شمانیوز

محمد صوفی درباره چالش‌های بازیگران حاشیه‌ساز تلویزیون، گفت: کسانی باید در صداوسیما برنامه‌سازی ‌کنند و مشاغل مختلفی داشته باشند که به هنجارها و اصول رسانه ملی پایبند باشند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم : حاشیه‌هایی که چندی است گریبان تلویزیون را گرفته، تحت‌الشعاع قرار دادن پخش یا عدم پخش بعضی از سریال‌هاست که با موضع‌گیری یا رفتارهای خارج از عرف برخی بازیگران، دچار مشکل می‌شود. یکی از این سریال‌ها، "زیرخاکی" شبکه اول سیما است.

محمد صوفی کارشناس رسانه و معاون اسبق سازمان صداوسیما در واکنش به این اتفاقات، به خبرنگار خبرگزاری تسنیم  تصریح کرد: اصول حرفه ای و قوانین و مقررات حکم می‌کند که هرکسی در یک نهاد فرهنگی، رسانه‌ای و هنری کار می‌کند حتماً به قواعد، اصول و هنجارهای آن نهاد پایبند باشد. به ویژه در جمهوری اسلامی به خصوص رسانه‌ملی که تعریف رسانه‌ پاک را دارد؛ کسانی باید در این رسانه برنامه‌سازی ‌کنند و مشاغل مختلفی داشته باشند به هنجارها و اصول سازمان صداوسیما پایبند باشند.

این معاون اسبق سازمان صداوسیما در خصوص توقیف یا پخش اینگونه سریال‌ها و برنامه‌ها، تأکید کرد:یک محصول فرهنگی که تولید می‌شود حالا در چه در سینما و چه در رادیو و تلویزیون حاصل فکر، اندیشه و تلاش‌های ماه‌ها و روزهای طیف وسیعی از آدم‌هاست. به عنوان تهیه‌کننده، کارگردان، نویسنده، بازیگر، عوامل فنی و مدیران بخش‌های مختلف و در عین حال هزینه‌های بسیاری از حیث مادی و معنوی که ماه‌ها زمان صرف آن شده است. در واقع زمان زیادی می‌برد تا یک محصول خلق شود؛ از ایده‌پردازی تا نوشتن و تصویب آن فیلمنامه و تصویربرداری و تدوین تا به مرحله پخش رسیدن.

وی خاطرنشان کرد: سریال "زیرخاکی" از آن دسته سریال‌هایی است که با مجموعه حدود 150 نفر عوامل مختلف، است چنانچه با خطا، کوتاهی، تقصیر، تخلف و اشتباه یک فرد بخواهیم محصول 150 نفر را زیر سوال ببریم. در درجه اول باید بررسی شود میزان تخلف چقدر است و در آینده متناسب با آن تخلف برخورد شود. در این شرایط به مصلحت نیست، چون الان نیازمند محصول فرهنگی‌ایم.

این کارشناس رسانه مراقبت‌های لازم پیش از به کارگیری عوامل را مهم برشمرد و تأکید کرد: حالا در این شرایط نباید بگذاریم جلوی محصول فکر و اندیشه 150 نفره این سریال تلویزیونی گرفته شود. نمی‌توانیم این سریال را پخش نکنیم و به جای آن پخش شود؛ چنانچه خطای بزرگی بوده در آینده یا بازیگر ممنوع‌الکار شود و یا به تذکر و جریمه مالی و نقدی بسنده شود.

صوفی تصریح کرد: وقتی شبکه یک سیما تصمیم گرفت سریال "نون.خ" که مربوط به ماه مبارک رمضان بود را بعد از سریال "پایتخت" پخش کند به این خاطر بود که در راستای اهداف ستاد ملی مبارزه با کرونا گام بردارد؛ یعنی زیستی با نشاط و مفرح برای مردم رقم بزند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید به مخاطب احترام بگذاریم؛ چون مدت‌ها است تیزر و آنونس این سریال پخش می‌شود و به مردم گفته شده در آینده‌ای نزدیک شاهدِ سریال "زیرخاکی" خواهد بود و توقعی در مردم ایجاد شده و مصلحت نیست این توقع را پاسخ ندهیم.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه