شمانیوز

شواهد تازه‌ای از گسترش قاچاق کتاب در سیستم آموزشی دانشگاهی کشور وجود دارد. مراکز تایپ و تکثیر دانشگاه‌ها اقدام به تکثیر هر نوع کتابی مطابق با خواست مشتری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم :  هفته گذشته یکی دیگر از دادگاه‌های قاچاق کتاب برگزار شد و متهمان و شاکیان برای بررسی پرونده حاضر شدند. قرار است جلسه دیگری نیز 14 اسفند ماه برگزار شود و شکایت ناشرانی چون ققنوس‌، نگاه‌، مرکز و ... بررسی شود.

در یکسال گذشته تاکنون چندین جلسه دادگاه برای قاچاقچیان کتاب تشکیل شده است که برخی از آن‌ها منجر به صدور رأی نیز شده است،‌ آرایی که به باور ناشران چندان تناسبی با جرم انجام شده ندارد،‌ اما وکیل پرونده معتقد است که حکم در نظر گرفته شده یعنی شش تا سه سال مجازات مناسبی است.

با وجود اینکه دسته اول فعالان قاچاق کتاب در بازار تا حدودی شناسایی شده و دستگیر شده‌اند،‌ قاچاقچیان کتاب باز به شیوه‌هایی دیگر پا به میدان گذاشته‌اند‌، امروز در کنار نمایشگاه‌های 50 درصد تخفیف در متروها و سطح شهر که عمدتا کتاب‌های قاچاق را در کنار پوستر کتاب قاچاق نخریم بفروش می‌رسانند،‌ دستفرش‌های کتاب نیز آزادانه در خیابان‌ها به فروش نسخ قاچاق اقدام می‌کنند

روش‌های دیگری هم برای فروش کتاب قاچاق وجود دارد،‌ من جمله استفاده از دختران دانشجوی کوله بدوش که به خوابگاه‌های دانشجویی‌ شرکت‌ها،‌ کارخانه‌ها و ... سر می‌زنند بازاریابی کتاب‌های قاچاق می‌کنند. اما در تازه‌ترین اقدام توجه‌ها به سمت مراکز تکثیر دانشگاه‌ها رفته است  در بسیاری از واحدها و پردیس‌های دانشگاه‌های آزاد و سراسری نوشته شده است که کتاب‌های درسی‌، غیردرسی و عمومی تکثیر می‌شود. با وجود اینکه اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با وزارت علوم و دانشگاه‌های مربوطه نامه‌نگاری کرده و خواستار ممانعت از این اقدام شده است،‌ هنوز راه به جایی نبرده است؛ بنابراین می‌توان گفت که قاچاق کتاب وارد سیستم آموزشی نیز شده است و هر روز که می‌گذرد ابعاد وسیع‌تری به خود می‌گیرد.

در این زمینه یکی از اعضای کارگروه مبارزه با قاچاق کتاب اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز ضمن اشاره به گسترش شیوه‌های فروش قاچاق کتاب از افزوده شدن عاملین این اقدام سخن گفته و می‌گوید: متأسفانه نهادهای مختلف همکاری اندکی با ما در زمینه مقابله با قاچاق کتاب دارند‌.

به نظر می‌رسد به موازات برگزاری دادگاه‌های قاچاق کتاب باید اقداماتی به منظور پیشگیری از فراهم شدن زمینه خرید و فروش کتاب قاچاق نیز در سطح کشور انجام شود‌، مشخص نیست چرا شهرداری تهران و شرکت بهره‌برداری مترو هنوز هیچ اقدامی در مقابله با برپایی نمایشگاه‌های تخفیف 50 درصد و دستفروشان کتاب نمی‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه