شمانیوز
شما نیوز

بررسی و مقایسه نسخه های جدید هایما S۷ و S۵ در برابر دیگنیتی:

هایما S۷ پلاس بر سکوی بلندتر ایستاد

بازار کراس اوور های ایران هر روز با ورود بازیگران تازه داغ‌تر می شود. دیگنیتی یکی از جدیدترین کراس اوورهای بازار است که با عرضه محدود و رشد هیجانی قیمت در بازار مورد توجه مشتریان قرار گرفت اما از طرف دیگر ایران خودرو محصول جدید هایما S۷+ را برای حضور در این رقابت روانه بازار کرده و هایما S۵ AT۶ نیز به زودی به این رقابت خواهد پیوست.

به گزارش شمانیوز و به نقل از پایگاه خبری «عصر خودرو»، هر کدام از این دو خودرو به نوعی در بیشتر مشخصه ها برتری های محسوسی نسبت به دیگنیتی دارند.

 

برتری فنی خانواده نسخه های جدید هایما

در قلب هر سه خودرو پیشرانه های توربو قرار دارد. حجم پیشرانه دیگنیتی و S5 AT6 مشابه یکدیگر و 1.5 لیتر است اما حداکثر توان در S5 AT6 حدود 13 اسب بخار بیش از دیگنیتی است و به 161 اسب بخار می رسد S5 AT6 با اتکا به این پیشرانه و همچنین مجهز شدن به گیربکس جدید 6 سرعته اتوماتیک در مجموع با توجه به ابعاد کوچکتر از دیگنیتی و وزن کمتر، روی کاغذ عملکرد فنی به مراتب بهتری را می تواند به نمایش بگذارد. از طرف دیگر S7+ که ابعاد و وزنی نسبتا مشابه دیگنیتی دارد به پیشرانه 1.8 لیتری توربو مجهز شده که با دستیابی به حداکثر توان 170 اسب بخار، 22 اسب بخار قدرت بیشتری از دیگینیتی تولید می کند و با اتکا به گیربکس 6 سرعته اتوماتیک، عملکرد فنی قوی تری را به نمایش می گذارد. در بررسی فنی هر سه خودرو وقتی نوبت به گشتاور می رسد باز هم برتری با خانواده هایما است به گونه ای که مدل های S5 AT6 و S7+ به ترتیب 223 و 230 نیوتون متر گشتاور تولید می کنند و این در حالی است که حداکثر گشتاور دیگینیتی به 220 نیوتون متر می رسد. از دیگر نقاط ضعف دیگنیتی در برابر این دو کراس اوور بر اساس تجربه بازار، شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و خواست مشتریان می توان به گیربکس اتوماتیک CVT اشاره کرد که شتابگیری اولیه نسبتا کندتری نسبت به نسخه های AT را به ارمغان می آورد اما خانواده هایما از گیربکس 6 سرعته اتوماتیک بهره می برند. عملکرد فنی هر خودرو با بررسی نسبت توان بر وزن قابل تشخیص است. دیگنیتی در این آزمون به ازای هر تن 94.2 اسب بخار در اختیار شما قرار می دهد و این در حالی است که هایما S5 AT6 به عنوان چابک ترین عضو این بررسی 112 اسب بخار به ازای هر تن تولید می کند و این عدد برای S7+، 110 اسب بخار به ازای هر تن است.
دیگنیتی با طول 4685 میلیمتر بزرگتر از هر دو مدل هایما است و فاصله بین دو محور 2790 میلیمتری آن نیز نسبت به رقبا برتر است اما در نقطه مقابل وزن 1570 کیلوگرمی آن سنگین تر از S7+ است و S5 AT6 نیز 135 کیلوگرم از آن سبک تر است.

140005161626344728171210

1400051616273693728171410

نبرد شانه به شانه ایمنی

در بخش ایمنی هر سه خودرو به صورت استاندارد از سیستم های ترمز ضد قفل ABS، توزیع الکترونیکی نیروی ترمزEBD، ترمز کمکی BA، سیستم کنترل کشش TCS و کنترل الکترونیکی پایداری ESP بهره می برند. S5 AT6  علاوه بر این موارد سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی را نیز ارائه می کند و دیگنیتی علاوه بر موارد مشترک به سیستم کنترل حرکت در سراشیبی نیز مجهز شده است. وقتی نوبت به ایربگ ها می رسد، هایما S5 AT6 با 6 کیسه هوا، نسبت به دیگنیتی با 4 کیسه هوا برتری دارد.

دیگنیتی در محاصره

در بخش تجهیزات هر سه خودرو به کروز کنترل مجهز هستند اما تنها دیگنیتی و هایما S7+ از سیستم کمک برقی فرمان بهره می برند و سیستم کمکی فرمان S5+ از نوع هیدرولیکی است. همچنین تنها دو مدل S7+ و دیگنیتی به سنسور نور و باران مجهز هستند و در تجهیزات دیگر مانند تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم کنترل فشار باد تایرها TPMS ،Keyless و دوربین 360 درجه بین هر سه خودرو اشتراک وجود دارد. همچنین در حالی که هایما S7+ و S5 AT6 از سانروف بهره می برند، این آپشن در دیگنیتی از نوع دو قسمتی پانورامیک است.  در بخش مولتی مدیا نیز اختلاف کمی بین نمایشگر لمسی دیگنیتی و هایما S7+ به چشم می خورد. نمایشگر دیگنیتی حدود 10 اینچ سایز دارن و هایما S7+ دارای نمایشگر لمسی 8 اینچ و صفحه کلید لمسی 8 اینچ بوده و نمایشگر هایما S5+ حدود 7 اینچ است.

1400051616275948628171510

S5 AT6؛ رقیب کوچکتر اما برتر

هایما S5 AT6 با ابعاد کوچکتر و وزن کمتر از دیگنیتی رقابت تنگاتنگی را با این خودرو رقم زده است. بدون شک تغییر گیربکس این خودرو به نسخه 6 سرعته اتوماتیک از مهمترین مزایای آن به شمار می رود که در ترکیب با مجموعه جامع تجهیزات رفاهی و ایمنی، این خودرو را به رقیبی کوچکتر اما بازیگوش برای دیگنیتی بدل کرده است S5 AT6 .در بخش مشخصات فنی برتری کامل و محسوسی نسبت به دیگنیتی دارد و در بخش امکانات رفاهی و ایمنی رینگ 18 اینچی، فرمان برقی و سنسور نور و باران معدود برتری های دیگنیتی نسبت به این کراس اوور به حساب می آیند.

همه چیز به نفع S7+

دیگنیتی در برابر S7+ تنها دو مزیت رینگ 18 اینچی و سقف پانورامیک را ارائه می کند اما در دیگر بخش های بخصوص تمامی مشخصه های فنی پایین تر از هایما S7+ قرار می گیرد. هایما S7+ به واسطه حضور متمادی در تیراژ گسترده، خودرویی آشنا برای بازار و مشتریان است که فراوانی قطعات و خدمات پس از فروش آن نسبت به رقیبی با تیراز محدود مانند دیگنیتی برایش یک مزیت به حساب می آید و از طرف دیگر اگر مشخصه های فنی، ایمنی و آپشن های آن در برابر دیگنیتی قرار بگیرد مشخص می شود که حداقل روی کاغذ انتخاب برتری نسبت به این تازه وارد به حساب می آید.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied