شمانیوز

نشست نقد و بررسی سریال «ستایش 3» با حضور سعید سلطانی، آرمان زرین‌کوب و جمعی از بازیگران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فارس: نشست نقد و بررسی سریال «ستایش۳» با حضور سعید سلطانی کارگردان، آرمان زرین کوب تهیه کننده و جمعی از بازیگران این سریال در سالن همایش‌های سازمان صداوسیما برگزار شد.

 

**سلطانی: از استقبال مردم غافلگیر شدم

بنابراین گزارش، سلطانی در ابتدای این نشست طی سخنانی گفت: غافلگیر شدم از تماس‌های کثیر مردمی و تماس‌هایی که با ما گرفته شد.‌ بخش بسیاری از مردم و مخاطبین از تماشای سریال رضایت داشتند و از این جهت خوشحالم.

زرین کوب نیز در همین زمینه گفت: تجربه‌ای که امروز در ۱۶۲ داشتیم تجربه خوبی بود و این تعامل رو در رو با مخاطب بسیار جذاب و دلنشین است و خستگی را از تنمان درآورد.

سلطانی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره منفعل بودن شخصیت محمد گفت: محمد کاراکتر اصلی فصل سه است و بهانه‌ای است برای پیوند فردوس به سایرین. همه اتفاق‌هایی که برای فردوس می‌افتد به دست نوه خودش است. نوه‌ای که پدربزرگش را الگوی خود قرار داده است. وجود محمد اسباب انعطاف ستایش برای گذر از همه درگیری‌ها و پیشینه فردوس با کل داستان است. محمد یکی از ارکان اصلی داستان است و به نظرم منفعل نبود‌.

 

13980812000844637083943252045052_85269_PhotoL

 

وی درباره محتوای تیتراژ پایانی این سریال و عدم تناسب آن با کلیت سریال و حتی تیتراژ ابتدایی گفت: برای جذب مخاطب از دو وجه موجود استفاده کردیم اولی خواننده جوان سنتی نزدیک به محتوای سریال خواند و هم مظفری که خواننده نسل جوان است. وقتی می‌خواستیم پس از باران را بسازیم نامی نداشت سریال باید اسمی می‌گذاشتیم و یک اسمی پیدا کردیم و بعد معانی پیدا شد.

وی افزود: کدام واقعه سیاسی را دیدید که باهاش شوخی نشود و اگر خودم می‌خواستم کلیپی بسازم برای این تیتراژ باید یک ماه زمان می‌داشتم. اما اینکه شعر و موسیقی باید متناسب با محتوای سریال باشه درست است و دوستان ناظر باید در این باره نظر دهند و در حیطه من نیست. اما قبل از آن مخاطب باید گوش دهد و بعد تصمیم بگیرد.

وی درباره سیاه‌نمایی‌هایی که در سریال‌های تلویزیونی وجود دارد گفت: آنچه ما در طول داستان دیدیم با تمام روایت‌ها نتیجه‌ای جز بخشندگی نداشت و اینکه اشتباه‌هایمان را تکرار نکنیم و اینها مفاهیمی است که در قصه ما وجود داشته است. ما هم با خشونت در سریال‌ها و هر اثر هنری مخالفیم که گویی رنگ تیرگی را به مردم منتقل می‌کنند. این سریال رنگ و روی بخشش را به شکل واقعی نشان داد.

 

**ماجرای گاف‌های «ستایش»

سلطانی در ادامه درباره گاف‌هایی که این سریال در سکانس‌هایی وجود داشت گفت: آنچه دیدید چکیده و تسویه شده‌ای بود که سازمان پذیرفت. اما قصدمان روایت داستان بود. شاید بخشی از این اتفاق ها حاصل کار مداوم است و ما در این مدت از تهران به شمال در سفر و کار بودیم. ستایش وجوهاتی دارد که به آنها توجهی نشده و مورد بی‌مهری قرار گرفته است. مطلبی دیدم که نوشته بود انحرافات سریال ستایش! که منظورشان مجرد بودن کاراکترها بود. اتفاقا موضوعی که در این سریال به آن پرداختیم ازدواج زنان سرپرست خانوار بود که تا به حال در تلویزیون ندیدیم. ستایش حاصل تلاش و تعصب ما بوده که قصه ای را در سه فصل تعریف کتیم و دلیلش را هم داشتیم. همه این ایرادها وجود دارد و ما در پی این هستیم که بهتر از این باشیم.

 

13980812000833637083937670100632_89497_PhotoL

 

کارگردان سریال پس از باران درباره تغییر آنی شخصیت ستایش و نظرش درباره ازدواج کردن که یکباره تغییر کرد گفت: اینکه این اتفاق افتاد به منزله این نیست که یک شبه نظرش عوض شده بلکه او تا آن لحظه تصمیم داشته اما آن را عملی نکرده است. ستایش زمانی چنین تصمیمی می گیرد که مظفری در کما است و او امیدی به زنده ماندن خواستگارش ندارد.

 

**ستایش خلاف نامش روی زندگی «حشمت» می‌چرخید

ارجمند درباره اینکه سریال برخلاف نامش، روی زندگی حشمت فردوس می‌چرخید گفت: من کارم را انجام دادم. فردوس شخصیت پیچیده‌ای است و اگر کسی می‌خواهد او را بشناسد باید از قسمت اول سریال را ببیند. باید دید گره اصلی سریال کجاست؟ که در همان سکانس های ابتدایی از ازدواج ستایش و طاهر دل چرکین می شود. یا جایی که درباره سفره انداختن و دور شدن آدم ها و از بین رفتن حیا از زمانی که دستشویی از گوشه حیاط به داخل خانه آمد حرف زدیم همه اینها دغدغه نسل من است. 

 

13980812000833637083937738393144_50303_PhotoL

 

وی درباره منفعل بودن شخصیت محمد در این سریال گفت:  محمد دارد در کنار پدربزرگ خود یاد می‌گیرد و زندگی را یادش می‌دهد. اما محمد احترام کردن به پدربزرگش را یاد گرفته است.

ارجمند ادامه داد: آقای مطلبی حکمت می نویسد و این در تک تک سکانس های سریال به وضوح پیدا است.

سلطانی درباره فاصله گرفتن سریال در فصل سه از زندگی ستایش گفت: باید سریال را از ابتدا ببینیم و مقتضیات در کنار هم قرار می گیرند که سریال را تشکیل می دهد.

 

**داستان در فصل سوم به شکل قابل قبولی پیش رفت

سلطانی ادامه داد: در فصل سه داستان به شکل قابل قبولی و روابط بین آدم ها شکل گرفت و به نتیجه رسیدند. اگر فصل چهارمی با این کاراکترها بخواهد ادامه پیدا کند باید زمان کافی داشته باشیم تا روی آن فکر کنیم‌.

زرین کوب درباره وقفه ای که بین تولید دو فصل پایانی سریال گفت: آقای ضرغامی هیچوقت به ما نگفتند که فصل دو ستایش کیفیت پایینی داشته است! آقای مطلبی وقتی متنی را کار می کند زمان زیادی می گذارد و نمی تواند دو سه سریال همزمان با هم را پیش ببرد و علت این وقفه به خاطر حساسیت وی است.

سلطانی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران روشن دل درباره استفاده از واژه کور در ترانه پایانی تیتراژ گفت: من از شما عدرخواهی می کنم و ارادتمند شما هستم. متنی که مطلبی نوشته بی نقص است و در طول این سه فصل یک ضرب المثل و روایت تکراری ندیدم.

مهدی میامی بازیگر درباره نقش های معتادهایی که بازی می کند، در ادامه این نشست گفت: من در محله ای بزرگ‌شدم که اگر به سمت هنر نمی آمدم یک بزهکار می شدم و باید همینجا عرض کنم که سیگار هم نمی کشم.

قربان نجفی نیز ادامه داد: بازی های ما مثل زندگی روزمره ما است و باید به آنها چیزی اضافه کنیم. تلاشمان را به کار بستیم تا کار خوبی شکل بگیرد. 

 

13980812000833637083937688225993_41920_PhotoL

 

داریوش ارجمند، نرگس محمدی، جمشید مشایخی، گوهر خیراندیش، مهدی پاکدل، مهدی سلوکی، حدیث میرامینی، سیما تیرانداز، محمود عزیزی، فریبا نادری، شیوا خنیاگر، رابعه اسکویی، نادر سلیمانی، رضا ایرانمنش، محمد عمرانی، آزیتا لاچینی، مریم بوبانی، مختار سائقی، مهدی ماهانی، زهرا سعیدی، مهدی میامی، اسماعیل سلطانیان، فرج‌الله گل‌سفیدی، فرحناز منافی ظاهر از بازیگرانی بودند که در فصل ۱ و ۲ این سریال حضور داشتند. از بازیگران مشترک اصلی در فصل‌های قبلی با فصل سوم می‌توان به داریوش ارجمند، نرگس محمدی، مهدی سلوکی، سیما تیرانداز و فریبا نادری اشاره کرد. سایر بازیگران فصل سه «ستایش» فرهاد جم، مهدی میامی، فریبا نادری، بهزاد خداویسی، محمدرضا داوودنژاد، مریم خدارحمی، مهتاج نجومی، امید علیمردانی، شهروز ابراهیمی و شهرام پوراسد هستند.

 تصویربرداری «ستایش۳» ۱۰ فروردین ۹۷ آغاز شد و در در اسفند سال ۹۷ در شمال کشور به پایان رسید. سعید مطلبی نویسنده، آرمان زرین کوب تهیه کننده و سعید سلطانی کارگردان این مجموعه تلویزیونی هستند.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه