شمانیوز
شما نیوز

غایب بزرگ همایش بزرگ خودروی پاک/ تسلا دعوت نبود

وزیر حمل و نقل آمریکا، پیت بوتگیگ می گوید، نمی داند چرا ایلان ماسک در همایش بزرگ «خودروی پاک» بایدن در کاخ سفید حضور نداشت.

به گزارش سایپانیوز، رهبران غول های خودروسازی آمریکا، فورد، جنرال موتورز و استلانتیس (حاصل ادغام فیات-کرایسلر با پژو-سیتروئن) و اتحادیه کارگری صنعت خودرو در این رویداد در کنار بایدن ایستادند. اما الان ماسک می گوید که از کاخ سفید هیچ دعوتی دریافت نکرده است. این در حالی است که تسلا بزرگترین خودروساز برقی آمریکا و حتی جهان است. به بیان دقیق تر سهم تسلا از تولید خودروهای برقی در 3 سال اخیر در آمریکا بیش از 74 درصد بوده است. و بایدن می گوید می خواهد گام های مهمی در خصوص خودرو و وانت پاک بردارد اما چرا بدون تسلا؟

سی ان بی اس از بوتگیگ پرسیده است چرا زمانی که بایدن در حضور رهبران خودروسازی حکم حکومتی صادر می کرد یکی از مؤثرترین خودروساز در این زمینه حاضر نبود و او هم در جواب گفته است: «با اطمینان نمی توانم بگویم چرا تسلا دعوت نبود.» و به سرعت هم موضوع بحث را عوض کرده و گفته است: «ما هیجان زده هستیم که تمام نیروها به سمتی می رود که مردم بتوانند در آینده خودروهای الکتریکی برانند. بر اساس این حکم حکومتی، نیمی از خودروهای تولیدی باید تا سال 2030 آلایندگی صفر داشته باشند.

تسلا هنوز در اتحادیه کارگری صنعت خودرو عضویت ندارد و به نظر می رسد که مدیر عامل این خودروسازی هم ابایی ندارد که افکار عمومی این را بداند که خیلی موافق عضویت در اتحادیه کارگری نیست. در ماه مارس هم هیئت روابط کار ملی از مدیر عامل تسلا خواست که توییت خود را در این زمینه حذف کند. کاخ سفید زیر نظر بایدن در حال حاضر خود را طرفدار اتحادیه های کارگری نشان می دهد و ممکن است به همین دلیل تسلا را دعوت نکرده باشد. البته جن پساکی Jen Psaki معاون مطبوعاتی کاخ سفید در پاسخ به این سؤال که دعوت نشدن تسلا به خاطر عدم عضویت این خودروساز در اتحادیه کارگری بوده است یا نه گفت: «اشکالی نمی بینم که شما به روش خودتان نتیجه گیری کنید.»

ایلان ماسک هم در پیام توییتری خود  با زبان محاوره ای نوشته است «آره، کمی عجیب به نظر می رسه که تسلا دعوت نبوده.»

شهردار سابق ساوث بند ایندیانا می گوید:‌ «نمی خواهم این برداشت ایجاد شود که سوار خودروی برقی شدن یک چیز لاچری است یا این که فقط برای سفرهای درون شهری مناسب است.»

یکی دیگر از مقام های کاخ سفید در باره دعوت نبودن تسلا با این جملات جواب داده است: «ما البته از تلاش های همه خودروسازانی استقبال می کنیم که پتانسیل های آینده خودروهای برقی را به رسمیت شناخته و کمک می کنند اهداف رئیس جمهور بایدن محقق شود. ما از حمایت و اهداف سه خودروساز بزرگ که امروز این جا حضور دارند هیجان زده هستیم و این فقط به این سه خودروساز محدود نیست بلکه همه خودروسازانی است که این پتانسیل را درک کرده اند.»

قرار است استانداردهای جدیدی برای سال 2026 در مورد آلایندگی و اقتصاد سوخت به تصویب برسد که رئیس جمهور قبلی به شدت با آن مخالف بود و با ایالات کالیفرنیا هم به چالش بزرگی برخورد کرده بود چون کالیفرنیا با برخی از خودروسازان به توافق رسیده بود که استانداردهای سخت گیرانه تر در خصوص آب و هوا و آلایندگی ها به اجرا بگذارند.

در حال حاضر فقدان یک شبکه جامع شارژ باتری های خودرو در سراسر کشور،‌ همچنان بزرگترین مانع زیرساختی برای گسترش خودروهای برقی باقی مانده است. ‌از این رو در لایحه تقدیمی دولت بایدن به مجلس این کشور، بخش اعظم برنامه ریزی و سرمایه گذاری به ایجاد این زیرساخت اختصاص یافته است. هنوز کمپانی های فورد و جنرال موتورز در زمینه گسترش شبکه شارژ باتری به پای تسلا نمی رسند. از 100 هزار جایگاه ایجاد شده در آمریکا 25 هزار جایگاه متعلق به تسلا است که به طور اختصاصی به محصولات تسلا خدمات ارائه می دهد. تا پیش از ظهور تسلا، کمپانی فورد به عنوان شرکتی شناخته می شد که آمریکایی ترین خودروها را می سازد، در حالی که امسال تسلا با عمر کمتر از 17 سال این عنوان پرافتخار برای این کشور را از چنگ فورد بیرون آورده است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied