شمانیوز
شما نیوز

در دومین روز از سفر به استان آذربایجان غربی انجام شد؛

بازدید وزیر صمت از پایانه مرزی تمرچین

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین روز از سفر به استان آذربایجان غربی از پایانه مرزی تمرچین ( شهرستان پیرانشهر) بازدید به عمل آورد.

به گزارش شمانیوز و به نقل از شاتا، مرز تمرچین پیرانشهر که تنها مرز رسمی ایران با شمال عراق در آذربایجان غربی است، ظرفیتی کم نظیر برای توسعه تجارت بین المللی این استان است و می‌تواند میزان صادرات از این مرز به میلیارد دلار نیز برسد که البته برای رسیدن به این رقم، اقدامات اساسی و زیرساختی ضرورت دارد.

پایانه مرزی تمرچین پیرانشهر در جنوب استان آذربایجان غربی به عنوان یکی از پایانه‌های مرزی مهم کشور با افق ۲۰ ساله ساماندهی می‌شود.

آذربایجان غربی که ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، جمهوری آذربایجان از طریق جمهوری خودمختار نخجوان و شمال عراق دارد، یکی از استان های مهم در حوزه توسعه تجارت بین المللی در کشور به شمار می‌رود.

در کنار توجه به پلدشت به عنوان مرز ایران با نخجوان و البته منطقه قفقاز و همچنین سه مرز ایران با ترکیه در سرو ارومیه، رازی خوی و بازرگان ماکو، مرز تمرچین نیز ظرفیت ویژه ای در مرز شمال عراق به شمار می‌رود که یکی از موثرترین مرزها به ویژه از لحاظ صادرات محسوب می‌شود.

این مرز که از اوایل سال ۱۳۸۷ به عنوان مرز رسمی ایران با شمال عراق فعالیت خود را آغاز کرده و از حدود ۶ سال پیش، این فعالیت شبانه روزی شده، در طول حدود ۱۳ سال گذشته، با وجود فراز و نشیب های زیاد، به فعالیت خود ادامه داده و در حال حاضر یکی از مرزهای فعال تجاری کشور بوده که هم در صادرات و هم در واردات، رتبه های خوبی دارد.

تمرچین که در فاصله ۱۳۳ کیلومتری و یک و نیم ساعته از ارومیه، مرکز آذربایجان غربی قرار دارد، در سال های اخیر امتحان خود را به خوبی پس داده و در برخی مواقع میزان صادرات از این مرز حتی به ۶۰۰ میلیون دلار در سال نیز رسیده که رقم بسیار خوبی در این بخش به شمار می رود.

عمده کالاهای صادراتی این بازارچه شامل سیمان، مصنوعات فلزی، میلگرد، مواد غذایی، لوازم صنعتی، میوه و فرش ماشینی بود.

مهمترین کالاهای وارداتی از این گمرک و بازارچه مرزی نیز شامل ماشین آلات سنگین و قطعات و لوازم ماشینی بود.

البته در راستای استفاده از ظرفیت این مرز منحصر به فرد که یکی از موثرترین مرزهای صادراتی به شمال عراق محسوب می شود، اقدامات زیربنایی خوبی انجام شده که می تواند در بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه این مرز و البته تسهیل عبور و مرور به ویژه تردد تجاری مثمر ثمر باشد.

مرز تمرچین که در ۱۰ کیلومتری پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد، محل تردد بسیاری از بازرگانان و افرادی است که برای کار به شمال عراق سفر می‌کنند.

این مرز یکی از پنج مرز رسمی‌آذربایجان‌غربی و تنها مرز رسمی‌استان با شمال عراق است که در آن سالانه صدها میلیون دلار کالا مبادله می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied