شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز؛

واردکنندگان گوشی هوشمند در مرز ورشکستگی

بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد زیادی از واردکنندگان، درآمد ارزی خود با به بانک مرکزی برنگردانده‌اند.

به گزارش شمانیوز به نقل از ای تی رسان، بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد زیادی از واردکنندگان، درآمد ارزی خود با به بانک مرکزی برنگردانده‌اند. به این ترتیب در حال حاضر نزدیک به 8 میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده برای واردات، به سیستم ارزی کشور برنگشته است.

به همین دلیل چندی پیش قانون ممنوعیت واردات گوشی‌های بیش از 300 یورو مطرح شد. طرحی که سرانجام تصویب نشد اما تبعات دیگری مانند به‌هم ریختگی قیمت‌ها در بازار را به همراه داشت. حالا مشکل نبود دلار برای واردات، گریبان‌گیر دیگر شرکت‌های واردکننده به ویژه در حوزه تلفن همراه و تبلت شده و این شرکت‌ها را به مرز ورشکستگی رسانده است.

سعید اسمعیل، رئیس کمیسیون مالیاتی و بیمه انجمن وارد کنندگان موبایل با اشاره به مشکلاتی که کمبود ارز برای واردکنندگان تلفن همراه به وجود آورده اعلام کرد: بیش از 70 روز است که اکثر شرکت‌ها هیچ ارزی حتی برای واردات گوشی‌های کمتر از 300 یورو نیز دریافت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: همین امر موجب شده تا کار واردات این شرکت‌ها مختل شود و با توجه به هزینه‌های بالا، حتی پول حقوق پرسنل از جیب مدیر شرکت پرداخت می‌شود. همچنین به دلیل صادر شدن نامنظم تخصیص ارز در ماه‌های گذشته، بانک مرکزی تخصیص‌ها را به صورت یکجا صادر کرد و به این ترتیب کالاهای زیادی به صورت یک جا وارد کشور شد و این دلیل دیگری بود بر نابسامانی بازار و قیمت‌ها، به همین دلیل شرکت‌های وارد کننده تعداد زیادی از اجناس خود را با سود کم یا حتی ضرر مالی به فروش رساندند.

رئیس کمیسیون مالیاتی و بیمه انجمن وارد کنندگان موبایل در پایان با اشاره به ضرر مالی سنگین شرکت‌های وارد کننده تلفن همراه گفت: به نظر می‌رسد سازمان امور مالیاتی نباید با دیدن صورت‌های مالی زیانده شرکت‌های وارد کننده تلفن همراه غافلگیر شود. وضعیت بازار در حال حاضر خود گویای تمام ماجرا است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied