شمانیوز

اختصاصی شمانیوز :

کانال رسمی توسعه دهندگان اندروید در یوتیوب با انتشار تیزری از تاخیر عرضه نسخه بتا اندروید 11 به سوم ماه ژوئن خبر داد.

به گزارش اختصاصی شمانیوز به نقل ازسایت تک‌ساتی، گوگل قصد داشت نسخه بتای اندروید را در ماه می منتشر کند اما به تازگی خبر رسیده که انتشار این نسخه به سوم ژوئن(14 خرداد) تغییر یافته است. این در حالی است که معمولاً ورژن بتای نسخه‌های پیشین این سیستم عامل همزمان با کنفرانس سالانه توسعه دهندگان Google I/O در روزهای ۱۲ تا ۱۴ می (۲۳ تا ۲۵ اردیبهشت) منتشر می شد اما امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا این رویداد به کلی لغو شده است.

براساس اخبار رسمی، قرار است گوگل طی مراسمی با نام Android 11: The Beta Launch Show به صورت مجازی از نسخه جدید به‌صورت رسمی رونمایی کند. در این مراسم که به صورت آنلاین برگزار خواهد شد سخنرانی‌هایی نیز در موضوع کنفرانس سالانه توسعه دهندگان Google I/O ارائه خواهد شد.

این تغییر در برنامه زمانبندی انتشار، منجر به انتشار نسخه‌ چهارم پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید ۱۱ و در پی آن تأخیر در انتشار نخستین نسخه‌ بتا شد. بر این اساس، نسخه 1 بتا در 1 ژوئن، نسخه 2 بتا در ژوئیه و نسخه 3 بتا در آگوست منتشر می شود و نسخه نهایی هم پس از آن انجام خواهد شد.

 

2

ویژگیهای اندروید 11

یکی از ویژگیهای نسخه جدید قابلیت‌های تازه در بخش حریم امن و مجوزها است. در این نسخه افراد می توانند به برنامه‌ها اجازه دسترسی به اطلاعات مکانی ، میکروفون و دوربین را بدهند. به این معنی که یک برنامه خاص تنها تا هنگامی می‌تواند به محل حضور، میکروفون و دوربین کاربران دسترسی داشته باشد که آن‌ها در حال استفاده از آن هستند. پس از بستن و بازکردن دوباره این برنامه‌، نیاز به تایید دسترسی به دوربین، میکروفون و محل حضور وجود خواهد داشت. این ویژگی که از iOS برگرفته شده و ساده به نظر می‌رسد، یکی از قدم‌های گوگل برای افزایش امنیت در اندروید 11 محسوب می‌شود.

ویژگی دیگر نسخه جدید اندروید 11، حذف روبات های آزار دهنده است. اندروید 11 به برنامه‌های call screen اجازه می دهد از تماس هرزنامه جلوگیری کند. در واقع زمانی که گوشی تماسی دریافت می کند این انتخاب برای شما وجود دارد که تماس مورد نظر را با افزونه Call Screen پاسخ دهید. این افزونه با اجازه دسترسی شما و از طریق دستیار صوتی گوگل به تماس پاسخ می دهد تا مشخص شود چه کسی با شما تماس گرفته و دلیل تماس او چیست. شما می توانید مکالمه دستیار صوتی و فرد را به صورت زنده مشاهده کنید و حتی به این مکالمه ورود کنید و انتخاب هایی مانند بلاک کردن تماس یا حتی پرسیدن سوال های بیشتر از فرد مقابل را انتخاب کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید بتای دوم اندروید 11 حاوی بهبود‌هایی در پایداری پلتفرم خواهد بود. گوگل اعلام کرده که می‌خواهد با این مورد به توسعه دهندگان اجازه بدهد تا سازگاری نهایی برنامه‌های خود با اندروید بعدی را آزمایش کنند. پس می‌توان اینطور نتیجه گرفت که نسخه‌ی یازدهم اندروید با APIهای داخلی و خارجی غنی و برنامه‌هایی با رفتار مناسب و کم ایراد همراه خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه