شمانیوز
کد خبر : 930274

با یک سری از اصطلاحات خلبانی نظامی آشنا شوید.

به گزارش خبرنگار شمانیوز: یک سری از این اصطلاحات در زیر اشاره شده است.

 

اسکرامبل :

حالت  آماده باش  کامل و وضعیت قرمز ، که در این حالت افسر ناظر رادار  مثلا وقتی یک هواپیما عامل تهدید کننده بشمار رود اگر  هواپیما  یا  پرنده  ای ناشناس عامل تهدید کننده بشمار بره افسر ناظر رادار میگه :

Unrecognized Aircraft Inbound , Scramble , Scramble ,Scramble 

و اگه صددرصد معلوم بشه که هواپیمای دشمنه ( وقتی با یه کشور در  حال  جنگ  هستیم) اونموقع است که افسر ناظر رادار میگه :

 Enemy Aircraft Inbound , Scramble , Scramble ,Scramble

 با اعلام Enemy  Aircraft Inbound , Scramble , Scramble ,Scramble به خلبانان حاضر درشیفت آلرت پایگاه هوایی اعلام میکند که باید هواپیما را با رویه  استارت در حالت اضطراری بدون رعایت  چک  لیست استارت استاندارد  روشن کرده و در اولین اولویت برای Takeoffقرار دارند.

 

سورتی :

به مراحل takeoff ، و بعد از آن ingress یا همون ورود به حیطه عملیات یا ماموریت محوله و در نهایت egress که خروج از حیطه عملیات و ماموریت است و نهایتا Landing هواپیما یا دسته پروازی Package و Element  یک سورتی پرواز میگویند.

 

32

 

راید :

با هر بار عبور از روی یک هدف خاص ( چه هدف تمرینی ، جنگی و رزمی و یا حتی نمایشی ) یا مکان ( ارتفاع و محل ) مشخص راید میگویند که تعداد راید ها برابراست با تعداد هر بار عبور از روی هدف ضربدر تعداد هواپیماهای شرکت کننده در آن عملیات یا مامویت.

 

شیفت آلرت :

به بازه زمانی خاصی که یک پایگاه در حالت آماده باش برای دفاع از یک حوضه استحفاظی ست شیفت آلرت میگویند که ممکنه مثلا در پایگاه بوشهر گردان فانتوم شیفت آلرت باشه ولی گردان اف 5 دزفول نباشه. بچه ها به زبون ساده اگه بخوام بگم همون پست نگهبانی خلباناست.

 

Emergency jettison :

وقتیست که یک خلبان بخاطر شرایط اضطراری از قبیل ورود به صحنه نبرد نزدیک هوایی (DOGFIGHT) یا اشکال در موتور و کاهش و کمبود رانش کافی ، از دست رفتن فشار هیدرولیک و....... مجبور به رها کردن تمامی باکهای سوخت خارجی و تسلیحات موجود روی پایلون های مرکزی ، جهت کمتر کردن  وزن  ، دراگ ، Stress Factor و..... میشود را Emergency jettison میگویند. مثلا شما درحالیکه تقریبا به اندازه حداکثر وزن مجاز برای برخاستن ، باک و تسلیحات دارید رانش یکی از موتورهاتون رو تو فاز Departure از دست میدید که مجبور میشید اون باکها و تسلیحات رو رها کنید تا وزن هواپیماتون رو کاهش بدید.

After burner :

به حالت پس سوز گفته میشه که در طی اون مقداری سوخت رو به جریان داغ گازهای خروجی اضافه میکنن که به دنبالش مقدار رانش و درنهایت سرعت پرنده افزایش پیدا میکنه اما بخاطر افزایش مصرف سوخت نمی توان در تمام مدت پرواز از اون استفاده کرد .

 

Inlet: 

به دهانه ی ورودی هوای موتور گفته میشه و نقش اصلی اون بر خلاف ظاهر سادش کاهش سرعت هوای ورودی و افزایش فشاره.

 

33

 

Exast: 

به مجرای خروجی گازهای جت گفته میشه که در حالتهای مختلف پرواز دارای تغییراتی در اب.

Rudder :

به سکان عمودی پرنده گفته میشه و نقش ان در پرواز ایجاد گردش و تنظیم مسیر پروازه عرفی برخی اختصارها در موشکها .

AGM:Air to Ground Missle

یعنی موشک هوا به  زمین  که عمدتا برای حمله به اهداف ثابت یا کم سرعت مثل تانکها و سنگرها استفاده میشه و از هدایت تصویری بهره می برن مثل ماوریک .

 

ASM:Air to Surface Missle

نام عام تر موشکهای هوا به سطح هست که حتی شامل موشکای ضد رادار و ضد  کشتی  و انواع کروز هواپایه رو هم شامل میشه  بعضی از مهمترین انواع ماموریت ها ( طبق استاندارد  ناتو  ).

 

Attack :

همانطو که مشخص است به معنی حمله و یعنی یک مامویت جنگی برای حمله هوا به زمین به نیروهای زمینی دشمن.

CAP :

مخفف Combat Air Patrol به معنی گشت رزمی هوایی ست که حفاظت از حریم هوایی و حتی زمینی از یک منطقه خاص است ( مثل گشتزنی هواپیماهای اف 14 در روزهای جمعه در آسمان تهران در سالهای  دفاع مقدس  برای حفاظت از  نماز جمعه  )...

 

HAVCAP :

مخفف High Asset Value Combat Air Patrol به معنی گشت رزمی هوایی بر فراز تاسیسات و مناطق با ارزش اقتصادی ، امنیتی ، راهبردی و...... بسیار بالا مثل حفاظت از مراکز تاسیسات  هسته ای  و نفتی و.......

 

BARCAP :

مخفف Barrier Combat Air Patrol به معنی( ایجاد یک ) حصار ( غیر قابل نفوذ بوسیله ) گشت رزمی هوایی ست که معمولا دسته های چند فروندی با ایجاد برتری هوایی بر فراز منطقه مورد نظر ، از نفوذ هواپیماهای دشمن ( و حتی نیروهای زمینی ) جلوگیری میکنند.

 

34

 

TARCAP :

مخفف Target Combat Air Patrol و به معنی یک ماموریت هوا به هوا برای پشتیبانی و حفاظت از هواپیماهای بمب افکن و جنگنده بمب افکن خودی بر فراز آسمان هدف است.

RESCAP :

مخفف Rescue Combat Air Patrol و به معنی حفاظت از هیلیکوپتر  امداد و نجات  است .

SWEEP :

به معنی ماموریت جهت حمله بر ضد گشتهای رزم هوایی در قلمرو دشمن است.

SEAD :

مخفف suppression Of Enemy Air Defenses به معنی تهاجم برای نابودی دفاع ضد هوایی دشمن ( نابود کردن یا از کار انداختن رادار ها یا لانچرهای موشکهای ضدهوایی و یا توپهای ضدهوایی دشمن ).

CAS :

مخفف Close Air Support به معنی پشتیبانی نزدیک هواییست که هدف این مامویت ، ازبین بدن هرچه بیشتر تجهیزات دشمن است.

RECON :

مخفف Reconnaissance و به معنی عملیات اکتشاف و شناسایی بوسیله عکسبرداری از تاسیسات ، تجهیزات و کمیت و کیفیت دفاع ضد هوایی هدف است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه