شمانیوز

اختصاصی شمانیوز:

اگر نگران به سرقت رفتن اطلاعات گوشی موبایل یا تبلتتان هستید هنگام اتصال در ایستگاههای عمومی شارژ از "کاندوم یو‌اس‌بی" یا دیجیتال استفاده کنید.

به گزارش اختصاصی شمانیوز به نقل از نیویورک تایمز، احتمالا برای شما هم پیش آمده که در مکانهای عمومی و درست زمانیکه در حال گفتگوی تلفنی با کسی یا منتظر تماس مهمی هستید ناگهان شارژ گوشیتان تمام شده و خاموش می شود. یکی از راهکارهایی که در اغلب کشورها برای حل این مشکل وجود دارد نصب ایستگاه‌های شارژ در مکان‌های عمومی است که شما خیلی راحت می توانید با وصل کردن کابل‌ یو‌اس‌بی به گوشی خود آن را شارژ کنید. اما دزدی شارژری یکی از روشهای جدیدی است که تبهکاران سایبری می‌توانند با استفاده از همین ایستگاه‌های شارژ، دستگاه شما را به بدافزار آلوده کنند.

 

41e434a5-b896-420f-941d-16b06c444f93

 

اخیرا نیز کارشناسان امنیت سایبری هشدار داده‌اند که استفاده از ایستگاه‌های شارژ عمومی و اتصال تلفن و تبلت به کابل‌های یو‌اس‌بی، در مکان‌هایی چون فرودگاه و هتل ممکن است وسایل شما را در معرض حمله‌های سایبری قرار دهد.

همانطور که می دانید از کابل‌های یو‌اس‌بی علاوه بر شارژ گوشی و تبلت، برای انتقال اطلاعات نیز استفاده می‌شود لذا این احتمال وجود دارد زمانی که شما با اتصال وسیله خود به یکی از این کابل‌ها به خیال خودتان باتری گوشیتان را شارژ می‌کنید خلاف‌کاران از همین طریق، تلفن، تبلت یا لپتاپ شما را به بدافزار آلوده کرده و می‌توانند اطلاعات حساس موجود در این وسایل را کپی کنند.

 

اما راهکار چیست؟

پیشنهاد کارشناسان امنیت سایبری استفاده از "کاندوم" دیجیتال" یا  همان "کاندوم یو‌اس‌بی" است؛ این وسیله  ابزاری کوچک است که مانع انتقال داده از طریق کابل می‌شود و احتمال خطر حملات سایبری به گوشی شما را به حداقل می رساند. در واقع با این ابزار کوچک، امنیت شما وسیله شما تامین شده و به راحتی می‌توان مانع دزدی شارژری شد.

 

233351_357

 

گزارش شمانیوز می افزاید، به دلیل نگرانی‌ها بابت این نوع حملات سایبری در نوامبر ۲۰۱۹ دادستان لس آنجلس از مردم خواست که از ایستگاه‌های شارژ عمومی استفاده نکنند.

به گفته کارشناسان امنیت سایبری استفاده از ابزارهای لازم برای انتقال بدافزار از طریق کابل‌های یواس‌بی بسیار ساده و دسترسی به آن‌ها آسان است در حالی که  این نوع دزدی شارژری یکی از تهدیداتی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و بسیاری از کاربران به خاطر بی‌اطلاعی گول می‌خورند و تلفن‌هایشان به بدافزار آلوده می‌شود.

لذا قاعده طلایی این است که وسایل خود را مستقیما با اتصال به پریز شارژ کنید و از ایستگاه‌های شارژ استفاده نکنید.

مترجم: مریم حسینی

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه