شمانیوز
شما نیوز

چگونگی اعطای کسر خدمت به سربازان

شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز): معاون نیروی انسانی ناجا ضمن تشریح جزییات برگزاری هفتمین جشنواره جوان سرباز گفت : اکثریت شهدا و جانبازان در نیروی انتظامی را سربازان شامل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):

سردار محمدتقی عصار در نشست خبری ظهر امروز خود که در مقر ستاد مرکزی ناجا برگزار شد، با اشاره به برگزاری هفتمین مرحله از جشنواره جوان سرباز اظهار کرد: این مرحله از جشنواره به میزبانی نیروی انتظامی برگزار شده و در آن سربازانی از ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران، وزارت دفاع و نیروی انتظامی شرکت کرده‌اند.

وی سربازان را فداکارترین قشر در نیروهای مسلح دانست و گفت: اکثریت شهدا و جانبازان ما در نیروی انتظامی را سربازان شامل می‌شوند و ما این جشنواره‌ها را نیز با هدف از تکریم از سربازان و زحمات آنان برگزار کرده‌ایم.

معاون نیروی انسانی ناجا با بیان اینکه بیش از 15 هزار سرباز نیروی انتظامی از استان‌های سراسر کشور در این جشنواره شرکت کرده‌اند، گفت: سربازانی نیز از دیگر نیروها در جشنواره حضور دارند.

عصار با بیان اینکه این جشنواره نهم خردادماه برگزار خواهد شد، گفت: 10 شاخص برای ارزیابی سربازان در نظر گرفته شده که عبارتند از؛ سرباز، دفاع، امنیت و اقتدار، سرباز ایثارگری و فداکاری، سرباز وظیفه‌شناسی و اقدام برجسته، سرباز امور فرهنگی و هنری و تبلیغاتی، سرباز دینداری و بصیرت، سرباز خلاقیت و فناوری، سرباز ورزش و تربیت‌بدنی، سرباز نظم و امنیت اجتماعی، سرباز سازندگی و تفکر بسیجی، سرباز مسوولیت‌پذیری و خانواده.

وی با بیان اینکه با بررسی این شاخصه‌ها در مجموع 600 نفر در مرحله اولیه این جشنواره پذیرفته شده‌اند گفت: از این 600 نفر، 129 نفر وارد مرحله بعدی شده و در نهایت از 36 نفر از آنها تقدیر خواهد شد. همچنین از میان 36 نفر برگزیده نیز 10 نفر به جشنواره مشترک نیروهای مسلح معرفی خواهند شد که در این جشنواره نیز 36 نفر تقدیر شده که به ترتیب 12، 10، 9، 3 و 2 سرباز از ارتش، ناجا، سپاه، وزارت دفاع و ستاد کل انتخاب خواهند شد.

بکارگیری سربازان تا شعاع 300کیلومتری محل سکونت

معاون نیروی انسانی ناجا از اجرای آمایش طرح سرزمینی سربازان در نیروی انتظامی خبر داد و افزود: این طرح هم‌اکنون به مرحله اجرا در آمده و براساس آن تمامی سربازان شاغل در نیروی انتظامی حداکثر تا شعاع 300 کیلومتری محل سکونت خودشان به کار گرفته خواهند شد و اینطور نیست که سربازی از شرق کشور به غرب کشور اعزام شود. همچنین در این طرح اولویت نخست به کارگیری سربازان در استان محل سکونت‌شان است و اگر در آن استان ظرفیتی وجود نداشته باشد، نهایتا سرباز به استان مجاور اعزام خواهد شد.

عصار با بیان اینکه در زمینه بهداشت، اوقات فراغت و... سربازان نیز اقدامات خوبی انجام شده است، خاطرنشان کرد: امروزه اکثر کلانتری‌ها و مقرهای انتظامی ما دارای تجهیزات ورزشی هستند.

وی سربازان را بخش عظیم و مهمی از پیکره ناجا توصیف کرد و گفت: حدود 40، 50 سال پیش در مجموعه نیروهای مسلح اهمیتی به سربازان داده نمی‌شد اما امروزه سربازان از مهم‌ترین نیروهای ما هستند به طوری که ما در مجموعه نیروی انتظامی از سربازانی که مسلط به فنون مهندسی و مهارت‌های خاص هستند به عنوان سرپرست کارگاه و... استفاده می‌کنیم.

سربازان فوق‌لیسانس و بالاتر در ناجا مانند نیروی کادر هستند

معاون نیروی انسانی ناجا با بیان اینکه در مجموعه نیروی انتظامی سربازان با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر مانند نیروی کادر هستند، گفتند: با این دسته از سربازان مانند پرسنل رسمی نیروی انتظامی برخورد شده و آنها وظایفی مانند نیروی کادر را انجام می‌دهند البته حقوق این دسته از سربازان از حقوق نیروهای کادر کمتر است.

اعطای کسر خدمت به سربازان ساعی

به گزارش ایسنا، عصار در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره چگونگی تکریم سربازان اظهار کرد: در نیروی انتظامی سالانه از بیش از 3000 سرباز به عنوان سرباز ساعی تقدیر می‌شود و به بخشی از این سربازان کسری خدمت یک ماهه اعطا می‌شود.

وی ادامه داد:‌ ما همچنین برای سربازان شهید و جانبازمان نیز همان تسهیلاتی که برای پرسنل کادر تصویب شده را در نظر گرفته‌ایم و خانواده سربازان شهید و جانباز ما مستمری دریافت می‌کنند.

معاون نیروی انسانی ناجا درخصوص طول مدت سربازی گفت: در حال حاضر با تدبیر ستاد کل نیروهای مسلح و با توجه به استقبالی که صورت گرفت، طول مدت سربازی 21 ماه است که این مدت در مناطق عملیاتی غیردرگیر 19 ماه، مناطق عملیاتی درگیر 18 ماه است.

ناجا 8000 سرباز شهید دارد

عصار در ادامه درخصوص آمار شهدای سرباز و جانباز نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: از ابتدای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون 8000 تن از سربازان ناجا به فیض شهادت نائل آمده و 9000 تن از آنان نیز به جانبازی رسیده‌اند که این افراد در شهر، بیرون شهر و جبهه شهید و جانباز شده‌اند.

معاون نیروی انسانی ناجا درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص ارائه آموزش‌های خاص به سربازان در مناطق مرزی نیز گفت: به نظرم سربازان در مناطق مرزی آموزش‌های خاص خود را می‌بینند اما آسیب‌های ما تنها به دلیل خلاء آموزشی نیست و ابعاد گوناگونی دارد که ممکن است یکی از آنها بحث آموزش باشد به علاوه اینکه ما باید توجه داشته باشیم که کشورمان از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و آنچه که رخ می‌دهد در موارد معدودی است که در بسیاری از کشورها این آمار چند برابر است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied