قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳ درصد افزایش به ۱۲۸۹ دلار و ۸۱ سنت رسید.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از تسنیم : در حالی که پس از نگاه بدبینانه بانک مرکزی اروپا به چشم انداز اقتصادی این اتحادیه و انتظار آمارهای ضعیف از اقتصاد چین نگرانی سرمایه گذاران از وضعی اقتصاد جهان تشدید شده است، قیمت طلا امروز افزایش یافت اما رشد ارزش دلار موجب شد تا طلا همچنان در مسیر ثبت دومین کاهش قیمت هفتگی باقی بماند. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.3 درصد افزایش به 1289 دلار و 81 سنت رسید. قیمت فلز زرد اوایل این هفته به پایین ترین رقم در طی 5 هفته گذشته رسیده بود و از ابتدای هفته تاکنون حدود 0.2 درصد افت داشته است. قیمت طلای آمریکا نیز امروز با 0.3 درصد افزایش به 1289 دلار و 80 سنت رسید.
شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی امروز در نزدیکی بالاترین رقم 3 ماه اخیر که دیروز به ثبت رسیده بود باقی ماند. پس از آنکه بانک مرکزی اروپا افزایش نرخ بهره را تا سال 2020 میلادی به تعویق انداخت ارزش یورو در برابر دلار به پایین ترین رقم در 21 ماه گذشته رسید. همچنین پس از انتشار آمارهای ضعیف از میزان صادرات و واردات چین در ماه فوریه که نگرانی ها از افت رشد اقتصاد جهانی را شدت بخشید، ارزش سهام در بازارهای آسیایی امروز شاهد کاهش بود. سرمایه گذاران اکنون در انتظار انتشار گزارش بازار کار آمریکا در اواخر امروز هستند تا سرنخ هایی از میزان سلامت اقتصاد آمریکا و تاثیر آن بر سیاست پولی آینده فدرال رزرو به دست بیاورند. سرمایه گذاران همچنین منتظرند ببینند سرنوشت مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین چه می شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفته بود، مذاکرات تجاری با چین به خوبی پیش می رود و اینکه یا یک «توافق خوب» به دست خواهد آمد و یا هیچ توافقی نخواهد شد.
قیمت طلا در معاملات روز جمعه که سرمایه‌گذاران منتظر انتشار گزارش اشتغال آمریکا برای ارزیابی وضعیت اقتصاد این کشور بودند، تغییر چندانی نداشت و ثابت بود با این حال در مسیر ثبت دومین کاهش هفتگی متوالی قرار گرفت.
اخرین قیمت طلا جمعه 17 اسفند
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۲۸۶.۹۱ دلار رسید. بهای معاملات این بازار اوایل هفته جاری به پایین‌ترین حد در بیش از پنج هفته اخیر سقوط کرده بود و از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود ۰.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. دلار نزدیک به بالاترین رکورد خود در سال ۲۰۱۹ که در معاملات روز پنج‌شنبه به آن صعود کرده بود، قرار گرفت. پس از این‌که بانک مرکزی اروپا افزایش نرخ‌های بهره را تا سال ۲۰۲۰ به تعویق انداخت و دور جدیدی از وام‌ها را به بانک‌ها عرضه کرد که مانع از کمبود اعتباری شود که ممکن است کندی رشد اقتصادی اتحادیه اروپا را تشدید کند، دلار در برابر یورو جهش پیدا کرد. به گفته ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارشد ارزی در دیلی فارکس، تصمیم بانک مرکزی اروپا به رشد ارزش دلار آمریکا منجر شد و ریسک گریزی در بازار را در پی داشت. رشد ارزش دلار با کاهش بازده اوراق قرضه آمریکا همزمان شد. کاهش بازده اوراق قرضه، دارایی‌های غیر سودده را جذاب‌تر می‌کند در حالی که دلار قوی‌تر و نگهداری آن‌ها را برای سرمایه‌گذاران غیرآمریکایی پرهزینه‌تر می‌سازد. وضعیت مذکور به تقاضا برای طلا که در شرایط بحران‌های اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود، کمک می‌کند. بر اساس گزارش رویترز، فعالان بازار اکنون منتظر انتشار گزارش اشتغال غیر کشاورزی آمریکا هستند که اواخر روز جاری منتشر می‌شود تا وضعیت رشد اقتصادی آمریکا و تأثیر آن بر سیاست پولی بانک مرکزی این کشور را ارزیابی کنند. بازار‌های سهام آسیایی نیز پس از پیش‌بینی رشد کمتر از سوی بانک مرکزی اروپا که سرمایه‌گذاران را از وخامت اقتصاد به واهمه انداخت، کاهش پیدا کردند. در این بین، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد مذاکرات با چین به خوبی پیش می‌رود و پیش‌بینی کرد یا توافق خوب میان دو قدرت اقتصادی جهان انجام می‌گیرد یا توافقی در کار نخواهد بود. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰.۴ درصد افت کرد و به ۱۵۲۲.۰۳ دلار رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۵.۰۳ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ثابت بود و در ۸۱۳.۵۰ دلار ایستاد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید