شمانیوز

امروزه دنیا، انیمیشن و کارتون را یکی از ابزارهای سرگرمی و خیال‌پردازی کودکان می‌داند و غول‌های بزرگ جهان با استفاده از این هنر ـ صنعت توانسته‌اند بسیاری از مفاهیم اخلاقی، علمی، آموزشی و دیگر را به کودکان القا بکنند.

به گزارش شمانیوز و به نقل از فیلیمو : امروزه دنیا، انیمیشن و کارتون را یکی از ابزارهای سرگرمی و خیال‌پردازی کودکان می‌داند و غول‌های بزرگ جهان با استفاده از این هنر ـ صنعت  توانسته‌اند بسیاری از مفاهیم اخلاقی، علمی، آموزشی و دیگر را به کودکان القا بکنند. همانندسازی و الگوبرداری در این سن باعث می‌شود انیمیشن تاثیر بیش‌تری روی کودکان داشته باشد و  بر پیکر آنها نقش ببندد و جوانی و بزرگسالی‌شان را بسازد، ولی این روزها اپیدمی ویروس کرونا و عدم دسترسی کودکان به تفریح‌های همیشگی خود مانند پارک، جمع دوستان و از این قبیل، باعث شده بیش از گذشته به انیمیشن و کارتون دسترسی داشته باشند و اگر پیش از این با محدودیت زمانی برای تماشا روبه‌رو بوده‌اند، حالا بی‌وقفه به تماشای کارتون‌های محبوب خود بنشینند. به بهانه‌ی 20 نوامبر ـ روز جهانی کودک ـ و به دلیل اهمیت مسائل تربیتی و ویژگی‌ها خاص ذهنی و شناختی کودکان،«فیلیمو» گزارشی از تماشای انیمیشن و رفتارشناسی مخاطبان منتشر کرده که بخشی از آن را می‌خوانید.

9 هزار و 274 انیمیشن از زمان تولد تا امروز

بهمن‌ماه سال 1393 سرویس درخواست فیلمی با نام «فیلیمو» متولد شد که نیازمند بی‌انتهای محتوای داخلی و خارجی بود و باید همه‌ی رده‌های سنی مختلف را راضی می‌کرد. یکی از این مهم‌ترین‌ها رده‌‌های سنی،کودکان بودند، تا جایی که امروز 9 هزار و 274 انیمیشن در «فیلیمو» با بومی‌سازی نظام رده‌بندی سنی جهانی در ایران و مطابقت با ساز و کار وزارت ارشاد بارگذاری شده است. به گونه‌ای که تمام محتواها با در نظرگرفتن رده‌بندی سنی در فیلیمو نمایش داده میشوند و امکان انتشار یک فیلم یا سریال بدون تعیین درجه‌ی سنی آن، حتی از نظر فنی وجود ندارد.

در آبان‌ماه 1399 با نزدیک‌شدن به روز جهانی انیمیشن به 9 هزار و 274 محتوا انیمیشن پیش، 452 عنوان جدید انیمیشن اضافه شد که به ترتیب برای رده‌بندی سنی 6-3 ساله 234 محتوا، رده‌ی سنی 12-7 ساله 89 محتوا، رده‌بندی سنی 16تا 13 ساله 43 محتوا، رده‌بندی سنی 99 -17 ساله 84 محتوا و بدون محدویت سنی، دو محتوا روی سایت فیلیمو قرار گرفته که می‌توان از انیمیشن‌های «رویاسازها» در ژانر ماجراجویی ـ کمدی محصول سال 2020 کشور دانمارک یا «ابرهیولاها: روز هیولاها» در ژانر خانوادگی ـ ماجراجویی محصول 2020 کانادا اشاره کرد.

«بچه‌رییس» پادشاه انیمیشن‌ها

کودکان در سنین پیش از 7 سال در حال کارکردن روی مهارت‌های اولیه و تسلط بر آنها هستند و این تمرین‌ها به شکل دیدن فیلم‌های تکراری، تماشاکردن و بارها و بارها گوش‌سپردن به یک کارتون در اغلب کودکان مشاهده می‌شود و به آنها کمک می‌کند اطلاعات را به یاد بیاورند، تا جایی که یک کاربر فیلیمو، در یک ماه، 24 بار به تماشای انیمیشن «بچه‌رییس» نشسته و با بررسی رفتار مخاطبان بر روی پلتفرم، می‌توان انیمیشن «بچه‌رییس» را پادشاه بلامنازع انیمیشن‌ها دانست که بیش از 415 میلیون دقیقه تماشا شده است اما رتبه‌های پس از آن، به ترتیب در اختیار «من نفرت‌انگیز3»،«باب‌اسفنجی در خشکی»،«داستان اسباب‌بازی4» و «زوتوپیا»  قرار دارد.

 

2

 

 

«باب‌اسفنجی در تهران»؛ پرطرفدار ایرانی

خوش‌بختانه انیمیشن‌های ایرانی هم از این رفتار تکراری کودکان در امان نمانده‌اند و طرفدارهای زیادی دارند.«باب‌اسفنجی در تهران» با رکورد بیش از  49 میلیون دقیقه، جزو پرطرفدارها و محبوب‌ترین انیمیشن‌های ایرانی است و در رتبه‌های بعدی «فیل‌شاه»،«بنیامین»،«دیرین دیرین» قسمت اول و «فهرست مقدس» مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته‌‌اند.

 

 

;v_kh

 

در پایان فیلیمو برای امنیت کودکان و آرامش خاطر والدین در سایت و اپلیکیشن خود قفل کودک را تعریف کرده و  این قفل در جایگاه یک ابزار تماسی در پلتفرم قرار داده شده که خانواده‌ها با استفاده از آن میتوانند محدودیت نمایش محتوا را برای کودکان زیر سه سال، زیر هفت سال و زیر سیزده سال تعیین بکنند. به این ترتیب که برداشته‌شدن قفل و دسترسی به سایر فیلم و سریال‌های بزرگسالان نیاز به پاسخ‌گویی به پرسشی دارد که به طور عادی برای کودکان قابل‌پاسخ‌گویی نیست و باعث محدودیت دسترسی آنها خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه