شمانیوز

با برگزاری همایش هفته پژوهش

همزمان با هفته پژوهش و برنامه ریزی، در همایش هفته پژوهش که در سالن فجر مجتمع مس سرچشمه برگزار شد، از پژوهشگران برتر مجتمع مس سرچشمه تجلیل شد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، در این مراسم که با حضور مدیر مجتمع مس سرچشمه، رئیس پژوهشکده پسته کشور، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، معاون پژوهشی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان و جمعی از مدیران مجتمع مس سرچشمه برگزار شد، مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه گفت: امور تحقیق و توسعه از سال 1364 با عنوان مرکز تحقیقات و مطالعات شرکت مس ایران در حد یک رئیس و معاونت توسعه و برنامه ریزی شرکت شروع به فعالیت کرد و با افزایش گسترش فعالیتها از اوایل دهه 70 به عنوان امور تحقیق و توسعه به فعالیت خود ادامه داد.

دکتر حسن صحرایی افزود: امور تحقیق و توسعه ظرف این 35 سال 1200 پروژه تحقیقاتی را به اتمام رسانده است. ما به سه شکل پژوهش ها را انجام می دهیم که یکی پژوهش های داخلی که توسط پرسنل امور توسعه، خط و تولید و سایر امورها انجام می شود، یکی پژوهش های دانشگاهی است که شامل پایان نامه های ارشد و دکترا و پژوهش هایی است که به صورت قرارداد با معاونت پژوهشی دانشگاهها منعقد می شود و اعضای هیات علمی آنها را انجام می دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 80 پروژه تحقیقاتی در دست انجام داریم، ادامه داد: از 1200 پروژه تحقیقاتی 69 درصد پایان نامه دانشجویی، 12 درصد به صورت قرارداد دانشگاهی و 19 درصد پروژه داخلی است.

صحرایی عنوان کرد: از 80 پروژه تحقیقاتی که هم اکنون در دست انجام داریم 49 درصد دانشجویی، 17 درصد به صورت قرارداد دانشگاهی و 34 درصد پروژه داخلی است.

مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه تصریح کرد: در سالهای اخیر یکی از اهداف بخش تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه این بوده که سهم پروژه های داخلی را افزایش داده و سعی شود از پرسنل شرکت بیشتر در تحقیق و توسعه ها استفاده شود و شان پژوهشگری افراد توسعه یابد.

صحرایی خاطرنشان کرد: در 1200 پروژه انجام شده سهم دانشگاههای استان کرمان 51 درصد و در 80 پروژه در دست اقدام این سهم 46 درصد می باشد که نشان می دهد نیمی از پروژه های ما در داخل استان کرمان انجام می گیرد که رقم قابل قبولی است.

مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه ابراز داشت: تحصیلات نیروهای تحقیق و توسعه به این صورت است که 2 درصد دکترا، 31 درصد فوق لیسانس، 38 درصد لیسانس، 8 درصد فوق دیپلم و 21 درصد دیپلم هستند و در مجموع این امور 51 نفر پرسنل دارد که حدود 37 نفر در بخش پژوهشی و 14 نفر در بخش دفتری و پشتیبانی می باشند.

صحرایی در ادامه به روند انتخاب پژوهشگران برتر پرداخت و گفت: در سالهای اخیر تمام همت خودرا در این بخش گذاشته ایم که پروژه هایی که انجام می شود حتما کاربردی باشند و مشکلی را از خط تولید حل کنند بنابراین پروژه هایی که اجرایی می شوند امتیاز جداگانه ای دادیم.

وی بیان کرد: سال گذشته پژوهشگران برتر امور تحقیق و توسعه و امور برتر در همکاری با امور تحقیق و توسعه را داشتیم که امسال موضوع دیگر را نیز در دستور کار قرار دادیم که یکی انتخاب پژوهشگر برتر از سایرامور بود که نیمه های آبان ماه فرمهای مربوط را به امورها ارسال کردیم که افراد واجد شرایط فرمها را پر کرده و ارسال کردند که پس از بررسی در کمیته داوران پژوهشگران برتر امور تحقیق و توسعه و سایر امور مشخص شدند.

مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه با معرفی نفرات برتر اضافه کرد: در بخش امور تحقیق و توسعه آقایان افصحی، حاج محمدی و اسپهبدی به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شدند، در بخش سایر امور عباس محمدی دره سرایی از اموز ذوب انتخاب شدند و امور برتر پژوهشی نیز امور ذوب انتخاب شد.

اولین مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه که از دی ماه 1371 تا خرداد 1375 در این سمت مشغول به کار بوده است در ادامه این مراسم گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 1352 تاسیس شد و مدیرعامل وقت مرحوم دکتر نیازمند بود.

مهندس سعید ادامه داد: در دیماه سال 1371 سرپرست مرکز متالورژی و تحقیقات مجتمع مس سرچشمه شدم و ماموریتی به من داده شد که ساختار این سازمان را تغییر دهم. پس از اینکه آقای مهندس موذن زاده مدیرعامل شرکت شدند بنده با مشورتی که گرفتم به این نتیجه رسیدیم که بخش تحقیقات را تحقیقات معدنی و فرآوری معدن، ذوب و پالایش و مرکز پایلوت پلند تقسیم کنیم که پذیرفته شد و عنوان مرکز متالورژی و تحقیقات به تحقیقات و مطالعات تغییر کرد.

وی اضافه کرد: : آن زمان کار بزرگی که صورت گرفت این بود که قبلا رابطه صنعت و دانشگاه به صورت تشریفاتی بود که اتفاقی که در زمان ما افتاد این بود که با انعقاد قراردادهایی با اساتید دانشگاهها آنها متعهد شدند که همکاریهای مشترکی با صنعت تعریف کنند و برای انجام آنها متعهد شوند که در این مدت آثار خوبی به بار آورد.

وی بیان کرد: امروزه تحقیق و توسعه یک نیاز انکار ناپذیر و کاری خلاقانه است که به صورت سیستماتیک انجام می شود و در جهان امروز شرکتهایی می توانند سهمی از بازار جهانی را داشته باشند که به صورت نوآوری نیاز مشتریان را از نظر تنوع محصول و قیمت تمام شده به دست آنها برسانند و این امر مستلزم تحقیق و توسعه است.

سعید تصریح کرد: امروزه در دنیا بالغ بر یک میلیارد دلار از تولید ناخالص ملی صرف تحقیق و توسعه می شود و کمتر از دو درصد از شرکتهای ایرانی واحد تحقیق و توسعه دارند و از این تعداد کمتر از یک درصد برای تحقیق و توسعه هزینه می کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این همایش گفت: شعار امسال هفته پژوهش، پژوهش اثربخش و فناوری ارزش آفرین است. اصل این است که کارهای دانش بنیان و فناور را از پژوهشها خلق کنیم.

دکتر عباس پرداختی افزود: مجتمع مس سرچشمه در حوزهای مختلف مشغول به فعالیت  است از جمله پرورش مزرعه آلوورا، بحث کوهورت و سلامت کارکنان این شرکت، باشگاههای ورزشی و اخیراً به همت و ابتکار آقای دکتر صحرایی روی پروژه نانوذرات طلا و نانوذرات سلنیوم دو مجوز برای تولید صنعتی اخذ می کنیم که نانوذرات طلا به شکل کرم ضدچروک مورد استفاده قرار می گیرند و امیدواریم تا سال آینده محصولی جدید از مس را داشته باشیم که مشتری خوبی هم دارد.

وی بیان کرد: اگر تا چند سال پیش گفته می شود یکی از محصولات مجتمع مس سرچشمه در زمینه مواد آرایشی بهداشتی خواهد بود کسی باور نمی کرد اما این اتفاق در حال رخ دادن است.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز در این مراسم با اشاره به اجرای طرح کوهورت مس سرچشمه از سال 2018 میلادی، گفت: بین سالهای 97 و 98 وضعیت سلامت 2000 نفر از پرسنل مجتمع مس سرچشمه را بررسی کردیم و بعضی اختلالات را شناسایی و برای پیشگری از بیماریها برخی اقدامات را انجام دادیم و ذخیره طولانی مدت برخی داده های بیولوژیک.

دکتر شمسی زاده افزود: برخی از نتایج این تحقیق این بوده که شیوع برخی بیماریها بویژه کبد چرب و سنگ کلیه در پرسنل شرکت مس بالاتر است، در زمینه فشار خون وضعیت بهتری داریم، 30 درصد افراد در مرحله پیش دیابتی هستند و قند خون آنها از نرمال بالاتر است، 49 درصد از پرسنل مجتمع مس سرچشمه اضافه وزن داشته و 17 درصد چاق هستند.

وی با اشاره به فعالیت فیزیکی پرسنل مجتمع مس سرچشمه، افزود: فقط 13 درصد از پرسنل شرکت در هفته بیش از 10 دقیقه پیاده روی می کنند و تنها 5 درصد دوچرخه سواری دارند و درصد بسیار کمی فعالیت فیزیکی شدید دارند که این موضوعات نشان گر این است پرسنل از نظر فیزیکی فعال نیستند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ادامه داد: حدود 90 درصد پرسنل دندانهای ناسالم داشتند که البته این قضیه به عموم جامعه نیز تسری دارد، همچنین 37 درصد از پرسنل شرکت بیشتر از 10 دقیقه با تلفن همراه صحبت می کنند و حدود 85 درصد نیزاز اینترنت استفاده می کنند که عدد خوبی است.

شمسی زاده یادآور  شد: حدود 63 درصد از پرسنل مجتمع مس سرچشمه در روز کتاب مطالعه می کنند که آمار فوق العاده ای است.

وی با اشاره به برنامه های آینده همکاری مجتمع مس و دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، عنوان کرد: معاینات بالینی نیز در حال انجام می باشد که مکمل کوهورت است و همچنین برنامه ریزی برای راه اندازی مطالعات مونوسیپیدی که عمرش در دنیا 10 سال است که مبحث مفید و جذابی است.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال 2018 رتبه تولید علم ایران در دنیا شانزده بوده است و در کشورهای جهان اسلام رتبه اول را داریم.

در این مراسم از پژوهشگران برتر مجتمع مس سرچشمه با اهدای هدایایی تجلیل به عمل آمد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه