شمانیوز
شما نیوز

مشاور رییس جمهور در جمع مدیران کل امور مجلس دستگاه های اجرایی مطرح کرد؛

مناطق آزاد ابزار رفع موانع و مشکلات اقتصادی کشور

«حمیدرضا مومنی» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، امروز دوشنبه (7تیرماه) در نشست شورای مدیران کل امور مجلس وزارتخانه ها، سازمان ها و دستگاه های اجرایی کشور که با حضور «حسینعلی امیری» معاون امورمجلس ریاست جمهوری برگزار شد گفت: مناطق آزاد ابزار رفع موانع و مشکلات اقتصادی کشور است.

به گزارش شمانیوز و به نقل از  فرینا، حمیدرضا مومنی در این نشست به تدوین گزارش 8 ساله دولت تدبیر امید اشاره کرد و گفت: در این گزارش 8 ساله دو رویکرد اولین ها و رکوردها مد نظر قرارگرفته است، آمارها به وضوح نشان می دهد اقداماتی که در دولت یازدهم و دوازدهم در مناطق آزاد انجام شده از زمان تاسیس این بی سابقه بوده است.
مومنی با بیان اینکه مناطق آزاد به منظور ایجاد فرصت در کشور تاسیس شده اند اظهار داشت: برای اولین بار در سه سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شده است. در حوزه لجستیک هم اقدامات جدی در دست انجام است، در این حوزه سالانه یک میلیارد تن کالا از طریق کانال سوئز ترانزیت می شود که در صورتی که پنج درصد این ترانزیت ها از طریق مناطق آزاد وارد کشور انجام شود علاوه بر اشتغالزایی در این مناطق، درآمد و ارزآوری چشمگیری برای مناطق آزاد و کشور به همراه خواهد داشت. 
او از افتتاح بورس بین الملل در ششمین دوره افتتاح پروژه های مناطق آزاد با حضور رییس محترم جمهور خبر داد.
مشاور رییس جمهور ادامه داد: بیش از 80 درصد گلوگاه های کلیدی کشور در حوزه در مناطق آزاد است. اگر انتظار داریم مناطق آزاد توسعه پایدار داشته باشند و بتوانند اهداف تعریف شده اشان را محقق کنند ضروری است بازبینی جدی در ماموریت ها و وظایف و اختیارات مناطق آزاد اتفاق بیافتد.
مومنی به احصاء 182 مشکل در 7 دستگاه اجرایی در مناطق آزاد در دوره حضورش در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: اقدامات در این زمینه در دو فاز رفع مشکلات و تشکیل شوراها صورت گرفت. به جز ارزش افزوده سایر مشکلات احصاء شد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: در صورت اصلاح قانون مناطق آزاد، اجرای صحیح برنامه هفتم توسعه کشور و بازنگری در فرصت ها و مزیت های مناطق آزاد می توان به گونه ای عمل کنیم که اشکالات موجود در مناطق آزاد فعلی در مناطق آزاد جدید تکرار نشود. 

** تلاش مدیران کل امور مجلس در دولت تدبیر و امید قابل تقدیر است

معاون امور مجلس ریاست جمهوری نیز در این نشست ضمن تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی و 72 تن از یاران حضرت امام (ره) گفت: متاسفانه به خاطر شرایط کرونا جلسات معاونان پارلمانی خیلی محدود شد. اواخر دولت دوازدهم هستیم و لازم است از همکاری و تلاش مدیران کل امور مجلس و دستگاه‌های اجرایی جداگانه تقدیر شود.
حسینعلی امیری افزود: اگر تلاش‌ها و احساس مسئولیت‌های شما نبود کار دولت می توانست با سختی روبرو شود. 
معاون پارلمانی دولت گفت: لوایح دولت در مجلس شورای اسلامی، بیان نظرات دولت و تلاش برای منطقی کردن آنها متناسب با امکانات کشور جای تقدیر و سپاسگزاری دارد.

گفتنی است؛ در این نشست هر یک از مدیران کل امور مجلس وزارتخانه ها، سازمان ها و دستگاه های اجرایی کشور نظرات و پیشنهادات خود در باره بهبود تعامل و همکاری میان دولت و مجلس به ویژه در پیشبرد برنامه های مناطق آزاد ارائه کردند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied