`
شمانیوز
شما نیوز

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار:

ارز فی

منطقه آزاد سیستان برآمده از مطالعه‌ای اساسی است

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: منطقه آزاد سیستان برآمده از یک مطالعه دقیق و اساسی است که ریشه‌های آن را در سند توسعه محور شرق می‌توان یافت.

به گزارش شمانیوز  به نقل از روابط عممومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، به نقل از ایرنا، عبدالرحیم کردی روز دوشنبه در آیین افتتاح دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان اظهارداشت: پیگیری تصویب طرح منطقه آزاد سیستان سابقه‌ای طولانی دارد و دوستان خیلی زیادی زحمت کشیدند در سال‌های گذشته که از همه آنان قدردانی و تشکر می‌کنیم. 
وی افزود: امروز شاهد به ثمر نشستن فرصت و بارقه امید برای مردم سیستان هستیم در واقع نوع نگاه، توجه به برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها برای راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان در تحقق امیدهای مردم نقش مهم، موثر و راهبردی دارد. 

مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان تجاری صنعتی منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: تجربه ۳۰ ساله از مناطق آزاد در کشور وجود دارد و در نسل اول مناطق آزاد صحیح و خطاهای زیادی انجام شده و آزمون‌های مختلفی را پشت سر گذاشتیم و امروز شاهد یک تجربه برآمده از آسیب‌شناسی اساسی و دقیق در این مناطق هستیم. 
وی اظهارداشت: در گام دوم انقلاب وارد فصل جدیدی از مناطق آزاد شدیم و انتظارات و توقعات از این مناطق آزاد تغییر کرده و بر این مبنا سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای آن نیز متناسب با سیاست‌های نظام است. 
کردی خاطرنشان کرد: از زمانی که منطقه آزاد چابهار فعالیت خود را شروع کرده افغانستانی ها با باور به اینکه اکسیژن این کشور چابهار است تلاش داشتند تا یک نقطه اتصال را در مرزهای ورودی ایران برای خود ایجاد کنند. 

وی بیان کرد: اولین اقدامی که برای شروع فعالیت یک منطقه آزاد دارای اهمیت است تهیه طرح جامع  و  تامین زیرساخت‌ها  بوده  بعد از آن اجازه ساختار و تشکیلات برای شروع عملیات افتتاح داده می‌شود. 

منطقه آزاد چابهار معین منطقه آزاد سیستان معرفی شده است. در ابلاغیه‌ای از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد با توجه به نزدیکی و همچنین شباهت‌های منطقه از لحاظ اقدامات و ظرفیت‌های تعریف شده به عنوان معین مناطق آزاد معرفی شدند.

با رأی اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام  ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه ـ مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصر شیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان به تصویب رسید.  

منطقه آزاد سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و بخش هایی از شهرستانهای زابل، هامون، زهک، هیرمند و نیمروز را در بر می گیرد. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied