شمانیوز

محمد برومند، کارگردان نمایش خیابانی «بهار میاد» در جشنواره تئاتر فجر گفت: آیین‌های نمایشی و نیایشی که در فرهنگ و هنر کهن ایران وجود دارد، همیشه مورد استقبال طیف وسیعی از دوست‌داران هنر بوده است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فارس : «محمد برومند»، نویسنده و کارگردان تئاتر که با نمایش «بهار میاد» در بخش تئاتر خیابانی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد، درباره داستان نمایش خود و سوابق حضورش در این رویداد گفت: این نمایش چندی پیش در جشنواره‌های بین‌المللی مریوان ، کودک و نوجوان و رایان در کشور هندوستان اجرا شده است.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۸۹ تاکنون در فستیوال‌های بین‌المللی نمایش‌های مختلفی را به صحنه برده‌ایم. متاسفانه گاه پیش آمده که به خاطر مسائل سیاسی یا اداری به ما ویزا نداده‌اند، مثل جشنواره انگلستان و لیتوانی ، حتی تلاش دبیرخانه جشنواره‌ها هم نتیجه نداده است.

این کارگردان درباره مضمون نمایش خود و داستان هم تصریح کرد: این نمایش به معرفی آیین‌های نمایشی و نیایشی ایران می‌پردازد، هفت آیین نمایشی همچون جیگی جیگی، باران خواهی، اسب چوبی، شکرگزاری، تکم گردانی، چوپانی و عروسی در این نمایش معرفی می‌شوند، بی آنکه از دیالوگی بهره ببرد.

وی اظهار داشت: نمایش دارای دو شکل اجرایی متفاوت است؛ یک اجرای آن برای صحنه تولید شده است که با استفاده از مدیا و نور پردازی و امکانات صحنه است. شکل دیگر برای اجرای میدانی و فضای باز طراحی شده است که با استفاده از تکنیک‌های تئاتر ایرانی با استفاده از حرکت و موسیقی اجرا می‌شود. در هند به صورت صحنه‌ای آن را اجرا کردیم اما در جشنواره فجر به صورت میدانی اجرا خواهیم رفت. 

این کارگردان تئاتر ادامه داد: داستان این نمایش درباره دختری است که بر روی فرش نقش بزی را می‌بافد، بز جان می‌گیرد و با دختر دوست می‌شود آنها در کنار هم بزرگ می‌شوند، سختی‌ها و شادی‌ها را در کنار هم تجربه می‌کنند تا آنکه دختر عاشق تکم چی می‌شود و با او ازدواج می‌کند. در مراسم عروسی بر اساس سنت ایرانی قصاب می‌خواهد بز را جلوی پای عروس و داماد قربانی کند .

برومند با اشاره به اینکه به دلیل علاقه به آیین‌های نمایشی و نیایشی ایران این نمایش را طراحی کرده است، درباره نمادهای اثرش عنوان کرد: زنان در طول تاریخ  رویاها ، آرزوها و تقدیرشان را بر گِل ، فرش و پارچه نقش می‌زده‌اند و حضوری ارزشمند و تاثیرگذار داشته‌اند.

وی توضیح داد: همچنین در حوزه نشانه شناسی، نقش «بز» در داستان آفرینش شیر دادن به مشی و مشیانه گفت‌وگوی «بز»  با درخت آسوری، طرح «بز»  حکاکی شده بر سنگ نگاره‌های باستانی ، نقوش «بز»  بر کهن‌ترین سفالینه‌های ایران، «بز»  در هیبت خدای باستانی (بهرام) «بز» در آئین‌های نمایشی همچون جیگی جیگی  و  تکم  و... حکایت از حضور ارزشمندش در زندگی و باورهای مردم ایران زمین دارد .  بز کوهی نماد ایران باستان، با مضمون آب خواهی، زایندگی، فراوانی نعمت و محافظت است.

وی در پایان درباره حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد: به نظرم یکی از توانمندی‌ها و ارزش‌های تئاتر نسبت به سینما همین زنده و پویا بودن آن و جشنواره‌ای مختص آن است که هر اجرا با اجرای دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر 10 تا 21 بهمن ماه به دبیری نادر برهانی مرند در تهران برگزار می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه