شمانیوز

اختصاصی شمانیوز؛

بر اساس اخبارمنتشر شده علیرغم عذرخواهی سابق اپل، این شرکت همچنان به ضبط و تجزیه و تحلیل مکالمات کاربران خود ادامه داده و تاکنون نیز تحت هیچگونه تحقیق و تفحصی قرار نگرفته است.

 

گزارش اختصاصی شمانیوز به نقل از نیویورک تایمز، سال گذشته بود که زمزمه‌هایی مبنی بر شنود مکالمات ضبط شده کاربران اپل توسط برنامه دستیار صوتی"سیری" به گوش رسید؛ ظاهرا این خبر را یکی از پیمانکاران سابق اپل به نام "توماس لبون‌نیک" افشا کرده و گفته بود که از کارمندان این شرکت  خواسته می‎شود تا به تماس‎های "سیری" گوش داده و به این که برقراری ارتباط عمدی بوده یا خیر و پاسخ سیری چقدر کمک‎رسان بوده نمره دهند.

 

b274518a-c850-4f60-ae8d-481c68fe80ff

 

به دنبال این افشاگری، اپل به روزنامه گاردین اعلام کرد که تعداد بسیار محدودی از درخواست‎های "سیری" برای ارتقای این خود این برنامه  آنالیز می‎شوند. با اینحال "توماس" به‌طور علنی در نامه‌ای که در تاریخ بیستم ماه می به نهادهای تنظیم مقررات حفاظت از داده‌های اروپا فرستاد به عدم انجام هرگونه تحقیق و اقدامی علیه این غول فناوری اعتراض کرد و خواستار برخورد جدی با آن شد.

پیمانکار ایرلندی در این‌باره گفت: من به پیام‌های ضبط‌ شده کاربران گوش می‌دادم و خطاهای آوانویسی را تصحیح می‌کردم. اما نکته اینجاست که از صدها پیام ضبط‌ شده در آیفون، «آی پد» و «اپل واچ» که گوش می دادم بسیاری «بدون فعال‌سازی برنامه سیری» ضبط ‌شده بودند و کاربران از آن خبر نداشتند.

 

71ed85f1-273a-4c53-b46c-b27b058fc3b6

 

به گفته توماس، در واقع دستیار صوتی "سیری" مکالمات کاربر و خانواده وی را ضبط می کند و این کار را حتی بدون فعال سازی برنامه توسط کاربر انجام می دهد. این پیام‌های ضبط‌ شده حاوی اطلاعات شخصی مثل اطلاعات ابتلا به سرطان، فوت بستگان، امور مذهبی، امور جنسی، هرزه‌نگاری، سیاست، مدرسه، روابط عشقی یا مصرف مواد مخدر بوده است و شرکت اپل بدون هرگونه اجازه و اختیار قانونی، حریم خصوصی میلیون‌ها شهروند را به‌طور گسترده نقض کرده است.

کارمند سابق اپل در نامه ای که به نهادهای تنظیم مقررات حفاظت از داده‌های اروپا نوشت عنوان کرد: متاسفانه علیرغم عذرخواهی‌های سابق از سوی اپل، این شرکت همچنان به ضبط و تجزیه و تحلیل مکالمات کاربران خود ادامه داده و تاکنون این غول فناوری تحت هیچ نوع تحقیق و تفحص قرار نگرفته است. به اعتقاد من، تنها تصویب قانون کافی نیست بلکه افراد متخلف و ناقض حریم خصوصی باید مجازات شوند.

این ادعای توماس در حالی مطرح می شود که اپل مدعی شده تمامی پیام‌های ضبط شده بدون هویت بوده و این شرکت در رعایت حریم خصوصی همانند رقبای خود مانند گوگل است اما اغلب مورد انتقاد قرارگرفته که بر اساس ملاحظات سیاسی از اطلاعات حریم خصوصی به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده می‌کند.

به گزارش شمانیوز، ماجرای افشاگری شنود پیام‌های ضبط‌ شده کاربران به شدت روی اعتبار اپل که همیشه ادعای حفظ حریم شخصی را دارد اثر خواهد گذاشت و تنها راه جلوگیری از این که یک غریبه به تمام مکالمات شخصی شما گوش ندهد این است که "سیری" را به طور کامل غیرفعال کنید.

البته این که افرادی به صحبت‎های دستیارهای صوتی گوش می‎دهند چیز جدیدی نیست. هردو آمازون و گوگل نیز اعتراف کرده‌اند که سیستم‎های مشابهی دارند و افرادی برای بهبود سیستم به     مکالمات گوش می‎دهند. البته این روش منطقی است چرا که سیستم‎های هوشمند نمی‎توانند فرق بین یک درخواست واقعی و یک درخواست اشتباه را تشخیص دهند.

یادآور می شود سیری نام دستیار صوتی کمپانی اپل است که در حقیقت اولین دستیار صوتی در دنیای تلفن‌های هوشمند به‌حساب می‌آید و محبوبیت زیادی را در بین کاربران به‌دست آورده است. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه