شمانیوز

خلیج فارس و روز ملی آن هویت اصلی ایرانیان است و قدرت، سیاست و ثروت نمی تواند با تحریف مسلمات تاریخی آن را کمرنگ یا از بین ببرد.

به گزارش شمانیوز سعید پورعلی روز جمعه در جشن روز ملی خلیج فارس اظهار داشت: تاریخ کهن خلیج فارس در دوران تاریخی مختلف شامل قبل تا بعد از میلاد مسیح و اکنون با نام فارس در آبراهه بین المللی خلیج فارس گره خورده و تاکنون تلاش های سیاست و قدرت و ثروت نتوانسته این مسلمات تاریخی را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: بسیاری از کشورهای همسایه می دانند و سینه تاریخی این منطقه را به خوبی می شناسند و تلاش برای تغییر این تاریخ و روایت سازی های جعلی نمی تواند ماهیت این منطقه را دگرگون کند.

معاون فرهنگی، و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه احترام به هویت با خون و جان انسان ها آمیخته چراکه هویت یک شبه شکل نگرفته که بخواهیم آن را با تاریخ سازی و روایت سازی از بین ببریم افزود: بر این اساس هویت خلیج فارس همیشه زیر سایه سایه بلند تاریخ این منطقه پایدار خواهد بود اگرچه سیاست  قدرت توان تحمل این واقعیت را نداشته باشد.

رونمایی از ۲ اثر هنری بانوی هنرمند این جزیره از دیگر برنامه های جشن بود که رییس اداره امور زنان سازمان منطقه آزاد کیش در این ارتباط گفت: امروز به مناسبت گرامیداشت روز ملی خلیج فارس ۲ اثر نقاشی روی پارچه اثر خانم روشنک ساعتی با عنوان های مهنورا (ختر آفتاب- ماه تابان) و اقتدار رونمایی شد.

عالمه خسروی اظهار داست: مهمورا تابلویی است که در آن یک بانوی حنوبی در حال سوزن دوزی یک اثر زیبا در کنار خلیج همیشه فارس به عنوان نمادی تلاش و ذوق هنری این زنان است.

وی افزود: تابلوی اقتدار نیز  پرچم جمهوری اسلامی در کنار خلیج فارس است تا با آرامشی که در کنار این آبراهه بین المللی دارد اقتدار و صلح دوستی ایرانیان را به مخاطب منتقل کند.

روز ۱۰ اردیبهشت در ایران روز ملی خلیج‌فارس نام‌گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج‌فارس است.

جزیره کیش از جزیره های استان هرمزگان با بیش از ۹۱ کیلومتر مربع مساحت در ۱۸ کیلومتری کرانه جنوبی ایران واقع شده است.

این جزیره از دیرباز تاکنون به دلیل موقعیت استراتژیک، زیبایی های بی نظیر و توسعه همه‌جانبه اقتصادی و گردشگری مقصد گردشگران و فعالان حوزه تجارت و اقتصاد بوده و همواره یکی از مطرح ترین مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود.

 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied