شمانیوز

سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در حالی برگزیدگان خود را شناخت که فیلم داستانی «عزیز» با ۵ جایزه بیش‌ترین جوایز را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از فارس: مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران (جمعه ۲۴ آبان) در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم و پس از قرائت‌ قران و‌ پخش سرود ملی و تیزر جشنواره، سیدصادق موسوی دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان در سخنانی گفت: قصد ارائه آمار و ارقام ندارم، بلکه می‌خواهم از همه کسانی که از این جشنواره حمایت کردند، تشکر کنم. امیدوارم در سال‌های آینده هم جشنواره فیلم کوتاه تهران بدرخشد و ما از حمایت‌های دستگا‌ه‌های فرهنگی کشور برخوردار باشیم. 

سپس حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی پشت تریبون رفت و ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره فیلم کوتاه تهران، تأکید کرد: جشنواره امسال به لحاظ کیفیت و کمیت رشد فزاینده‌ای داشته است و به رغم تحریم‌های ظالمانه، این جشنواره مهم‌ترین جشنواره فیلم کوتاه در غرب آسیا و مورد توجه فیلمسازان خارجی است.

وی  همچنین از ۵ برابر شدن بودجه حمایت از فیلمسازان جوان در شهرستان‌ها نسبت سال گذشته خبر داد و ابراز امیدواری کرد چهره‌های بزرگی از این استعدادها به سینما معرفی شود و رسانه ملی هم از آن‌ها استفاده کند.

 

انتظامی در پایان سخنان خود گفت: فیلم کوتاه می‌تواند فکورانه‌تر باشد، به شرطی که به بازارسازی و اقتصاد سینما توجه داشته باشد و برای خود ماندگاری ایجاد کند. 

معرفی برگزیدگان

در ادامه این مراسم برندگان رشته‌های مختلف بدین شرح معرفی شدند:

بهترین فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران: «عزیز» ساخته سیدمهدی موسوی بَرزُکی.

جایزه ویژه هیأت داوران در بخش فیلم‌های داستان: «دابُر» به کارگردانی سعید نجاتی.

بهترین کارگردانی فیلم داستانی: «عزیز» ساخته سیدمهدی موسوی بَرزُکی.

بهترین کارگردانی فیلم تجربی: «به سبک زمین» ساخته پیام رضایی.

دیپلم افتخار بهترین فیلم تجربی:«وقتی زنی کنار گلدان پرگلی نشسته، بعد از ۱۵۴ سال خسته می‌شود» ساخته شهریار حنیفه.

بهترین کارگردانی فیلم مستند: «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی مینا مشهدی مهدی.

بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی: «کلاف» به کارگردانی ملیحه غلام‌زاده.

دیپلم افتخار بهترین پویانمایی: «گرسنگی» به کارگردانی زهرا رستم‌پور.

بهترین فیلم‌نامه: سونیا حداد و فرنوش صمدی از تهران برای فیلم «امتحان».

بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند: «آنجا که باد می وزد» به کارگردانی مینا مشهدی مهدی.

جایزه کتاب و سینما:علی عزیزی برای «اشغال»، سامان حسین پور و اکو زندکریمی برای «دیگری»، امیرمسعود سهیلی برای «فیلمرغ»

بهترین صدابرداری: مصطفی بهمنی صدابردار فیلم «عزیز».

بهترین تدوین: اسماعیل علیزاده تدوینگر فیلم «بی‌ریختی».

بهترین فیلمبرداری: مسعود امینی‌تیرانی فیلمبردار فیلم «جونده».

دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن: یاسمن نصیری برای بازی در فیلم «عزیز». از بازی «صدف عسکری» بازیگر جوان فیلم «امتحان» هم تقدیر به عمل آمد.

بهترین دستاورد فنی-هنری: مجتبی موسوی برای انیمیشن «آقای گوزن».

بهترین موسیقی: هومن راد آهنگساز انیمیشن «کلاف».

بهترین فیلم با موضوع هویت ملی: بهرام عظیمی کارگردان و تهیه‌کننده انیمیشن «سیم ششم».

بهترین فیلم با موضوع انسجام ملی و سرمایه اجتماعی: محمدرضا وطن‌دوست کارگردان فیلم «لِسِک».

بهترین فیلم با موضوع نشاط و امید به آینده: رضا جمالی کارگردان فیلم «اینجا جایی برای فرود نیست».

جایزه گروه هنر و تجربه: انیمیشن «کلاف» ساخته ملیحه غلام‌زاده و فیلم داستانی «عزیز» ساخته سیدمهدی موسوی‌برزکی.

تندیس آسیفا: سمانه شجاعی کارگردان انیمیشن «جسم خاکستری».

نشان انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند: روح الله اکبری برای مستند «جلیل و خلیل».

مدال ایسفا (انجمن فیلم کوتاه تهران): پیام رضایی کارگردان «به سبک زمین».

تندیس یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد): مریم زارعی کارگردان فیلم «مگرالن».

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: «کوچه» ساخته محمدرضا مصباح.

 جوایز بخش بین‌الملل

جایزه ویژه هیات داوران: انیمیشن «یکدیگر» به کارگردانی سارا طبیب‌زاده و فیلم «آشمینا» از کشور نپال.

جایزه بهترین فیلم داستانی: «نهایت راحتی» از کشور فنلاند

جایزه بهترین پویانمایی: «مهاجرت» از کشور صربستان

جایزه بهترین فیلم تجربی: «مکان‌ها» از کشور اسپانیا

بهترین مستند: «تاریخچه گرگ‌ها» از کشور پرتغال

    آیا این خبر مفید بود؟
    جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

    آنچه دیگران میخوانند :
      
      روی خط رسانه