`
شمانیوز
شما نیوز

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

نیازمند پیوست رسانه‌ای برای جریان‌سازی هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکصد و‌ یکمین جلسه کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا، موضوع پیوست رسانه‌ای برای ایجاد جریان‌سازی به ویژه در موضوع کرونا را ضروری دانست و گفت: نظام رسانه‌ای کشور باید ضمن تبیین دستاوردهای دولت مردمی، هرآنچه به عنوان خدمات عمومی در موضوع سلامت مردم در شیوع کرونا صورت گرفته را نیز ثبت و اطلاع‌رسانی کند.

به گزارش شمانیوز؛ یکصدو‌یکمین جلسه کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرشاد مهدی‌پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی و اعضای این کمیته، امروز یکشنبه (15 اسفند‌ماه) در سالن نشست‌های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی برگزار شد.

 

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تبریک اعیاد شعبانیه و روز پاسدار، به موضوع شیوع کرونا در ایران و جهان اشاره کرد و گفت: باگذشت بیش از دوسال از همه‌گیری ویروس کرونا خوشبختانه با ابتکار عمل و حضور همگانی آحاد مردم و دستگاه‌های مختلف، خدمات خوب و ارزنده‌ای در مقابله، جلوگیری و پیشگیری از این بیماری به عمل آمد که تلاش همه جانبه اهالی رسانه یکی از این خدمات و همراهی‌ها بود.

کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به نقش بی بدیل رسانه‌ها در اطلاع رسانی افکار عمومی، تصریح کرد: امروز هر شهروندی با داشتن یک گوشی همراه می‌تواند روایت‌گر، تصویرگر و خود به عنوان منبعی برای اطلاع‌رسانی در فضای مجازی محسوب شود.

وی افزود: باتوجه به اینکه کشور ما در هر موضوع و جریانی دارای رقیب رسانه‌ای است از این رو با توجه به گستردگی فضای مجازی و افزایش کاربران و... مدیریت این فضا کار دشواری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با بالارفتن آمار شیوع کرونا، رسانه‌های رقیب دچار لکنت شده و شروع به منفی‌بافی و جریان‌سازی بر ضد کشور ما و برای ناامید کردن مردم از شرایط حاکم شدند. شبکه‌ها و رسانه های مزدوری که با پول دیگر ایادی استبکار کار می‌کنند خوشبختانه امروز در مواجهه با رسانه‌های ما و افکار عمومی ایران اسلامی و روایت‌گری اوضاع، شکست خورده و دیگر حرفشان در دنیا خریدار ندارد.

اسماعیلی افزود: رقیبان رسانه‌ای و دشمنان ایران زمین در روایت‌گری جعلی و غیرواقعی جلوه دادن شرایط جامعه ایران به ویژه در موضوع کرونا، شکست خورده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران فارغ از هرگونه جنگ تبلیغاتی و منفی بافی رقیبان رسانه‌ای در آن سوی مرزها علیه کشورمان، اصل را بر سلامت مردم گذاشت، اجرای شیوه نامه های بهداشتی، واکسیناسیون عمومی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دیگر دستورالعمل های ستاد ملی کرونا را گواه براین مدعا دانست.

رییس شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به نقش اساسی و بی بدیل رسانه ها در اطلاع رسانی افکار عمومی، تاکید کرد: امروز زمان تبیین است که باید در عمل به کمک هم به اثبات برسانیم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین با ارائه آماری از تزریق سه دز واکسن کرونا بصورت عمومی در کشور، اظهار داشت: بنا بر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، با کم شدن میزان فوتی ها و تزریق واکسن عمومی، محدودیت ها کم کم برداشته شده و مردم می توانند در ایام نوروز بدون محدودیت از خدمات فرهنگی، هنری، سفر، راهیان نور و...‌ بهره‌مند شوند چراکه ارائه خدمات در کشور مبتنی بر واکسیناسیون عمومی است.

اسماعیلی تاکید کرد: امروز خوشبختانه میزان امیدواری مردم نسبت به ماه های قبل چندین برابر شده چراکه آنها معتقدند با تبیین، امور و مسائل و مشکلات حل خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از عملکرد کمیته اطلاع رسانی مقابله با کرونا، اقناع افکار عمومی را از وظایف این کمیته برشمرد و گفت: نظام رسانه‌ای کشور باید ضمن تبیین دستاوردهای دولت مردمی، هرآنچه به عنوان خدمات عمومی در موضوع سلامت مردم در شیوع کرونا صورت گرفته را نیز ثبت و اطلاع رسانی کنند.

اسماعیلی افزود: افتخارات و خدمات ارایه شده را نیز باید با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری ثبت، روایت و ماندگار کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه از تلاش و همراهی همه رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و خبرنگاران که در عین گمنامی زحمات فراوانی را دراین مدت محتمل شدند تشکر و قدردانی کرد.

فرشاد مهدی‌پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست به اهمیت فعالیت ستاد اطلاع‌رسانی کرونا اشاره کرد و افزود: عملکرد این ستاد نشان داد جلو بردن کار فرادستگاهی در کشور شدنی است.

مهدی‌پور ادامه داد: در روزهای ابتدایی شیوع کرونا با شرایط ناشناخته‌ و مبهمی مواجه بودیم از این رو تصمیم‌گیری درباره نحوه فعالیت رسانه‌ها، ابتکار عملی شایسته تقدیر است.

معاون وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: هر گام که پیش آمدیم کشور موفقیت‌های بیشتری کسب کرد و توانستیم مسئله واکسیناسیون را به کلی حل نمائیم.                                                   

به گفته وی، این تجربه موفق نشان داد در بحران‌هایی که ابعاد ملی و فراملی دارد با هماهنگی فرابخشی می‌توانیم به حل مسائل کمک کرده و آنها را حل و فصل کنیم.                                         

در ادامه این نشست محمد خدادی دبیر کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی کرونا با اشاره به ابعاد جسمی و روحی کرونا ، گفت: بعد جسمی آن در اختیار پزشکان و بعد روحی آن در محدوده فعالیت رسانه‌ها است.

خدادی افزود: در تاریخ معاصر کمتر بحرانی با این میزان دربرگیری در جهان اتفاق افتاد از این رو نخستین باری بود که هم بیماران بی‌عیادت داشتیم و هم متوفیان بی‌تشییع و کنترل این وضعیت روانی بسیار پیچیده بود.

وی با بیان اینکه جنگ روانی پیچیده‌ای هم که همزمان با آغاز کرونا در اسفند ۹۸ در جریان بود، بحران را در کشور ما دشوارتر می‌کرد یادآور شد: طبق آمار پلیس فتا با ۲ میلیون بازنشر خبر در همان ابتدا مواجه بودیم که عمدتاً از طرف معاندین میدان‌داری می‌شد و ارکان نظام و آرامش روانی مردم را هدف گرفته بود.

خدادی ادامه داد: از روزهای ابتدایی چند کارگروه از جمله کارگروه ضدشایعه راه اندازی شد که فعالیت‌شان بسیار سریع و مؤثر بود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه جریان رسانه‌ای کشور سربازان گمنام عرصه اطلاع‌رسانی هستند، گفت: آنها تلاش می‌کنند دیگران دیده شوند اما خودشان دیده نمی‌شوند و به همین خاطر است که کسی به زحمات خود آن‌ها توجه نگاه نمی‌کند.

در ادامه نشست هریک از اعضای حاضر به ارائه گزارش عمکرد و فعالیت‌های دستگاه متبوع خود در این کمیته پرداختند

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها