یک ماهه مجتمع فولاد خراسان، این شرکت در دوره یک ماهه منتهی به 30 آبان ماه 1401، مبلغ 1,216.9 میلیارد تومان درآمد داشته است که (85.4%) درصد آن مربوط به فروش داخلی و (14.6%) درصد آن مربوط به کل صادرات شرکت است. درآمد شرکت در این دوره نسبت به میانگین ماه های قبل 44.61% افزایش و نسبت به دوره 1 ماهه مشابه سال قبل 33.5% افزایش درآمد داشته است. 

 

رشد ۲۸ درصدی تناژ تولید گندله در ۸ ماه نخست امسال، افزایش ۴ درصد تولید احیا مستقیم، ارتقای ۷ درصدی شمش فولادی و ۹ درصد رشد در تولید محصول نهایی (میلگرد) در این شرکت فولادی از جمله موارد موفقیت آمیزی بود که مدیرعامل این مجتمع آن را نتیجه همراهی و تلاش تمام کارکنان مجموعه عنوان می‌کند.  

 

مدیر عامل شرکت «مجتمع فولاد خراسان» با بیان این که علی‌رغم محدودیت‌های تامین انرژی و قطعی برق در بخشی از تابستان امسال، همکاران پرتلاش شرکت موفق شده اند نسبت به سال قبل رشد نسبی را در نواحی گوناگون رقم بزنند، رشد تناژ را در همه حلقه‌های زنجیره تولید، عملکرد مالی و افزایش فروش نشان از عزم راسخ و اراده جهادی همکاران در نواحی مختلف عنوان می‌کند. 

 

 کارخانه گندله‌سازی فولاد خراسان، بیشترین رشد تولید را در سال جاری و با ۲۸ درصد رشد نسبت به هشت ماه سال ۱۴۰۰ رقم زد و موفق به تولید بیش از یک میلیون و ۳۱۵ هزار و ۹۵۴ تن گندله شد.  

 

این مجتمع تا پایان آبان ماه در ناحیه احیا مستقیم با ۴ درصد افزایش تولید، به تناژ ۸۵۰ هزار و ۱۸ تن تولید دست یافت و این در حالی است که در همین مدت با تولید بیش از ۶۴۵ هزار و ۸۹۱ تن شمش فولادی و ۴۱۱ هزار و ۹۹۲ تن محصول نهایی، به ترتیب شاهد رشد ۷ و ۹ درصدی میزان تولید در نواحی فولادسازی و نورد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است. 

 

عدم ایجاد انحصار در امر فروش و شفافیت عرضه و تقاضا، دو ویژگی معاملات کالایی فولاد خراسان است. این شرکت فولادی با فروش ۳۵۱ هزار ۲۱۹ تن محصول نهایی در هشت ماه امسال، موفق شد ۱۱ درصد رشد تناژ فروش را نسبت به سال ۱۴۰۰ ثبت کند. 

 

همچنین شرکت مجتمع فولاد خراسان با ۳۰۵ هزار و ۵۴۰ تن فروش محصول نهایی و فروش ۱۵۰ هزار و ۴۲۲ تن شمش فولادی در بورس کالا، به ترتیب ۲۳ و ۵۰ درصد رشد را در عرضه و فروش محصولات خود در این بازار کالایی رقم زد. 

 

ارتقای عملکرد مالی فولاد خراسان از دیگر موضوعات مطرح در موفقیت این مجتمع طی سال جاری بود که در این باره توانسته با بیش از ۸۱ هزار و ۱۸۵ میلیارد ریال درآمد ناشی از فروش محصولات خود، رشد ۱۷ درصدی را در این حوزه رقم بزند. در این حوزه، محصولات نوردی شرکت با بیش از ۵۳ هزار و ۳۱۲ میلیارد ریال، شاهد رشد ۲۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است. 

 

گفتنی است؛ مجتمع فولاد خراسان در مجمع عمومی فوق‌العاده آذرماه ۱۴۰۱ خود در راستای سرمایه گذاری بیشتر در پروژه‌های در دست اجرا و هم چنین کاهش وابستگی به اخذ تسهیلات از شبکه بانکی برای تامین منابع مالی سرمایه‌گذاری‌های خود، اقدام به افزایش سرمایه به میزان ۱۱ هزار و ‌۱۰۰ میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی صاحبان سهام نمود که بر این اساس این افزایش سرمایه از ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد به ۲۳ هزار میلیارد ریال ارتقا می‌یابد. 

 

تأمین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح‌های توسعه در دست اجرا (از جمله پروژه بزرگ احدا

ث شبکه

جمع‌آوری و‌ تصفیه خانه فاضلاب شهری) از دلایل توجیهی این افزایش سرمایه بود‌ که پس از اخذ مجوز سازمان بورس، گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی، مورد تایید مجمع فوق العاده قرار گرفت. 

 

براساس این گزارش، بورس کالای ایران برترین‌های خود در هفته سوم آذر (منتهی به ۱۸ آذر) را براساس ارزش فروش شرکت‌ها در بازار فیزیکی اعلام کرد که مجتمع فولاد خراسان با ثبت معامله ۲۷‌هزار و ۵۳۲تن میلگرد و شمش بلوم به ارزش بیش از ۴۰۲میلیارد تومان در جایگاه هشتم میان برترین‌ شرکت‌ها از لحاظ فروش قرار گرفت. 

 

شرکت مجتمع فولاد خراسان با نماد بورسی «فخاس» یکی از نمادهای مثبت در گروه فلزات اساسی به شمار می‌رود. محصولات شرکت از طریق بورس کالا کشف قیمت و به فروش می رسد. حجم فروش شمش داخلی در آبانماه نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها