شمانیوز

پنجمین جلد از «روزنامه خاطرات ناصرالدین‌شاه قاجار» منتشر شد. این جلد روایتگر وقایع رخ‌داده تا دو روز قبل از ترور شاه است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم: «روزنامه خاطرات ناصرالدین‌شاه قاجار»، مجموعه‌ای ارزشمند است که به‌کوشش مجید عبدامین منتشر می‌شود. پنجمین جلد از این مجموعه که شامل خاطرات سلطان صاحب‌قران از جمادی‌الاول 1312 تا ذی‌قعده 1313 است، به‌تازگی از سوی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار در اختیار علاقه‌مندان قرار داده شده است.

از ناصرالدین‌شاه هزاران برگ سند و ده‌ها آلبوم از مکاتبات و یادداشت‌های متفرقه باقی مانده، اما هیچ‌کدام از آنها ارزش خاطراتی را که او به‌طور مستمر و روزانه نوشته است، ندارد. از سوی دیگر، روزنامه خاطرات ناصرالدین‌شاه کنار ارزش تاریخی خود، از جنبه ادبی نیز قابل ملاحظه است؛ مخاطب هنگام مطالعه این یادداشت‌ها احساس نمی‌کند که با یک متن تاریخی صرف مواجه است؛ نگارنده یادداشت‌ها با توجه به جزئیات و توصیف، کنار استفاده از متنی روان و سلیس، توانسته مخاطبان زیادی را همراه خود کند.

علاوه بر این، یادداشت‌های سلطان صاحب‌قران به‌جهت بازنمایی برخی از وقایع تاریخی و مسائل اجتماعی و همچنین توجه ناصرالدین‌شاه نسبت به مسائل فرهنگی از جمله هنر و ادب، می‌تواند یکی از مهمترین منابع دست‌اول برای بررسی اوضاع اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در دوره قاجار باشد؛ روایتی بی‌پرده و اما و اگر از یکی از دوره‌های مهم تاریخ قاجار.

پنجمین جلد از این مجموعه، شامل یادداشت‌های روزانه ناصرالدین‌شاه از تاریخ هجدهم جمادی‌الاول 1312 تا پانزدهم ذی‌قعده 1313؛ یعنی دو روز قبل از ترور شاه به‌دست میرزارضا کرمانی در حرم حضرت عبدالعظیم است. از آنجا که مطالب این مجلد از یادداشت‌ها، مربوط به وقایع تاریخی یک سال پایانی حیات ناصرالدین‌شاه است، اهمیت خاصی دارد.

علاوه بر شرح سفر نور و کجور و لب دریا، وصف ملاقات شاه با سر مورتیمور دوراند، وزیر مختار انگلیس و شرح واقعه فوت اعتمادالسلطنه به‌قلم ناصرالدین شاه، از جمله مطالب مهم این کتاب است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه