شمانیوز
شما نیوز

هاشمی گلپایگانی:

امر به معروف محله‌محور را احیا می‌کنیم/نارضایتی از شهرداری بالا است

قائم مقام رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر بر ضرورت احیای امر به معروف محله‌محور تأکید کرد و گفت: اهمیت محله در این است که همه افراد هر جا که مشغول باشند در محله حضور دارند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز،، نشست مشترک محمدصالح هاشمی گلپایگانی قائم مقام رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و حجت الاسلام اخوان رئیس سازمان دارالقرآن در محل این ستاد برگزار شد.ا

امر به معروف و نهی از منکر به صورت خاص در سازمان تبلیغات بروز و ظهور دارد

هاشمی گلپایگانی در آغاز نشست اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر در همه حیطه ها و به صورت خاص در سازمان تبلیغات بروز و ظهور دارد و در واقع  امر به معروف جنبه عملی فرائض نزد عقل و شرع است. ستاد امر به معروف و نهی از منکر می خواهد بر اساس ظرفیت ها و امکانات نهادها با آنها ارتباط  ایجاد کند و اتصال های شبکه ای تشکیل دهد و از اینهمه امکانات مهم سازمانها و نهادها که هر کدام کار خود را انجام می دهند استفاده کند تا هدف مشترک همه آنها تامین شود.

وی افزود: لازم است در این نشست بررسی شود که نقطه اتصال ما با سازمان تبلیغات که می تواند زمینه ارتباط این دو نهاد باشد، چیست. مثلا اگر تشکل های قرآنی هست که حمایت حقوقی ستاد را لازم دارد و بتواند همزمان یک تشکل امر به معروفی باشد ما می توانیم اقدام کنیم تا مجوزهای لازم برای این منظور صادر شود.

در ادامه حجت الاسلام اخوان اظهار داشت: ما در سازمان تبلیغات گروه های مردمی زیادی داریم و از این جهت تقریبا یک ظرفیت کم نظیر هستیم. یکی از ظرفیت های مردمی مساجد سراسر کشور هستند و در حال حاضر رییس سازمان تبلیغات رییس امور مساجد کشور_به جز تهران_نیز هست. یکی دیگر از ظرفیت ها هیئت های مذهبی هستند که خود مشتاق برای مشارکت در مسئله امر به معروف و نهی از منکر بوده و در این حوزه دغدغه مند هستند.

طرح «امام-محله» چیست؟

وی افزود: یکی از طرح هایی که در حال حاضر زیر نظر سازمان تبلیغات اجرا می شود طرح «امام-محله» است که طی آن هر محله تلاش می کند مشکلاتش را خودش حل کند و تا امروز 20 هزار محله اعلام کرده اند که مشکلاتشان را خودشان حل می کنند.  طرح دیگری هم پیشنهاد شده است که در آن پایگاه های بسیج محلات به صورت برونگرا عمل کنند و هر کدام مسائل و مشکلات محل خود را رفع و رجوع کنند. امر به معروف را می توان در هر کدام از این طرح ها ادغام کرد و یک کارویژه ترتیب داد.

وی همچنین گفت: حدود 14 هزار شبکه ها و خانه های قرآنی و حدود 20 هزار جلسات قرآن خانگی در کشور ذیل سازمان تبلیغات فعالیت می کنند که در جلسات خانگی قرآنی می توان به توسعه امر به معروف و نهی از منکر کمک کرد. می شود با یک وحدت رویه تمام فعالیت های تبلیغی_فرهنگی را در دل امر به معروف قرار دهیم؛ یعنی مدل همه حرکت ها امر به معروفی باشد. مثلا همین حلقه صالحین سازمان بسیج یک امر به معروف اولیه به جوان و نوجوانی است که هنوز چیزی نمی داند و کار بلد نیست.

چاره‌ای جز شبکه کردن نیروهای انسانی برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی نداریم

رئیس سازمان دارالقرآن تاکید کرد: ما چاره ای جز شبکه کردن نیروهای انسانی برای توسعه فعالیت های فرهنگی نداریم. نیرویهای فرهنگی تبلیغی باید متمرکز شوند و با همراهی هم به دل مردم بزنند، نه اینکه از مردم بخواهیم به ما مراجعه کنند. امروز فعالیت های تشکل های زنان در داخل سازمان تبلیغات نیز در حال جدی شدن است. بخش تازه ای هم راه اندازی شده با عنوان تبلیغات نوین که قرار است پلتفرم هایی برای ارتباط با عموم جامعه داشته باشند و همه اینها ظرفیت های سازمان تبلیغات است که برای توسعه امر به معروف می توان از آنها استفاده کرد.

نارضایتی از برخی نهادها مثل شهرداری بالاست

وی افزود: ما باید نهادهایی مثل شهرداری را هم پای کار بیاوریم. در حال حاضر بخش مهمی از دغدغه های مردم معیشتی است و نارضایتی از برخی نهادها مثل شهرداری بالاست. امر به معروف هم فقط امر به معروف در حوزه حجاب نیست و در خیلی از موارد ما باید به مسئولانی که اهمال کارند تذکر بدهیم و امر به معروف در این حوزه را جدی بگیریم.

در پایان نشست هاشمی گلپایگانی گفت: بخشی از ستاد امر به معروف و نهی از منکر در حوزه مطالبه گری از مسئولین فعال است که مردم هم نسبت به این موضوع اقبال می کنند. اگر مطالبه گری از مسئولین قرار باشد که در داخل محلات بروز و ظهور پیدا کند، این وظیفه قانونی ستاد است که موضوع را دنبال کند. تا امروز حدود 1500 گروه مطالبه گری در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده که برای افزایش این تعداد هم ظرفیت هست و گروه های قرآنی در سطح محلات هم می توانند گروه امر به معروفی هم باشند.

وی افزود: اهمیت محله در این است که همه افراد هر جا که مشغول باشند در محله حضور دارند. اگر همه جا را رها کنیم و فقط محله را احیا کنیم همه اقشار مردم در محله هستند و همه جنبه ها در آنها تحت عنوان حکمرانی محله ای قابل اجرا است.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied