شمانیوز

روزنامه سازندگی در شماره خود جزئیاتی درباره «خروج» تازه‎ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا را منتشر کرده است که در ادامه می‌خوانید.

به گزارش شمانیوز به نقل از سازندگی : درست در روزهایی که به نظر می رسید مسائل سیاسی و برجام مهمترین مساله روز مردم و کشور است یکی از اعضای گروه حاتمی‌کیا فایل صوتی را برای او فرستاد که او را شوکه کرد. در جایی از ایران در یک شهر کوچک اتفاقی افتاده بود که انگار بر اساس طرح حاتمی‌کیا طراحی شده بود.

 

آن دوست شرح ماجرا را برای حاتمی‌کیا گفت و وی همان زمان تصمیم خود را گرفت و شروع به نوشتن فیلمنامه کرد.

گروه او تحقیق روی ماجرا را شروع کردند. حاتمی‌کیا از همه چیز دور شد و نوشتن فیلمنامه جدیدش را آغاز کرد.

حاتمی‌کیا مشغول نوشتن سناریوی فیلمی جاده‌ای به نام «خروج» شد، فیلمی درباره تعدادی کشاورز که زمین‌های آنان را سیل از بین برده است. سازمان سینمایی اوج قرار است تهیه کنندگی این فیلم را بر عهده بگیرد.

حاتمی‌کیا با «خروج» سراغ ایده‌ای رفته که سازمان اوج تا به حال به آن ورود نکرده، «ایده اعتراض مردمی به حاکمان». از این جهت فیلم تازه حاتمی‌کیا دستاوردی تازه برای سازمان اوج به حساب می‌آید. فیلمی فارغ از وجوه داستانی که احتمالا نوک تیز انتقادش انفعال و بی‌تحرکی دولتی‌ها نشان رفته و بیش از همه بی‌عملی و باری به هر جهت بودن سیستم را نقد می‌کند. همان مایه‌هایی که در «آژانش شیشه‌ای» هم دیده می‌شد.

«خروج» البته با آژانس شیشه‌ای متفاوت است و فیلم این زمانه است اما ریشه هر دوی آنها نقد از درون است، اعتراض به وضع موجود. «خروج» فقط تجربه تازه حاتمی‌کیا در ساخت یک دارم اجتماعی نیست فیلم در ساخت هم تجربه تازه‌ای خواهد بود.

فرامز قریبیان قرار نقش اصلی این فیلم را بازی کند. این شروع یک تغییر در سینمای حاتمی‌کیاست. «خروج» او ای‌بسا خروج از قاعده‌های معمول سینمای او هم باشد.

 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied