شمانیوز

شاعر جوان اراکی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار فارس ماجرای قرائت شعر وطن توسط مقام معظم رهبری را روایت کرد.

به گزارش شمانیوز، علی احدی، شاعر جوان اراکی امسال برای دومین بار این توفیق نصیبش شد که در دیدار شاعران با رهبر انقلاب حضور پیدا کرده و ابیاتی از اشعارش را حضرت آقا با لحن دلنشین خود قرائت کنند.

امسال در شب پانزدهم ماه مبارک رمضان بیست و هفتمین جلسات شب‌شعر رهبر معظم انقلاب با شاعران سراسر کشور برگزار و طی آن نقشه راه ادبی انقلاب برای مواجهه با بسیاری از پدیده‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه تبیین شد.

شاعر جوانی اراکی در رابطه با این نشست به خبرنگار فارس در اراک می‌گوید: جلسات شب‌شعر رهبری با شاعران برجسته کشوری ساعاتی پیش از نماز مغرب در حیاط مشرف به حسینیه امام خمینی(ره) آغاز شد و طی آن شاعران تازه‌ترین کتاب‌های شعر خود را تقدیم معظم‌له کردند، پس از افطار، شعرخوانی شاعران در محضر رهبر انقلاب صورت گرفت و سپس شاعران به بیانات ایشان درباره دغدغه‌هایشان درباره شعر و ادبیات گوش جان سپردند و من این افتخار نصیبم شد که حضرت آقا ابیاتی از شعرم را قرائت کردند.

با این شاعر جوان پیرامون حال و هوا و خاطرات لحظات ناب دیدار با رهبری به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

چه مدتی است که در زمینه شعر فعالیت دارید؟

احدی: بنده متولد سال 1357 هستم، از دوران کودکی به شعر و شاعری علاقه داشتم، شعر به زبان مادری با من متولد شده به طوری که از زمان کودکی علاقه شدیدی به شعر داشتم و تمام ارکان شعر را به خوبی می‌شناختم، در دوره دبیرستان بیشتر با شعر آشنا شدم، کم‌کم اشعاری در قالب کلاسیک را سرودم و تا به امروز همین سبک شعری را حفظ کرده‌ام.

چه حال و هوایی در هنگام دیدار با رهبری داشتید؟

احدی: سال گذشته برای نخستین بار توفیق داشتم در کنار دیگر شاعران خدمت آقا برسم، امسال هم برای دومین بار این توفیق نصیبم شد، نگاه آقا به شعر کاملاً دقیق است و ایشان شناخت دقیق و جامعی از شعر و تمام سبک‌های شعری دارند.

در جلسات شب‌شعر کوچک‌ترین اشتباهاتی که ممکن است از دید شاعران پنهان مانده باشد و ریزه‌کاری که در حوزه زبان و محتوا از دست شاعر در رفته باشد، توسط آقا به شاعران گوشزد می‌شود، ایشان نسبت به ارکان دستوری شعر، سبک شعر، مفاهیم محتوایی شعر شناخت جامعی دارند و نکاتی که مطرح می‌کنند بر پیشرفت لفظی و معنایی شعر شاعران تأثیرگذار است.

در مجموع دیدار با رهبری حال و هوایی عرفانی و دوست‌داشتنی دارد که غیرقابل توصیف است.

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به شاعران چه بود؟

احدی: مقام معظم رهبری در این دیدار بر عفیف بودن شعر فارسی تأکید فراوانی داشتند، شعر فارسی از روزی که زاده شده تا به امروز همواره ویژگی‌‌ها عفیف بودن را حفظ کرده و تأکید مقام معظم رهبری نیز بر حفظ این شاخصه بوده است.

شاعران باید پرده حیا را حفظ کنند، تعهدی بر دوش دارند که باید تعهد خود را به درستی انجام دهند.

یکی دیگر از مسائلی که مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفت حکمت‌آمیز بودن شعر بود، شعر به گفته رهبری باید حکمت‌آمیز باشد و در حوزه محتوا شعری قوی و لایه‌لایه باشد تا خواننده را به تقلای فکری وادار کند.

یکی دیگر از موضوعاتی که رهبری به عنوان دغدغه مطرح کردند، بحث ترانه و سرود بود و ایشان بر ضرورت رفع ضعف‌های این دو حوزه تأکید کردند.

در چند دهه گذشته در مراسم عزاداری که برای ائمه اطهار(ع) برگزار می‌شود، اشعاری توسط مداحان خوانده می‌شد که مخاطب به محض شنیدن آن اشعار متوجه می‌شد که این شعر برازنده اهل‌بیت(ع) نیست، در این خصوص رهبری وارد میدان شدند و از شاعران آیینی خواستند که اشعار هیاتی را از این مسائل مبرا کنند، خوشبختانه از آن پس اشعار خوبی توسط مداحان خوانده شد، اما در حوزه ترانه اهمیت این مسئله مغفول مانده است و کماکان با این مشکل دست به گریبان هستیم، گاها ترانه‌هایی خوانده می‌شود که کج‌تابی دارند و چه‌بسا محتوای آن ترانه موجب به انحراف کشیده شدن مخاطب می‌شود.

بعضی از ترانه‌ها از نظر شعر، زبان و محتوا ضعیف هستند، بار تعهدی به دوش شاعران است که در این عرصه ورود پیدا کنند، موضوع ترانه باید چیزی باشد که مردم بخواهند، شعرا باید دین و تعهدشان را در عرصه سرود و ترانه صرف کنند و بیشتر به این موضوع بپردازند و لازم است که خواننده در حلقه شعرا بیایند تا سروده‌ها از نظر محتوی تقویت شود.

مردم ایران هنوز با شعر زندگی می‌کنند، همچنان شعر به عنوان هنر اول کشور شناخته می‌شود، شاعران ایرانی پشتوانه‌های قوی همچون حافظ، سعدی، فردوسی، مولانا، بیدل و نیما دارند که اگر بخواهند ترانه ضعیف بسرایند، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

به نظر شما دلایل ضعف سرودن ترانه ارزشی در کشور چیست؟

احدی: عدم ورود جدی و عدم اهتمام شاعران کلاسیک‌سرا به حوزه ترانه و سرودن ترانه توسط قشر خاصی از شاعران از مهم‌ترین دلایل این امر است.

شاعران باید ترانه‌های ماندگار از خود بسرایند، ترانه بار اقتصادی برای شاعر ندارد، مبلغ ناچیزی بابت آن به شاعر پرداخت می‌شود، هرچند شاعر برای پول شعر نمی‌گوید و از دیدگاه اقتصادی به مسائل نمی‌نگرد و بر اساس ذوق و علاقه وارد این عرصه می‌شود.

یکی دیگر از مسائل دخیل در این عرصه عدم شناخت کافی خواننده از شعر است؛ خوانندگان باید مطالعات بیشتری در زمینه شعر داشته و در نشست‌ها و حلقه‌ای ادبی بیشتری شرکت کنند و با شاعران را بشناسند و از شاعران مطرح برای خواندن شعر مورد نظر مشورت بگیرند.

فارس: استان در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟

احدی: از ابتدای سال 96 سلسله جلسات شعر آیینی به صورت ماهانه توسط حوزه هنری برگزار شده که در سال گذشته مجموعاً 10 جلسه با حضور شاعران، مداحان و خوانندگان ارزشی تشکیل شد، حاصل جلسات جمع‌آوری مجموعه شعر آیینی از شاعران آیینی بود که 50 اثر از آثار ارسالی در این جلسات مورد نقد و بررسی قرار گرفت و قرار است امسال در قالب کتابی چاپ و منتشر شده و به عنوان مرجع در اختیار مداحان قرار گیرد که می‌تواند فرصت خوبی برای رشد هرچه بیشتر شعر آیینی باشد.

باید شعر خوب به دست مداح رساند، خواننده باید دستش پر از اشعار خوب و ارزشی باشد تا بتوانند اثری شایسته از خود بر جای بگذارند.

فارس: شعر شما در دیدار با رهبری توسط خود حضرت آقا زمزمه شد، چه حسی داشتید؟

احدی: قبل از آغاز رسمی جلسه شعرم را تقدیم ایشان کردم و در همان لحظه، معظم له یکی دو بیت از آن شعر را قرائت کردند، سراسر وجودم پر از شور و شوق شده بود که قابل وصف نیست.

موضوع شعر در رابطه با وطن بود که سال گذشته در 7 بیت آن را سروده بوده و از اینکه توسط آقا قرائت شد بسیار خوشحالم و در پوست خود نمی‌گنجم.

متن شعری که در محضر رهبر انقلاب قرائت شد این بود:

پای امواج رهایش...پای در بند ایستاد...

هرچه هی اروند جاری شد دماوند ایستاد

هرچه این "تقدیر طوفان‌ساز سیل انداز" کرد

هرچه کارون در خروش افتاد، الوند ایستاد

ای شکوه ایستا...نستوه اهریمن شکن...!

ایستادی...بر تماشایت خداوند ایستاد

گرچه دور از ریشه اما پاره‌های پیکرت...

از سر تفلیس...تا پای سمرقند ایستاد

چیست آن شوری که در جان خلیج‌فارس ریخت

آن‌چنان نستوه، بر این عهد و سوگند ایستاد...!

حالیا در چرخش تاریخ دورافتاده است...

...روی تکرار پدر افتاد...! فرزند ایستاد...!

پای میهن، روی حرف خویش، حتی سر به دار

ایستادم...ایستادی...ایستادند...ایستاد

فارس: شاعر چه مسائلی را باید در قالب شعر مطرح کند؟

احدی: شعر تعهد نسبت به جامعه است و شاعر چیزی غیر از دردهای جامعه نباید مطرح کند؛ شاعر ارزشی باید هم‌درد با مردم و در کف جامعه باشد؛ مشکلات را بشناسد؛ دردها را بشناسد.

در دنیای مدرن امروز که دنیای تکنولوژی و فضای مجازی است شاعر نیاز به خلوت و زیست شاعرانه دارد، متأسفانه امروز زیست شاعرانه از شاعران سلب شده، دل‌مشغولی‌ها و فضای مجازی فرصتی برای با خود بودن به شاعر نمی‌دهد و یک آفت برای شاعران است، شعر باید جریان‌ساز و حرکت‌آفرین باشد و در این صورت است که ماندگار خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied