شمانیوز

اختصاصی شمانیوز:

بانیان و‌ نگهبانان سانسور بنا به موقعیت‌های مختلف، تعریف و توجیه خودشان را برای انجام وظیفه دارند، این گزاره را اگر باور داشته باشیم، هیچ‌وقت به دنبال تحلیلی منطقی برای روند اعمال سانسور نخواهیم بود.

به گزارش شمانیوز: بانیان و‌ نگهبانان سانسور بنا به موقعیت‌های مختلف، تعریف و توجیه خودشان را برای انجام وظیفه دارند، این گزاره را اگر باور داشته باشیم، هیچ‌وقت به دنبال تحلیلی منطقی برای روند اعمال سانسور نخواهیم بود. البته نه که دائما سانسور در روالی غیرمنطقی اعمال شود، نه! اما تعداد دفعاتی که سانسور، بی‌منطق اجرا می‌شود، زیاد است، آن‌قدر که حیرت و تعجب برای سانسور، چیزی از سرِ بی‌تجربگی‌ست! پس اگر سریالی چون «آقازاده» با نفراتی چون بهرنگ توفیقی و حامد عنقا، قربانی سانسور می‌شود، حیرت‌انگیز نیست. از جایی به بعد سانسور، موجودیتی ایجابی پیدا می‌کند و کاری ندارد مثلا فیلمی از جعفر پناهی پیش رویش است یا آقازاده‌ای تحت حمایت.

 

اقازاده

 

سریالی که البته عاری از نقص نیست و می توان به آن نقد داشت، مثلا در همین قسمت ششم در جایی «نیما» با پدر از «حاج حسن» می‌گوید، حاج حسنی که ظاهرا قول وزارت را به پدر نیما داده، اما میان این همه اسم، چرا «حسن»؟، این مشت نمونه خروار است و آقازاده در پرداخت و اجرا بیشتر از آن که بر طبق قواعد افشاگری و روشنگری عمل کند، بر مبنای کلیشه‌ها عمل می‌کند و اتفاقا این به مذاق «سانسور» خوش می‌آید.

اما سانسور زیاده‌خواه و سیری‌نا‌پذیر است، او دائما راه خودش را می‌رود، پس برای چند دیالوگ در میانه‌ی سکانسی عرفی و مذهبی هم تعیین تکلیف می‌کند، با خودت می‌گویی مگر از این امن‌تر هم وجود دارد؟ برای سریالی در ستایش یک مامور امنیتی و در سکانسی که در حرم امام‌رضا(ع) می‌گذرد هم تیغ سانسور می‌بُرد! اینجا مساله چیزی مثل حجاب یا حتی انتقاد جسورانه‌ی سیاسی در میان نیست، با این حال ظاهرا چیزی عوض نخواهد شد.

 

4466686

 

 

بخشی از دیالوگ‌هایی که در همین قسمت آقازاده سانسور شده، نشان می‌دهد که ماجرا از چه قرار است:

 *آقا شما می دونستین خانومِ تو حرم مسلمون نبود؟

*اختیار هر خونه دست صاحبشه، تو چی کاره ای بگی کی بره کی نره، امام رضا، امام همه است

*واسه امام رضا، من و تو مسلمون با ارمنی و کلیمی هیچ توفیری نمی کنه، چه بسا محبتشون به اونا بیشتر باشه

*ننشنیدی که اللَّهُمَ‌ أَغْنِنِی‌ بِحَلَالِکَ‌ عَنْ‌ حَرَامِکَ‌، خدایا با حلالت منو بی نیاز از حرام کن؟

این‌ها را بگذارید کنار آن تصمیم متهورانه‌ای که اختیار نمایش خانگی را هم دست صدا و سیما داده و حالا این مجرای باریک دلخوشی را از طبقه‌ی متوسط سریال‌باز گرفته! حالا که «آقازاده» مخاطب زیادی را جذب کرده و حتی می توان گفت کسانی که تا به حال نمی خواستند سریالهای سخیف و غیراخلاقی شبکه نمایش خانگی را ببینند، اما امروز مخاطب «آقازاده» شده اند و در فضای مجازی درباره سریال حرف می زنند، سانسور چنین دیالوگ‌هایی و حذف یک ربع از کاری با این محتوای «مورد پذیرش» نگران‌کننده نشان می‌دهد.

 

1424031941-parsnaz-com

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه