شمانیوز

اختلاف قیمت شش برابری بنزین و گاز CNG باعث شده توجه خریداران بازار خودرو به ماشین‌های دوگانه‌سوز جلب شود. در شرایطی که اغلب خودرو‌ها در مدار ارزانی قرار دارند، شاهد افزایش قیمت چشمگیر خودرو‌های دوگانه‌سوز در چند روز گذشته هستیم

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرارو: خودرو‌های دوگانه‌سوز که تا همین دو سه هفته پیش کسی به آن‌ها توجهی نمی‌کرد و با انگ‌هایی مثل اصطحلاک بیشتر و عمر کوتاه‌تر کسی سمت آن‌ها نمی‌رفت، حالا برای خودشان برو بیایی در بازار خودرو پیدا کرده‌اند. اختلاف قیمت شش برابری بنزین و گاز CNG باعث شده توجه خریداران بازار خودرو به ماشین‌های دوگانه‌سوز بیشتر شود. چراکه اگر با خودرو دوگانه‌سوز رانندگی کنید، خرج سوختتان به ازای هر متر مکعب گاز CNG حدود ۴۸۰ تومان خواهد شد که کارکرد آن معادل یک لیتر بنزین سه هزار تومانی است. بررسی قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد در شرایطی که اغلب خودرو‌ها در مدار ارزانی قرار دارند، شاهد افزایش قیمت چشمگیر خودرو‌های دوگانه‌سوز در چند روز گذشته هستیم. این مورد صرفا محدود به خودرو‌های دوگانه‌سوز نیست و حتی خودرو‌های بنزینی با موتور پایه‌گازسوز EF۷ هم این روز‌ها کلی طرفدار پیدا کرده‌اند.

سمند EF۷ دوگانه‌سوز رکورددار افزایش قیمت این روز‌ها در بازار خودرو است. آن هم در حالی که کلیت بازار روند کاهش قیمت را پیگیری می‌کند. این محصول ایران خودرو تا همین یک هفته پیش در بازار با قیمت ۱۰۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، اما افزایش تقاضا برای خرید خودرو‌های دوگانه‌سوز باعث شده قیمت سمند EF۷ دوگانه‌سوز حدود ۱۱ میلیون تومان گران شده و به ۱۱۲ میلیون تومان در روز چهارشنبه ششم آذرماه برسد.
 

مشتریان بازار خودرو علاوه بر ماشین‌های دوگانه‌سوز، به خودرو‌های بنزینی EF۷ هم علاقه نشان می‌دهند. چراکه موتور این خودرو‌ها به صورت پایه‌گازسوز طراحی شده و دوگانه‌سوز کردن آن‌ها دردسر کمتری دارد. با توجه به اینکه خرج دوگانه‌سوز کردن یک ماشین بنزینی نهایتا دو تا چهار میلیون تومان است، محبوبیت خودرو‌های تک‌سوزی که قابلیت تبدیل به دوگانه‌سوز دارند هم افزایش چشمگیر داشته. از نمونه آن‌ها می‌توان به سمند EF۷ تک‌سوز اشاره کرد. این محصول ایران خودرو که قیمت آن تا ۹۲ میلیون تومان کاهش پیدا کرده بود، به صورت ناگهانی حدود پنج میلیون تومان گران شود و به قیمت ۹۷ میلیون تومان برسد.

پژو پارس دوگانه‌سوز نمونه دیگری است که در چند روز اخیر و در پی افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین با قیمت‌ها بالا به استقبال مشتریان در بازار آزاد آمده است. تا همین یک هفته گذشته فعالان بازار خودرو پژو پارس دوگانه‌سوز را با قیمتی حدود ۱۰۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌کردند. جدا از عامل سهمیه‌بندی بنزین، قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز از قبل در مدار افزایش قیمت قرار داشت، اما این روند در چند روز گذشته با سرعت بیشتری پیگیری می‌شود و باعث شده قیمت این محصول با افزایش ۱۰ میلیون تومانی روبرو شود. در حال حاضر قیمت روز پژو پارس دوگانه‌سوز در بازار به رقمی حدود ۱۱۸ میلیون تومان رسیده است.

پژو ۴۰۵ GLX دوگانه‌سوز از قاعده افزایش قیمت در بازار خودرو برای خودرو‌هایی که با سوخت CNG کار می‌کنند، مستثنی نیست. این محصول که تا سه روز پیش در بازار با قیمت حدود ۸۱ میلیون تومان فروخته می‌شد، در چند روز اخیر دچار افزایش قیمت ناگهانی شده و در دو نوبت افزایش قیمت چهار و هفت میلیون تومانی به ۹۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این مورد باعث شده در یک اتفاق عجیب، قیمت پژو ۴۰۵ GLX دوگانه‌سوز از پژو ۴۰۵ SLX سبقت بگیرد و در بازار گران‌تر خرید و فروش شود. این در حالی است که پژو ۴۰۵ GLX بنزینی در طرف مقابل با کاهش قیمت در بازار خودرو روبرو شده و هر روز گام‌هایی در جهت ارزانی برمی‌دارد.

علاوه بر افزایش محبوبیت خودرو‌های دوگانه‌سوز، این روز‌ها خیلی از راننده‌ها برای کاهش هزینه‌هایشان دنبال دوگانه‌سوز کردن ماشین هستند. گفته می‌شود دوگانه‌سوز کردن یک خودرو بنزینی بسته به کیفیت مخزن و نوع خودرو بین سه تا پنج میلیون تومان متفاوت است. در حال حاضر امکان تبدیل روزانه ۳۰ هزار خودرو بنزینی به دوگانه‌سوز وجود دارد.

اختلاف قیمت گاز CNG و بنزین باعث یکی از عواملی است که باعث شده محبوبیت خودرو‌های دوگانه‌سوز در بازار افزایش پیدا کند. چراکه در حال حاضر قیمت هر متر مکعب گاز CNG حدود ۴۸۰ تومان است که کارایی معادل یک لیتر بنزین سه هزار تومانی را دارد. به عبارتی می‌توان گفت: استفاده از گاز CNG به عنوان سوخت خودرو، باعث کاهش هزینه‌ها تا یک ششم می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که سهمیه سوخت در نظرگرفته شده برای خودرو‌های دوگانه‌سوز، نصف خودرو‌های بنزینی است. به عبارتی سهمیه مخصوص ماشین‌های سواری شخصی دوگانه‌سوز در ماه ۳۰ لیتر است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه