شمانیوز

شمانیوز گزارش می دهد:

به گفته تحلیلگر ارشد اپل، پروژه تولید عینک‌های رایانه‌ای این شرکت که قرار بود در سال جاری اجرایی شود تا سال 2022 به تاخیر افتاد.

به گزارش اختصاصی‌ شمانیوز به نقل از اسلش‌گییر، عینک واقعیت‌ افزوده‌(AR) یکی دیگر از تکنولوژی‌های جدید شرکت اپل است که قرار بود تا سال 2020 رونمایی و روانه بازار شود اما "مینگ‌ چی‌کو" تحلیلگر مشهور این شرکت، در یادداشتی جدید اعلام کرد که به احتمال خیلی زیاد عینکهای رایانه‌ای اپل زودتر از سال 2022  به بازار عرضه نخواهد شد. زیرا لنزهای این عینک‌های هوشمند که می توانند تصاویر کامپیوتری را در کنار دنیای واقعی قرار دهد از روکش بسیار گران‌قیمت تشکیل می‌شود.

احسان-کرمی-و-آزاده-صمدی

 

بر اساس یادداشت این تحلیلگر، در واقع این لنزها که تجربه کاربری واقعیت افزوده و واقعیت مختلط  MR/AR را ممکن سازند از چندین لایه لمینیت تشکیل می شوند که قیمت بسیار بالایی دارند. لذا در صورتیکه اپل در سال 2022 موفق به تولید عینک هوشمند خود شود این احتمال وجود دارد که تولید انبوه آن و عرضه به بازار در همان سال امکان پذیر نباشد. در حال حاضر هم چون هزینه تولید این عینک مشخص نشده نمی توان قیمت محصول نهایی برای مشتری را تعیین کرد.

گفتنی است عینکهای واقعیت افزوده‌(AR)  اپل که از دو نمایشگر ۸K پشتیبانی می‌کند بسیار بیشتر از نوع واقعیت مجازی(VR)  آن مورد توجه قرار گرفته است. درعینک‌ واقعیت افزوده به هیچ وجه دید کاربر محدود نمی‌شود زیرا با استفاده از چندین سنسور و دوربین مختلف، فضای اطراف کاربر را تحلیل می کند و سپس عناصر مورد نظر خود را به شکل کاملا واقعی به گونه‌ای روی شیشه‌ عینک مورد نظر به تصویر می کشد که کاربر گمان می‌کند واقعا آن عنصر مورد نظر در محیط وجود دارد.

 

اجزای عینک‌های واقعیت افزوده

عینک‌های واقعیت افزوده از سه بخش کاملا متفاوت تشکیل شده‌اند. اولین بخش سنسور‌ها و دوربین‌های عینک است که از آن‌ها برای شناسایی محیط اطراف و وضعیت کاربر استفاده می‌شود.

دومین بخش مربوط به تجزیه و تحلیل داده‌ها است که در قالب یک وسیله‌ جانبی کوچک باید توسط کابران در کنار عینک نگه داشته شود. در واقع این بخش با تحلیل اطلاعات به دست آمده توسط سنسورها و دوربین‌ها، متناسب با وضعیت کاربر و درخواست او عناصری که باید به محیط اطراف او اضافه شوند را آماده می‌کند.

بخش سوم هر عینک واقعیت افزوده را، پروژکتور عینک تشکیل می‌دهد که باید تصاویر را به گونه‌ای روی لنزهای عینک بتابانند که او حس کند که عناصر آماده شده، درون محیط وجود دارند.

 

آزاده-صمدی

 

تفاوت عینک واقعیت افزوده با واقعیت مجازی

واقعیت افزوده(AR) و واقعیت مجازی(VR) ، هر دو مبتنی بر تصاویر ایجاد شده توسط کامپیوتر می‌باشند با اینحال تفاوت عینک واقعیت افزوده، در مقایسه با واقعیت مجازی در این است که در واقعیت افزوده (AR) بخشی از تصاویری را که کاربر مشاهده می‌کند، تصاویر واقعی محیط اطراف هستند و بخشی دیگر توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند. در حالی که واقعیت مجازی (VR) به طور کامل واقعیت خود را با دنیای 3D  جایگزین می کند و کلیه عناصر مشاهده شده توسط کاربر، ساخته شده توسط کامپیوتر هستند.

 

کاربرد عینک واقعیت افزوده(AR)

عینک AR اپل تصاویر سه بعدی را بر روی دنیای واقعی قرار می‌دهد، این امر می‌تواند در بسیاری از مشاغل مورداستفاده قرار گیرد، به‌عنوان مثال مهندسان مکانیک برای طراحی اتومبیل‌ها،هنرمندان برای به تصویر درآوردن پروژه‌های‌شان در فضای دیجیتال و پزشکان برای ترسیم فضای جراحی می توانند از آن استفاده کنند. همچنین با استفاده از این عینکهای هوشمند در زمینه‌های امنیتی، مدیریتی و مهندسی بسیاری از کارها ساده‌تر از گذشته قابل انجام خواهد بود. البته مثل همیشه دنیای سرگرمی هم گوشه‌ای از کاربرد‌های این محصول را به خود اختصاص می‌دهد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه