شمانیوز

اگر قصد چاپ کتاب در هر زمینه ای دارید، بهتر است صبر کنید. کسانی که به دنبال بهترین انتشارات هستند باید بدانند که معیارهای محک زدن انتشارات مختلف چگونه است؟ برای چاپ کتاب چه پروسه ی قانونی را باید طی کرد؟ در این مقاله به بحث بر روی چاپ کتاب پرداخته ایم. پس تا آخر با ما همراه باشید.

برای چاپ کتاب چکار باید کرد؟

چاپ کتاب برای نویسندگان یکی از لذت بخش ترین بخش های نویسندگی است . تصور اینکه افکارتان و عقایدتان و دیدگاهتان نسبت به موضوعی بین دیگران به اشتراک گذارده می شود و می تواند دیگران را درگیر کند لذتی وصف ناشدنی است. فرایند چاپ کتاب امروزه دشواری های گذشته را ندارد و هر شخص قادر است نوشته هایش را در قالب کتاب به چاپ برساند . چاپ کتاب برای هر شخصی با هر حرفه و شغلی به کسب اعتبار فرد و موفقیت او کمک می کند. با ما در انتشارات امید سخن همراه باشید تا هر آنچه در مورد پروسه چاپ رمان و شعر و قیمت کتاب نیاز است را به شما بگوییم.

 

__i

 

چاپ کتاب

برای چاپ کتاب باید مطلبی جهت  ارائه داشت و این ارائه مطلب باید دارای هدفی مشخص و مستحکم باشد و اولین سوال در رابطه با چاپ کتاب این است که هدف از چاپ کتاب چیست؟

مطلب پس از نگارش بلافاصله راهی چاپخانه نمی شود و باید از نظر دستورالعمل ها و اصول نگارشی و ویرایشی مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا تمام ایرادات آن رفع گردد .

پس از آن باید شابک و فیپا و مجوز چاپ برای آن صادر شود.

  • شابک : شماره استاندارد بین المللی کتاب است(ISBN (International Standard Book Number))  که کدی 10 الی 13 رقمی است که به منزله شماره شناسایی کتاب است و در صورت تجدید چاپ کتاب تغییر نمی کند .
  • فیپا : فهرست نویسی پیش از انتشار ، که شامل سرشناسه ، مشخصات کتاب ، عنوان و... است که پشت صفحه ی عنوان کتاب چاپ می گردد و توسط اداره کل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام می شود.
  • مجوز چاپ : اینک جهت اخذ مجوز درخواستی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده می شود .

مقدمات چاپ با اخذ موارد بالا تمام است و کتاب جهت چاپ به چاپخانه سپرده می شود و چاپ صورت می گیرد.

راهنمای انتخاب بهترین  انتشارات

نویسندگان و مترجمان می توانند به انتشارات دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون چاپ و مجوز های لازم آن مذاکره و گفتگو کنند و با عقد قراردادی چاپ کتاب خود را به این انتشارات بسپارند. عقد قرارداد نیز انواع مختلفی بر اساس سابقه نویسنده و بودجه ی صاحب اثر دارد.

از عوامل مورد توجه در انتخاب انتشارات کیفیت چاپ کتاب ، احترام به نویسنده ، مسئولیت پذیری و پایبندی به سایر اصول اخلاقی و کاری است. همچنین انتشارات باید دارای مجوز رسمی و دارای اعتبار باشد که اهمیت بالایی در سپردن کار چاپ به آن می باشد. رزومه قوی انتشارات در تعداد کتاب هایی است که برای نویسندگان و مولفان به چاپ رسانیده است.در نهایت اصل سپردن کار به انتشارات تنها اعتماد است.

 

بهترین انتشارات چاپ کتاب

چاپ شعر و رمان

همانطور که گوته معتقد است، راه نفوذ به دل ها با شعر آسان می شود.

اشعار برای ماندگار شدن باید چاپ شوند. شعر و بیان شور و شعف درونی که برآمده از درون جان آدمی است قدمتی دیرینه دارد و به طور عمده در جان و دل خواننده نفوذ می کند. چاپ شعر از چاپ دیگر موضوعات و مطالب مسئولیتی سنگین تر و توجهی ویژه تر می طلبد چرا که این به هم پیوستگی موزون و آهنگین باید با شرایطی ویژه تر که حرمت شاعران حفظ شود به چاپ برسد در سایت مولف یار احترام شاعر و اثر فخیم او با سخت گیری و دقت بالایی رعایت می شود تا شعر شعرا بدون اجازه او در فضای مجازی دست به دست نشود و شاعر بتواند سروده های خود را با اطمینان به سمع و نگاه خوانندگان برساند و مجبور نباشد شعر خود را تنها در محافل خصوصی بخواند و سپس به باد فراموشی سپرده شود.

ارزیابی و صفحه آرایی کتاب شعر در مولف یار به طور رایگان انجام می شود و در صورت تمایل به نام شاعر منتشر می گردد.

بسیاری از کسانی که برای نخستین بار به نگارش رمان روی می آورند تصور می کنند ناب ترین کتاب و یک شاهکار ادبی را به نگارش در آورده اند و از روی شور و شعف و احساسات ، بدون فکر و عجولانه ریسک های مالی و روحی بالایی متحمل می شوند و متاسفانه در نهایت با کوهی کتاب به فروش نرفته در گوشه اتاق خود و روحیه ای باخته و ناامید دچار می شوند .

 

wd

 

برای چاپ کتاب، باید خوب بنویسید

از اصول فروش خوب و راضی کننده یک رمان علاوه بر داشتن قلمی روان و داستانی گیرا و جذاب ، شهرت در میان خوانندگان نیز یک اصل مهم و فراموش نشدنی است. امروزه به مدد پیشرفت تکنولوژی در سراسر پهنه خاکی می توان کتاب را به صورت دیجیتالی و الکترونیکی که نزد همگی به PDF معروف است بدون هزینه های چاپ کتاب کاغذی ، گیرایی و محبوبیت اثر را محک زد و پس از کسب شهرت و مقبولیت برای نویسنده ، وی می تواند با روحیه ای بالا و اعتماد به نفسی عالی اقدام به چاپ کاغذی کتاب کند تا دیگر متحمل هزینه های عدم فروش کتاب نگردد.

البته نشر کتاب به صورت PDF هم اصول و هزینه های مخصوص به خود را دارد . از جمله حروف چینی ، صفحه بندی ، صفحه آرایی ، طراحی جلد اثر ، دریافت مجوز، شابک و... اما مولف یار تمامی موارد فوق الذکر را رایگان انجام داده و به نشر کتاب رمان نویسندگان خدمت رسانی می کند تا قدمی هرچند کوچک در جهت ارتقا فرهنگ کتاب و کتابخوانی بردارد.

هزینه چاپ کتاب شعر و رمان

 

هزینه چاپ کتاب

یکی از نگرانی های اصلی نویسندگان هزینه های ناشی از چاپ اثر خود است. هزینه های چاپ کتاب شعر و رمان به عوامل مختلفی وابسته است اگر نویسنده یا شاعر فردی سرشناس  و مشهور باشد هزینه ها متفاوت می شود. ابعاد فیزیکی کتاب ، جنس کاغذ ، جلد ، طراحی صفحات و جلد کتاب ، تعداد تیراژ و حتی مجوز های لازم جهت چاپ مشمول هزینه هایی می شود.

چاپ کتاب به صورت انفرادی یا مشارکتی انجام می شود . به این صورت که در چاپ مشارکتی نویسندگان کتاب خود را با عقد قراردادی از سوی انتشاراتی رایگان چاپ می کنند و در قبال آن ، ناشر در حقوق مادی و معنوی کتاب سهیم می گردد. در چاپ به صورت انفرادی مولف به طور مستقیم اقدام کرده و هزینه را پرداخت می کند که به self-publishing  معروف است . ناشر در این روش چاپ کتاب دیگر حقوق و مزایایی در قبال فروش کتاب ندارد . 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied