کد خبر : 894378

کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به افزایش قیمت دلار در سامانه نیما و همچنین افزایش قیمت کامودیتی‌ها شاهد بازدهی مناسب در فلزات اساسی، پتروپالایشی‌ها و دارویی‌ها در آینده نزدیک خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از دنیای معدن: «محمدرضا قاسمی» کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب گفت: روند صعودی شاخص کل برای فتح کانال ۲۵۰ هزار واحدی تا تیرماه آغاز شده و البته در مقاطعی نیاز به استراحت نیز خواهد داشت. وی در خصوص شایعات مطرح شده در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی مبنی بر اصلاح شدید شاخص کل و ترغیب سهامداران به فروش نماد‌های شاخص ساز گفت: دو مسئله در خصوص اصلاح شاخص مفروض است یکی گزارش ماهانه شرکت‌ها در فروردین ماه که شاید نتواند انتظارات سهامداران را محقق کند و البته دلیل آن نیز تعطیلات سال نو بوده و طبیعی است، مسئله دوم بحث تصویب نشدن لایحه اف‌ای تی اف از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در هفته‌های آینده مطرح و نهایی خواهد شد و این دو موضوع شاید بهانه‌ای برای اصلاح شاخص با توجه به رشدی چند هزار واحدی که طی این مدت تجربه کرده باشد.
خیز شاخص کل برای ورود به کانال ۲۵۰ هزار واحدی تا تیرماه
تحلیلگر ارشد کارگزاری مبین سرمایه ادامه داد: با در نظر گرفتن این مسئله باید به این موضوع نیز توجه کرد که گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها امیدوارانه خواهد بود چراکه فروش شرکت‌ها با دلار بیش از ۱۰ هزار تومان خواهد بود چراکه در شرایط فعلی دلار نیمایی از ده هزار تومان فراتر رفته و هم اینکه در محاسبات سال گذشته دلار هشت هزار تومان در نظر گرفته می‌شد، ولی از شهریورماه به پالایشی‌ها گفته شده که هم خرید نفت و ماده اولیه و هم فروش محصولات را با ۸۹۰۰ تومان تسریع کنند، ولی الآن دلار نیمایی بالاتر از ده هزار تومان است که خبر خوبی برای شرکت‌ها خواهد بود.
قاسمی افزود: صنایعی در اواخر تابستان به دلیل مشکلات کامیوندارن و در پاییز نیز به دلیل آغاز تحریم‌ها با مشکلات فروش مواجه بودند، ولی با توجه به اینکه شرکت‌ها راه‌های فروش را یافته اند فروش‌ها افزایش یافته و از سی تا بیست درصد کاهش فروش به پنج درصد افت فروش رسیده اند و این موضوع تاثیر خود را در بهار نشان خواهد داد؛ چراکه افزایش صادرات از بهمن ماه و اسفند خود را در گزارش‌ها ماهانه شرکت‌ها نشان داده و در نماد‌های فولادی، فملی و فاسمین بارز بوده و این موضوع نشان می‌دهد فصل بهار زمان خوبی برای رشد بازار سرمایه خواهد بود.
وی با بیان اینکه افزایش نرخ نفت و کامودیتی‌ها به دلیل توافق تجاری امریکا و چین بوده، تصریح کرد: لیکن در بلندمدت سهامداران رکود اقتصادی دنیا به خصوص چین و امریکا را باید در نظر داشته باشند چراکه یکی از پارامتر‌های رکود اقتصادی در دنیا فراتر رفتن نرخ بهره اوراق کوتاه مدت از اوراق بلندمدت در امریکا است که اکنون این موضوع محقق شده و این نشان دهنده آغاز دوران رکود است.
قاسمی در خصوص صنایع پربازده نیز گفت: صنایع شاخص ساز و دلاری اعم از فلزات اساسی و پتروپالایشی‌ها با توجه به اینکه قیمت‌های جهانی آن‌ها متعادل بوده و در یک ماه اخیر رشد خوبی را تجربه کرده اند مثلاً کاتد مس از ۶۱۰۰ دلار به ۶۴۵۰ رسیده، شمش روی بیشترین افزایش قیمت را ثبت کرده و از ۲۴۰۰ به ۲۹۰۰ دلار رسیده و حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد داشته، فولاد نیز که ریزش ۴۰۰ دلاری را داشت حدود ۱۰ درصد رشد کرده و در یک ماه گذشته قیمت نفت نیز از ۶۱ دلار به ۶۹ دلار رسیده و با توجه به اینکه سهام مرتبط با آن‌ها حدود ۷۰ درصد وزن بازار را تشکیل می‌دهند. وی با بیان اینکه بهترین موقعیت خرید اسفندماه و بازه زمانی فعلی دانست و گفت: تیرماه و مردادماه نقطه اوج بازار خواهد بود و شاخص در آن بازه زمانی در بهترین شرایط خواهد بود.
قاسمی با بیان اینکه در کنار صنایع بزرگ و شاخص ساز صنایع تورمی را نیز باید مدنظر داشت، ادامه داد: چراکه در صورتی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قاعدتاً نمی‌توانند افزایش نرخ را نپذیرند و با توجه به این موضوع شرکت‌های دارویی و غذایی دارویی افزایش نرخ خوبی خواهند گرفت.
قاسمی در پایان به سهامداران توصیه کرد با توجه به نقدینگی خود حداقل سه سهم در پرتفوی خود داشته باشند و از تک سهم بودن بپرهیزند چراکه تک سهم بودن اساساً اشتباه بوده و بسیاری از افرادی که در بازار سرمایه متضرر می‌شوند کسانی هستند که چنین اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید