شمانیوز

با وارد کردن چند حرف عربی و انگلیسی می‌توان غیرواقعی بودن فالورها را تشخیص داد. چند سرنخ ساده دیگر هم وجود دارد.

فضای مجازی، فرصتی بی‌نظیر برای تبلیغات و برقراری ارتباط و تعامل مستقیم با مشتریان بالقوه  است و یکی از بهترین‌های بسترها، پیج‌های اینستاگرامی است اما مشکل اصلی اینجاست که همه یا درصد زیادی از فالورهای پیج‌های مختلف، غیرواقعی یا به قول معروف فیک هستند. چگونه می‌توان فالورهای غیرواقعی را تشخیص داد؟ برای یافتن پاسخ سوال خود با گسترش‌نیوز همراه باشید.

به دانش تخصصی نیاز ندارید

ممکن است صاحب یک کسب و کار تولیدی یا خدماتی باشید و بودجه‌ای را به تبلیغات در اینستاگرام اختصاص دهید. شما با حجم زیادی از پیج‌های پرمخاطب دسترسی دارید اما باید بدانید که بازار فالور خریدن بسیار داغ است بنابراین قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که پول فالورهای پیج مدنظر شما واقعی هستند. در غیر این صورت پول خود را دور ریخته‌اید.

با نگاهی گذرا به صفحه اول هر پیج می‌توان به غیرواقعی بودن آن فالور پی برد. بیشتر فالورهای غیرواقعی عکس ندارند یا از تصاویر غیرواقعی و کلیشه‌ای استفاده می‌کنند، یوزرنیم آنها بی‌معنای است (معمولاً از ترکیبی از اسامی غیرشخصی و ترکیبی مثلا xjkl۶۷ استفاده می‌کنند)، قسمت معرفی ندارند یا اگر دارند بسیار کوتاه و در حد چند کلمه ساده و بی‌معناست. از طرف دیگر تعداد پست‌های آنها «کم و بی‌ربط» است.

برخلاف آنچه بیشتر مردم تصور می‌کنند برای گرفتن مچ پیج‌های متقلب لازم نیست حتماً متخصص و خبره آی‌تی باشید. با تکیه بر چند سرنخ ساده می‌توان به حقیقت پی برد. در اینجا سعی می‌کنیم چند روش ساده را بیان کنیم.

نام‌های غیرطبیعی، رفتار غیرطبیعی‌تر

برای بررسی و اعمال این موارد، پیجی خیالی را تصور کرد که درباره روش‌های فروش و درآمدزایی به مخاطبان خود آموزش و مشاوره می‌دهد. این پیج حدود ۵۰ هزار فالور دارد. برای شروع به بخش فالورها وارد شوید. مشخص است که نمی‌توان تک‌تک فالورها را مورد بررسی قرار داد. بسیاری از پیج‌ها، اکانت عربی یا انگلیسی می‌خرند. برای بررسی این موضوع به سرچ عربی و انگلیسی بپردازید. برای جستجوی عربی کافی است کلمه ال را وارد کنید. اگر تعداد زیادی از فالورها اسامی کاملاً عربی داشتند به آن معناست که غیرواقعی هستند. واقعاً چه دلیلی دارد فالور عرب زبانی با اسم العراق یک پیج فارسی را دنبال کنند؟ همین بررسی را در مورد زبان عربی به عمل آورید. بسیار بعید است که یوزرنیم یک کاربر ایرانی با حروفی مثل ایکس یا کیو شروع شود. اگر با حجم زیادی از این قبیل اسامی انگلیسی مواجه شدید شک نکنید که غیرواقعی هستند. اکنون به معرفی و تعداد پست‌های چند مورد این فالورها نگاه کنید. کاربری که عنوان عشاق الابدی را انتخاب کرده در قسمت معرفی فقط کلمه العراق را ذکر کرده است. این کاربر در یک فاصله زمانی طولانی فقط ۶ پست گذاشته است، ۱۲۰۰ نفر او را دنبال می‌کنند و حدود ۱۰ هزار نفر او را دنبال می‌کنند. چه کسی می‌تواند ۱۰ هزار نفر را دنبال کند؟ با کمی بررسی بیشتر متوجه می‌شوید که تعدادی از کاربران هیچ پستی ندارند، ۲۰ نفر آنها را دنبال می‌کنند و ۳ هزار نفر آنها را دنبال می‌کنند. این الگوی رفتاری غیرطبیعی است. در دنیای واقعی، انسان‌ها روابط خود را این گونه نمی‌سازند و مدیریت نمی‌کنند.

نمی‌توان گفت همه اسامی با حروفی مثل دبلیو یا یو شروع می‌شوند اما تعداد اسامی فارسی که با این حروف آغاز می‌شوند بسیار کم است. برای بررسی بیشتر می‌توانید چند حرف رایج را تکرار کنید. برای مثال اگر دو ام را وارد کردید و فهمیدید که یوزنیم تعداد زیادی از فالورها با این حروف شروع می‌شود به احتمال قریب به یقین غیرواقعی هستند.

 

 

منبع: گسترش نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied