کد خبر : 899129

استاندار آذربایجان شرقی:

با توجه به بهره برداری از ۳۵ کیلومتر از پروژه انتقال آب ارس به دشت تبریز از محل اعتبارات آب‌های مرزی؛ در این مرحله بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل این پروژه به ۶۰۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرینا: محمدرضا پورمحمدی در حاشیه بازدید از طرح توسعه بهره‌برداری از رود ارس در گفتگویی اظهار داشت: حقابه استان آذربایجان شرقی از رود ارس در بخش شرب، ۱۰۲ میلیون مترمکعب و در بخش صنعتی و کشاورزی، ۱۸۰ میلیون مترمکعب است.
پور محمدی با اشاره به آغاز اجرای پروژه ملی طرح انتقال آب ارس به دشت تبریز از سال‌های گذشته، بیان کرد: ۳۵ کیلومتر از این پروژه، تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است و در حال حاضر آب مورد نیاز بخشی از اراضی کشاورزی این منطقه از محل این طرح تامین می‌شود.
وی با بیان اینکه این طرح، شش ایستگاه پمپاژ اصلی دارد که از پیشرفت فیزیکی بسیار خوب و قابل قبولی برخوردار است، گفت: در فاز اول اجرای این طرح، چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه تحت پوشش قرار می‌گیرد.
افتتاح ۳۵ کیلومتر از پروژه انتقال آب ارس
استاندار آذربایجان شرقی افزود: عملیات مورد نیاز برای بهره‌برداری از پنج هزار هکتار مابقی نیز در آینده نزدیک به اتمام رسیده و شاهد اجرای کامل این طرح در اراضی کشاورزی منطقه خواهیم بود.
پور محمدی از تعیین سرمایه گذار و بانک عامل برای اجرای ادامه پروژه ملی توسعه بهره‌برداری از رود ارس خبر داد و گفت: بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، این طرح در سه سال آتی، تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان نیز به خبرنگاران گفت: طرح توسعه بهره برداری از ارس، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی استان است که عملیات اجرایی آن از سال ۸۱ آغاز شده و تا پایان سال ۹۳، نزدیک به ۱۲۷ میلیارد تومان برای آن هزینه شده بود.
یوسف غفارزاده با بیان اینکه تنها در چهار سال اخیر، ۶۸۶ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است ادامه داد: پیشرفت فیزیکی این طرح، ۸۵ درصد و اعتبار مورد نیاز برای اجرای کل آن، ۳۶۰ میلیارد تومان است. پور محمدی را در این سفر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و فرماندار شهرستان جلفا همراهی کردند.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید