شمانیوز

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که با نام صدفک یا صدف پوستی نیز معرفی می شود. این بیماری در واقع با خارش و التهاب پوست آغاز می شود و در مواردی می تواند بسیار خطرناک باشد. ا

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که با نام صدفک یا صدف پوستی نیز معرفی می شود. این بیماری در واقع با خارش و التهاب پوست آغاز می شود و در مواردی می تواند بسیار خطرناک باشد. این بیماری در مواردی، بسیار حاد رخ می دهد و در موارد دیگری شاهد بهبود آن در فرد بیمار خواهیم بود.

در این بیماری سلول های افراد بیمار در سطح پوستشان با سرعت زیادی تولید می شوند در نتیجه این موضوع باعث تغییر بافت پوستی و ضخیم و سفت شدن پوست به همراه خارش و قرمزی خواهد شد. البته برای درمان این بیماری روش های نوینی ارائه شده که در واقع به توقف تولیدمثل سریع سلول ها کمک خواهد کرد. به طور کلی این بیماری به دلیل نادرست بودن سیگنال های سیستم ایمنی بدن رخ می دهد و تولیدمثل سلول های پوستی را از حالت عادی خارج خواهد کرد.

اکثرا بیماری پسوریازیس، از سنین نوجوانی بروز پیدا می کند و با افزایش سن، وضعیت آن تشدید خواهد شد. نکته مثبت این بیماری آن است که ابدا واگیردار نبوده در نتیجه خطری برای اطرافیان نخواهد داشت. بیشترین بروز قرمزی و التهاب پسوریازیس در ناحیه هایی چون آرنج، زانو و سر است.

از علائم این بیماری می توان به ضخیم شدن و رشد بیش از حد ناخن، خشکی و ترک پوست به همراه خونریزی، متورم شدن مفاصل، خارش و سوزش پوست به همراه درد، پوسته شدن بدن و لکه ها قرمز پوستی اشاره کرد. لکه های قرمز پسوریازیس می تواند شامل نقاطی کوچک یا سطحی وسیع از قرمزی روی پوست باشد. البته پسوریازیس انواع مختلفی دارد که می توان به پسوریازیس ولگاریس یا پسوریازیس پلاکی، پسوریازیس ناخن، پسوریازیس خالدار یا پسوریازیس قطره ای، پسوریازیس معکوس (صدف پوستی)، پسوریازیس پوست سر، پسوریازیس پوسته ای، پسوریازیس اریترودرمیک، پسوریازیس مفصلی یا آرتریت پسوریاتیک اشاره کرد.

بیماری پسوریازیس در مواردی، اعتماد به نفس فرد بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. اما جای نگرانی نیست و نیازی نیست تا نگران این مشکل باشید زیرا اولا این بیماری درمان های متفاوتی دارد و راهکارهایی برای بهبود آن ارائه شده است. از سوی دیگر بسیاری از سلبریتی ها نیز به این بیماری مبتلا هستند و هیچگونه مشکلی با آن ندارند. در ادامه به معرفی برخی از این سلبریتی های مشهور خواهیم پرداخت.

 

کیم کارداشیان

کیم کارداشیان در سن 25 سالگی پس از اولین زایمان خود با بیماری پسوریازیس روبرو شد و تمام پاها و شکم او دچار التهاب و قرمزی بود. کیم کارداشیان بارها اشاره کرد که این بیماری را پذیرفته و هرگز از نشان دادن پوست ملتهب یا قرمزی پوست در اثر این بیماری شرم زده نشده است. کیم کارداشیان علاوه بر درمان خود، سبک زندگی و رژیم غذایی خود را نیز تغییر داده و برای حل شدن این مشکل پوستی، آب کرفس زیادی مصرف کرده است.

 

کارا دلوین

کارا دلوین، مدل و بازیگر مشهور هالیوود نیز در مورد بیماری پسوریازیس خود بارها صحبت کرده است. او در سال 2013 در یک مصاحبه اعلام کرد که این بیماری را دارد و بارها قسمت هایی از شکم او دچار این مشکل بوده است. او همچنین عنوان کرد که در دورانی که استرس زیادی دارد، این بیماری حاد خواهد شد و هیچ درمانی جز آرامش و استراحت کردن برایش نتیجه بخش نبوده است. کارا دلوین همچنین در صحبت هایش اشاره کرد که بارها افرادی او را با این لک های قرمز پوستی دیده اند و از او فاصله گرفتند چون گمان می کردند که او جذام دارد و بیماری اش مسری است در حالی که اصلا چنین نبوده است.

 

 

منبع : همگردی 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه