کد خبر : 891846

به اعتقاد یک کارشناس در حوزه ماشین آلات معدنی، معافیت واردات ماشین آلات معدنی از پرداخت حقوق ورودی نمادین بوده و بی فایده است؛ چراکه وقتی وارداتی انجام نمی‌شود، مشخص نیست چه چیز از پرداخت حق ورودی معاف شده است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از دنیای معدن: در روز‌های گذشته طی بخشنامه ای، معاون فنی گمرک ایران به گمرکات اجرایی تاکید کرد که ورود ماشین آلات معدنی و تجهیزات اکتشافی که با مجوز وزارتخانه مربوطه انجام می‌شود، به منظور تشویق و حمایت از سرمایه گذاری‌های صنایع معدنی، از پرداخت هرگونه حقوق ورودی معاف است.
معافیت از حقوق ورودی برای ماشین آلات معدنی بی فایده است در این زمینه حمیدرضا افراسیابی، کارشناس حوزه ماشین آلات معدنی، اظهار کرد: معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای واردات ماشین‌های معدنی هیچ تأثیر خاصی ایجاد نخواهد کرد؛ چراکه این قانون برای معدن داران در گذشته هم وجود داشته و اجرایی شده است؛ بنابراین قانون جدیدی نیست که بخواهد مشکلی را حل کند. علت این موضوع هم این است که در حال حاضر وارداتی انجام نمی‌شود که بخواهد از پرداخت حقوق ورودی معاف شود. وی افزود: بنابراین مطرح شدن این موضوع تنها بازی با افکار بازرگانان است. این موضوع مطرح شده تا نشان دهند که کار‌ها به روال خود در حال انجام هستند. افراسیابی با بیان اینکه قوانین ثبت سفارش واردات دشوار است، گفت: اعلام می‌شود که ثبت سفارشات خود را انجام دهید، برای ثبت سفارش که مراجع می‌کنیم بانک مانع می‌شود. مشکلات بانکی را برطرف می‌کنیم، بازرگانی سد راه می‌شود و سپس گمرک و غیره؛ بنابراین قوانین در داخل سیستم‌ها آنقدر پیچیده است که بازرگان را از ادامه فعالیت منصرف می‌کند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید