شمانیوز
شما نیوز

خاکسپاری ارشا اقدسی

افشاگری یک بدلکار از نحوه مرگ ناگهانی ارشا اقدسی + جزئیات

مهسا احمدی تنها بدلکار اکشن ایرانی در هالیوود درباره جزئیات حادثه‌ای که منجر به مرگ ارشا اقدسی شد توضیحاتی را داد.

به گزارش شمانیوز: مهسا احمدی تنها بدلکار اکشن ایرانی در هالیوود درباره جزئیات حادثه‌ای که منجر به مرگ ارشا اقدسی شد توضیحاتی را داد. ارشا اقدسی بدلکار مشهور ایرانی چهارشنبه 13 مرداد در بیروت لبنان درگذشت. ارشا اقدسی در مزار پیمان ابدی استاد خود به خاک سپرده می شود.

او در واکنش به این‌که در حال حاضر به غیر از بستگان و اطرافیان ارشا اقدسی، افراد دیگری هم پیگیر و کنجکاوند که بدانند چرا این اتفاق افتاده و با مقصر چگونه برخورد خواهد شد، گفت: «من از همان ابتدا با گروه تولید، کارگردان بدلکاری این پروژه و خواهر ارشا در ارتباط و پیگیر مسائلش بودم.  البته خواهر ارشا در کشور دیگری زندگی می‌کند و به دلیل محدودیت‌های کرونایی نمی‌توانست از آن کشور خارج شود و خود را به لبنان برساند. من هم چند روزی است که ارتباطی با ایشان نداشتم چرا که احساس می‌کردم در این شرایط بهتر است که از حاشیه دور باشند. اما من به عنوان تنها بدلکاری که از ایران آمده و در سینمای جهان فعالیت دارد، به همراه دو نفر دیگر شامل اندی آرمسترانگ، رئیس صنف بدلکاران آمریکا و گری پاول، رئیس صنف بدلکاران انگلیس، مشغول پیگیری هستیم و تا این‌جا اطلاعات زیادی هم کسب کرده‌ایم که بسیاری از آن‌ها را رسانه‌ای نخواهیم کرد.

این خلبان، چترباز و اولین زن بدلکار ایران در مورد پروژه‌ای که ارشا اقدسی در آن حضور داشته است، گفت: «این فیلم متعلق به کمپانی مطرح و جهانی نت فلیکس است که توسط یک شرکت تولید کننده اماراتی (دوبی) تولید می‌شود. طراحی صحنه‌های اکشن آن را لوک کنی بر عهده داشته است. این کمپانی، هیچ فیلمی از لحظه بروز حادثه بیرون نداده است و قوانین هم این اجازه را به آن‌ها می‌دهد که تا مسئله جنبه حقوقی و قضایی پیدا نکند، اطلاعاتی از این ماجرا منتشر نکنند.»

مهسا احمدی در مورد توصیف صحنه‌ای که آن اتفاق ناگوار برای ارشا اقدسی رخ داده است، توضیح داد: «قرار بوده که ارشا با یک ماشین (فورد شاسی کوتاه مشکی رنگ) از روی یک رمپ بپرد و آن ماشین در هوا چرخیده و فرود آید. این «چهلمین» باری بوده که ارشا این کار را انجام می‌داده و تجربه آن را به دفعات داشته است، اما این بار، هم شکل رمپ و هم نوع ماشین متفاوت بوده و هم این‌که کاملا اتفاقی ماشین روی سقف فرود می‌آید که همین امر هم باعث وارد شدن ضربه به سر و بروز مشکلات برای ارشا می‌شود.»

او ادامه داد: «در واقع نیم ساعت طول می‌کشد تا بتوانند او را از ماشین خارج کنند و همین امر باعث نرسیدن اکسیژن به مغز او می‌شود که البته مدت زمان زیادی است و حتی در همین حین قلبش هم از کار ایستاده بوده که در مسیر اعزامش به بیمارستان او را احیا می‌کنند.»

این بدلکار در مورد این‌که دلیل وقوع این حادثه چه بوده و مقصر کیست، گفت: «برای این‌که بررسی شود که واقعا در این ماجرا چه اتفاقی افتاده و مقصر چه کسی بوده است، حتما باید فیلم‌های کار دیده شود. یکی از نکات دیگری که همه می‌دانند، این است که ارشا عادت داشت در ماشین‌هایی که برای بدلکاری استفاده می‌کرد، دوربین می‌گذاشت و از همه لحظات کارش فیلم می‌گرفت. از طرفی دیگر در پروژه‌هایی که با استاندارد جهانی تولید می‌شوند، کارگردان اکشن موظف است که پیش از هر کاری با ارائه «فرم ارزیابی ریسک بدلکاری» (stunt risk assessment) تمام جزئیات و مراحل انجام بدلکاری را به دقت تشریح کند. در این‌جا کاملاباید توضیح داده شود که از چه امکانات و ابزاری استفاده خواهد شد و درصد خطا، ریسک و حتی مرگ را با جزئیات بنویسد تا قبل از این‌که عوامل جلوی دوربین بروند بررسی شود و در موردش تصمیم‌گیری شود.»

احمدی افزود: «اگر این مدارک به دست بیاید می‌توان بررسی کرد که چه کسی و چگونه مقصر این ماجرا بوده است اما این در حالی است که گروه تولید نه هیچ فیلم و مدرکی ارائه می‌دهد و نه هیچ حرفی در این‌باره می‌زند، حتی کارگردان اکشن این پروژه هم از زمانی که وضعیت ارشا حاد شده، شبکه اجتماعی خود را بسته و هیچ پاسخی نمی‌دهد. البته تیم تولید قول همکاری و حمایت داده است اما تا حکم قانونی وجود نداشته باشد، هیچ فیلمی بیرون نمی‌دهد.»

 

ارشا اقدسی

 

 

22 مرداد، مراسم تشییع ارشا اقدسی:

مهنوش مرادی از دوستان صمیمی و نزدیک ارشا اقدسی با انتشار پستی در اینستاگرامش خبر از ساعت و زمان مراسم تشییع ارشا اقدسی داد.ارشا اقدسی روز جمعه 22 مرداد ماه ساعت 10 صبح در مزار استادش پیمان ابدی در بهشت زهرای تهران آرام می گیرد.

ارشا اقدسی برای فیلم برداری یک فیلم سینمایی که نیاز به واژگون شدن خودرو بود در بیروت لبنان حضور پیدا کرد و کارگردان فیلم از او خواسته بود که خودرو را واژگون کند. ارشا اقدسی که بارها از این گونه اقدامات برای کارگردان های سینما و تلویزیون انجام داده بود این بار هم اقدام به واژگونی خودرو کرد اما نتوانست به موقع از خودرو خارج شود و خود را بر روی سر او افتاد و جمجمه ارشا اقدسی به شدت آسیب دید و به کما رفت.

پزشکان اعلام کردند که باید هرچه زودتر عمل جراحی شود اما با توجه به اینکه در کما بود عمل جراحی صورت نگرفت دوستان ارشا اقدسی در حالی که در روز دوشنبه ۱۱ مرداد ماه اعلام کرده بودند که او به هوش آمده اما در چهارشنبه 13 مرداد دچار ایست قلبی شد و اقدامات احیای این هنرمند بی نتیجه ماند و او فوت کرد.

 

بیوگرافی ارشا اقدسی:

ارشا اقدسی متولد ۱۴ اردیبهشت ۱۳۶۱ در تهران بدل‌کار ایرانی است.ارشا اقدسی از کودکی ورزش را دنبال می‌کرد. 

 

 

نام اصلی: Arsha Aghdasi

زمینه فعالیت: بدل کار، سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۶۱

تهران، ایران

ملیت:  ایران ایرانی

 

ارشا اقدسی از کودکی ورزش را دنبال می‌کرد و به دنبال فعالیت‌های ورزشی اش، آی کیدو را فرا گرفت و مربی آن شد، در سال ۸۴ به دنبال موفقیتش در کسب بورسیهٔ تحصیلی در رشتهٔ تربیت بدنی، عازم ایتالیا بود که از طریق یک آگهی برای دوره‌های بدلکاری با پیمان ابدی آشنا شد و به پیشنهاد مرحوم پیمان ابدی بورسیه را رها کرد و در ایران ماند سپس سکوی بانجی جامپینگ احداث کرد و مدرک مربی گری بانجی را گرفت او را می توان از اولین نفرات که پایه بانجی جامپینگ را در ایران پایه گذاری کرد به شمار آورد.

سرانجام ارشا اقدسی در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۸۵ گروه بدلکاران ۱۳ را تأسیس نمود و فعالیت‌های خود را با گروهش در ایران و عرصهٔ بین‌الملل ادامه داد. او برای برگزاری مسابقه آب و آتش، مجری شبکه نسیم شده‌ بود. اولین تجربهٔ فیلم‌سازی اقدسی، فیلم کوتاهی است با عنوان «جمشید آریا» که برای تجلیل بازیگر اکشن ایرانی جمشید هاشم پور با حضور قهرمانانی همچون یوسف کرمی، احسان روزبهانی و حامد پورطالب در یک روز ساخته شده و در جشن حافظ به نمایش درآمد، همچنین فیلم او در جشنواره بین‌المللی فیلم جیپور دیپلم افتخار گرفت.

 

1

 

 

ارشا اقدسی با اشاره به تأثیر رامبد جوان درکارهای بدلکاری اش گفت: اگر رامبد جوان نبود من بدلکار نمی شدم در توضیح این موضوع هم باید بگویم که من دو سال می شد که از گروه پیمان ابدی جدا شده بودم بعد از جدا شدنم رامبد جوان اجازه داد که در کارهای او بدلکاری کنم درواقع او به من اعتماد کرد اما من در همان کار دچار آسیب دیدگی شدم به طوری که دستم شکست وروحیه ام را از دست دادم اما درهمان حال که دستم در گچ بود رامبد جوان به من گفت که در یک تیزر برای او کار کنم با وجود شکستگی دستم آن کار را پذیرفتم و آن را به اتمام رساندم می توانم بگویم که بعد از آن کار من دوباره زنده شدم و سپس در یک تئاتر کار کردم و آن برای اولین بار بود که در یک کار نمایش بدلکاری می کردم.

 

 

سابقهٔ فعالیت ارشا اقدسی:

کاراته، سابقهٔ مربی گری در رشتهٔ رزمی آی کیدو، و نیز اسب سواری، کمانگیری روی اسب، چتربازی، سقوط آزاد، بیس جامپینگ، کار با طناب، پارکور و ورزشهای رزمی سینمایی فعالیت دارد.

 

 

 

3

 

 

فیلم‌شناسی ارشا اقدسی:

 

سریال

-  نشانی     (رامبد جوان    ۱۳۸۴  )

- روزهای زیبا    ( جواد افشار   ۱۳۸۷  )

- اشک‌ها و لبخندها     (حسن فتحی     ۱۳۸۷، ۱۳۸۸)

- عملیات ۱۲۵ (سری ۲)    ( محمدرضا آهنج     ۱۳۸۸)

- ساخت ایران     (محمدحسین لطیفی     ۱۳۹۰)

- سقوط آزاد     (علیرضا امینی     ۱۳۹۰)

- شیدایی     (محمد مهدی عسگرپور     ۱۳۹۰)

- قلب یخی ۳     (سامان مقدم     ۱۳۹۱)

- رالی ایرانی     (آرش معیریان     ۱۳۹۱)

- مسیر انحرافی     (بهرنگ توفیقی     ۱۳۹۱)

- شوق پرواز     (یدالله صمدی     ۱۳۹۱)

- هوش سیاه ۲   ( مسعود آب پرور     ۱۳۹۲)

- آب پریا     مرضیه برومند     ۱۳۹۲

-  بیمار استاندارد    ( سعید آقاخانی     ۱۳۹۴)

- شهرزاد     (حسن فتحی     ۱۳۹۴)

-  کارآگاهان     (حمید لبخنده     ۱۳۸۷)

-  ماه تی تی     (داوود میرباقری     ۱۳۹۵)

- جوان زی    ( رامبد جوان     ۱۳۹۵)

 

 فیلم سینمایی ایرانی

- پسر تهرانی     (کاظم راست گفتار     ۱۳۸۷)

- خیابان بیست و چهارم     (سعید اسعدی     ۱۳۸۷)

- پسر آدم دختر حوا     (رامبد جوان     ۱۳۸۷)

- زندگی با چشمان بسته     (رسول صدر عاملی     ۱۳۸۷)

- باغ قرمز     (امیر سماواتی     ۱۳۸۸)

- پنجاه کیلو آلبالو     (مانی حقیقی     ۱۳۸۸)

- شیر و شکار     (فرزین مهدی پور     ۱۳۸۸)

- طبقه سوم     (بیژن میرباقری     ۱۳۸۸)

- کیفر     (حسن فتحی     ۱۳۸۸)

- دختر شاه پریون     (کامران قدکچیان     ۱۳۸۹)

- انتهای خیابان هشتم     (علیرضا امینی     ۱۳۸۹)

- جرم     (مسعود کیمیایی     ۱۳۸۹)

-  اخلاقتو خوب کن     (مسعود اطیابی     ۱۳۹۰)

- راه آبی ابریشم     (محمد بزرگ نیا     ۱۳۹۰)

- پله آخر     (علی مصفا     ۱۳۹۰)

- گشت ارشاد     (سعید سهیلی     ۱۳۹۰)

- چارسو     (فرهاد نجفی     ۱۳۹۰)

- سلام بر فرشتگان     (فرزاد اژدری     ۱۳۹۰)

- عملیات مهدکودک     (فرزاد اژدری     ۱۳۹۱)

- خاک و مرجان     (مسعود اطیابی     ۱۳۹۱)

- حوض نقاشی     (مازیار میری     ۱۳۹۱)

- به خاطر پونه     (هاتف علیمردانی     ۱۳۹۱)

- سیزده     (هومن سیدی     ۱۳۹۲)

- مردن به وقت شهریور     (هاتف علیمردانی     ۱۳۹۲)

- خط ویژه     (مصطفی کیایی     ۱۳۹۲)

- آرایش غلیظ     (حمید نعمت‌الله     ۱۳۹۲)

- متروپل     (مسعود کیمیایی     ۱۳۹۲)

- خواب زده‌ها     (فریدون جیرانی     ۱۳۹۳)

- شهر موش‌ها ۲     (مرضیه برومند     ۱۳۹۳)

- رخ دیوانه   (ابوالحسن داوودی     ۱۳۹۳)

- نگار     (رامبد جوان     ۱۳۹۴)

- بارکد     (مصطفی کیایی     ۱۳۹۴)

- امکان مینا     (کمال تبریزی     ۱۳۹۴)

- نیمه شب اتفاق افتاد     (تینا پاکروان     ۱۳۹۴)

- هجوم    (شهرام مکری     ۱۳۹۵)

- جنجال در عروسی     (رضا خطیبی     ۱۳۹۴)

- عالیجناب     (سام قریبیان     ۱۳۹۴)

- عصر یخبندان     (مصطفی کیایی     ۱۳۹۳)

- دیوانه     (عبدالحسین داوودی     ۱۳۹۳)

- رگ خواب     (حمید نعمت‌الله     ۱۳۹۵)

- گشت ارشاد ۲     (سعید سهیلی     ۱۳۹۳)

- ایستگاه اتمسفر     (مهدی جعفری     ۱۳۹۵)

- بمب     (پیمان معادی     ۱۳۹۶)

- سارا و آیدا     (مازیار میری     ۱۳۹۵)

- به وقت شام     (ابراهیم حاتمی کیا     ۱۳۹۶)

- هزارپا    ( ابوالحسن داوودی     ۱۳۹۷)

 

 

 

فیلم کوتاه

- شانس فقط یک بار در می‌زند     (صدف احمدی     ۱۳۸۷)

- به سلامتی خانم‌ها     (مرتضی علی عباس میرزایی     ۱۳۸۹)

 

 

 

2 - Copy

 

تله فیلم

- پرواز یک رؤیا     (فرهاد علیزاده آهی     ۱۳۸۷)

- تجلی یک رؤیا     (فرهاد آهی     ۱۳۸۷)

- حلقه گمشده     (محسن تکاور     ۱۳۸۷)

- دماغ     (فرزاد مؤتمن     ۱۳۸۷)

- عملیات پایتخت     (محمد رضا آهنج     ۱۳۸۷)

- قاطینگا و پاطینگا     (سید وحید حسینی     ۱۳۸۸)

- سقوط     (علی حلوی     ۱۳۸۸)

- شکار     (سعید سالارزهی     ۱۳۸۹)

- جمعه داغ     (احمد دیری     ۱۳۸۹)

- کبری ۰۰۱۱     (مهدی مظلومی     ۱۳۸۸)

-  اتوبوس     (محمد مهدی عسگرپور     ۱۳۸۸)

-  تباهی     (حجت قاسم‌زاده اصل     ۱۳۹۳)

-  تا افطار چیزی نمانده     (حامد حسینی     ۱۳۸۹)

-  صبح تنهایی     (حسین تبریزی     ۱۳۸۹)

- تصادف ممنوع     (حجت ذیجودی     ۱۳۸۹)

- بومرنگ     (اسماعیل فلاح پور     ۱۳۸۹)

- حباب    ( کریم سربخش     ۱۳۹۱)

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied