شمانیوز

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا کنگاور گفت: پروژه افزایش ارتفاع نرده‌گذاری حریم معبد آناهیتا با اعتباری بیش از پنج میلیارد ریال پایان یافت.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از ایرنا ، مرتضی گراوند روز یکشنبه  اظهارداشت: در جهت حفاظت و صیانت بیشتر از محوطه معبد آناهیتا، افزایش نرده ها لازم و ضروری بود.
او گفت: پروژه نرده گذاری معبد آناهیتا از اواسط مرداد ماه امسال آغاز و حدود پنج ماه به طول انجامید.
گراوند با اشاره به نرده گذاری اولیه معبد آناهیتا در اواخر دهه ۶۰، گفت: طی این سالها معبد آناهیتا دارای حریمی مشخص بود که به دلیل کوتاهی نرده ها به محلی برای تردد نوجوانان تبدیل شده بود.
وی اجرای طول نرده گذاری را یک هزار و ۵۰۰ متر عنوان کرد و تصریح کرد: ارتفاع نرده های سه جبهه شمالی، شرقی و غربی حریم معبد آناهیتا افزایش یافت. 
این مسوول علت عدم افزایش ارتفاع جبهه جنوبی معبد آناهیتا را اجرای پروژه پلازا و پارک موزه خیابانی بیان کرد و خاطرنشان ساخت: فعالیت های پایگاه ملی معبد آناهیتا در جهت حفاظت از این بنای کهن، توسعه صنعت گردشگری، جذب گردشگر و اشتغال زایی است.
معبد آناهیتا که دومین بنای سنگی بزرگ ایران قبل از اسلام است برخی قدمت آن را به دوران اشکانی و عده ای نیز دوران ساسانی می دانند.
کنگاور با جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر در ۹۴ کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد. این شهرستان ۱۲۰ اثر تاریخی و طبیعی ثبت ملی و بیش از ۱۰۰ اثر واجد شرایط حفاظت دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه